Badanie dziadkowie – wnuki

Zastanawiają się Państwo, czy można ustalić pokrewieństwo pomiędzy dziadkami a wnukami? Szukają Państwo sposobu na ustalenie ojcostwa po śmierci ojca? A może potrzebne są dowody w postaci wyniku badania DNA do prowadzonego postępowania spadkowego?  W takich przypadkach z pomocą przychodzą nam tak zwane badania pokrewieństwa.
.

Badanie linii męskiejTest ojcostwa w ciąży

Blisko spokrewnieni ze sobą mężczyźni (w prostej linii) mają praktycznie taki sam chromosom Y. Jest on charakterystyczny dla danej linii męskiej, co oznacza, że np. ojciec, dziadek i wnuk będą mieli prawie identyczną jego postać. Można więc z powodzeniem wykonać badanie DNA dziadka i wnuka czy też dwóch braci. Co ciekawe do badania można wykorzystać próbki nietypowe, takie jak np. szczoteczka do zębów, guma do żucia, szklanka, sztućce, niedopałek papierosa, włosy itp. Taki test można więc przeprowadzić również wówczas, gdy jedna z badanych osób np. nie żyje lub jest poza granicami kraju.
.

Taki przypadek badaliśmy w testDNA Laboratorium Sp. z o.o.:

Brat zmarłego ojca chciał sprawdzić, czy mężczyzna poda­jący się za jego bratanka powinien mieć prawo do spadku. Nie posi­adał żad­nego przed­miotu należącego do zmarłego, z którego można by wyi­zolować DNA. Poza tym brat zmarłego ojca był pewien, że on i zamarły byli braćmi – po tej samej matce i po tym samym ojcu. Badanie wykazało różnice w chromosomie Y u brata zmarłego ojca i młodego mężczyzny. Stąd pokrewieństwo między nimi zostało wykluczone.

.

Czy babcia może sprawdzić czy to jej wnuk?

Zdarzają się przypadki, gdzie konieczne jest sprawdzenie czy babcia jest spokrewniona z wnukami. Jeśli sytuacja ta dotyczy wnuczki (kobiety), wówczas można wykonać badanie mitochondrialnego DNA . To DNA przekazywane jest przez spokrewnione ze sobą kobiety tzn. matka przekazuje je córce, a w tym wypadku babcia wnuczce.
Jeśli chcemy z kolei zbadać pokrewieństwo pomiędzy babcią a wnuczkiem (chłopcem), wówczas do badania trzeba włączyć dodatkowe osoby, np. matkę chłopca.

.


Bezpłatna rozmowa i czat – pomoc 7 dni w tygodniu
Gwarantujemy indywidualne podejście do każdego pacjenta

Pon-pt: 7:00 – 23:00
Weekendy i święta: 8:00 – 21:00

 

.