5 powodów dlaczego warto wykonać badanie DNA na hemochromatozę

01_Badanie DNA jako jedyne jest w stanie potwierdzić czy wysoki poziom żelaza w naszym organizmie jest spowodowany hemochromatozą. Nie ma innych badań, które byłby w stanie potwierdzić tę chorobę.
02_Badania DNA są zalecane jako pierwsze badania u członków rodzin gdzie hemochromatoza się pojawiła bo to może wskazać osoby potencjalne zagrożone rozwojem niebezpiecznych objawów- osoby te regularnie mogą poddawać się badaniom kontrolującym stan przeładowania żelazem.
03_Wg przyjętych standardów badania genetyczne powinno się wykonać od razu po stwierdzaniu podwyższonego WST (współczynnik saturacji transferyny). Wynik tego badania następnie reguluje wykonanie następnych badań.
04_Badanie genetyczne najwcześniej pokazują czy dana osoba jest zagrożona uszkodzeniem tkanek i dzięki czemu można bardzo szybko wprowadzić w życie działania profilaktyczne: np.: bardzo częste, regularne badania parametrów biochemicznych na zawartość żelaza w organizmie, które w tradycyjnych badaniach morfologicznych nie są ujęte. Przez to jesteśmy w stanie uchronić się przez nieodwracalnym uszkodzeniem tkanek.
05_Badanie genetyczne mogą znacznie skrócić czas postawienia diagnozy a jak donoszą medyczne dane literaturowe często zajmuje to ok. 10 lat (od wystąpienia objawów do postawienia diagnozy). Trzeba wziąć pod uwagę, że na początku u wielu osób pojawia się tylko ból brzucha (jak w innych chorobach: celiakia, nietolerancja laktozy).

 

 

Badanie obejmuje:
Analizę aż trzech zmian w genie HFE:

  • C282Y,
  • H63D,
  • S65C

 

 


Bezpłatna rozmowa i czat – pomoc 7 dni w tygodniu
Gwarantujemy indywidualne podejście do każdego pacjenta

Pon-pt: 7:00 – 23:00
Weekendy i święta: 8:00 – 21:00

 

.