Badanie DNA – po jakim czasie otrzymujemy wynik?

badanie DNA

 

Analizując DNA mężczyzny (potencjalnego ojca) i dziecka można jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie o istniejące między nimi pokrewieństwo. Choć próbki materiału genetycznego, z których robi się badanie DNA muszą przejść w laboratorium szereg skomplikowanych analiz, to czas oczekiwania na wynik samego badania jest stosunkowo krótki.

To, ile potrwa badanie DNA na ojcostwo zależy jednak po pierwsze od tego, z jakich próbek ma zostać wykonane, a po drugie w jakim próbki te będą stanie.            

 

                                                                                              

Badanie DNA na ojcostwo – wynik dostępny już w 3-5 dni roboczych

Licząc od dnia, w którym trafiły do laboratorium. Pacjent może też wybrać ekspresowe badanie DNA na ojcostwo – wówczas otrzyma wynik w 48 godzin od momentu trafienia próbek do laboratorium. Taki test na ojcostwo odbywa się w oparciu o wymazy z policzka, których pobranie polega na potarciu wewnętrznej strony policzka wyglądającą jak patyczek do czyszczenia uszu wymazówką. Tym sposobem z jamy ustanej zbierane są komórki nabłonka, z których potem izolowane jest DNA. Wymazy są na tyle łatwe w przygotowaniu, że pacjent z powodzeniem może się tym zająć samodzielnie, wystarczy, że zaopatrzy się w pakiet wymazówek. Pobranie wymazu od jednej osoby trwa kilkadziesiąt sekund, jest bezbolesne i całkowicie bezpieczne dla badanego.

Pewne badanie DNA na ojcostwo można też wykonać ze szczoteczki do zębów, maszynki do golenia, kubka, szklanki, wyrwanych wraz z cebulkami włosów czy zużytej chusteczki do nosa.

Badanie DNA na ojcostwo w ciąży – na wynik czeka się od 5 do 15 dni roboczych

W tym przypadku wszystko zależy od tego, czy DNA dziecka izolowane jest z krwi matki czy z płynu owodniowego, pozyskanego do przeprowadzenia badań prenatalnych. Jeśli z krwi, to wynik testu na ojcostwo przekazywany jest po 10-15 dniach roboczych. Jeśli natomiast do testu na ojcostwo w ciąży pobrano płyn owodniowy, to wynik jest gotowy w 5 – 10 dni roboczych. Tego rodzaju badanie DNA można jednak przyspieszyć do 48 godzin.

Badanie DNA – czasem analiza może potrwać dłużej z powodu niskiej jakości próbek

Warto mieć świadomość, że laboratorium wykonuje zlecone badanie DNA do skutku, tj. aż uzyska profil genetyczne badanych osób, a przeprowadzona analiza pozwoli wydać pewny wynik. Czasem jednak nadesłana przez pacjenta próbka z DNA jest zanieczyszczona lub znajduje się na niej za mało materiału genetycznego, żeby badanie mogło zakończyć się sukcesem. Wówczas laboratorium musi przeprowadzić kolejną analizę z udziałem innej próbki, a to może spowodować, że czas oczekiwania na wynik testu nieco się wydłuży.