Badanie ojcostwa z pobraniem próbek w przychodni – łatwy dostęp, krótkie terminy

badanie ojcostwa

Badanie ojcostwa z pobraniem próbek w przychodni – łatwy dostęp, krótkie terminy

Badanie ojcostwa z pobraniem próbek w przychodni, Badania ojcostwa z pobraniem próbek w przychodni

Pacjenci testDNA Laboratorium Sp. z o.o. mają do dyspozycji ponad 200 przychodni zlokalizowanych na terenie całego kraju, w których mogą pobrać próbki materiału genetycznego i wykonać pewne badanie ojcostwa. Wystarczy, że pacjent zadzwoni do laboratorium (może też napisać maila lub zgłosić się na czacie), poda pasujący mu termin i godzinę, a pracownik zajmuje się umówieniem wizyty.

W przychodni można pobrać próbki zarówno do prywatnego, jak i sądowego testu na ojcostwo. Pracownik placówki służy również pomocą w wypełnianiu formularzy, które są niezbędne do tego, aby badanie ojcostwa mogło być zrealizowane. Terminy oczekiwania na pobranie są krótkie. Może się ono odbyć „od ręki”, a więc nawet w dniu rejestracji.

Badanie ojcostwa z pobraniem próbek w przychodni – i masz pewność, że Twoje DNA zostanie właściwie zabezpieczone

Ponieważ wszystkim zajmuje się osoba z personelu medycznego. Zanim rozpocznie ona jednak pobierać wymazy od wszystkich uczestników testu, ubiera najpierw jednorazowe rękawiczki. Potem bierze długi patyczek z bawełnianą końcówką (tzw. wymazówkę), wkłada go do ust pacjenta i pociera nim o wewnętrzną stronę policzka. Pobranie wymazów z obu policzków u wszystkich uczestników testu (jeśli ma on mieć charakter prywatny mogą nimi być tylko ojciec i dziecko) nie zajmuje więcej niż kilka minut i jest całkowicie bezbolesne.

Wymazy nie są jedynymi próbkami, na podstawie których da się wykonać pewne badanie ojcostwa. W przychodni można z powodzeniem pozostawić również do analizy wiele innych próbek, np. włosy wyrwane wraz z cebulkami, używaną szczoteczkę do zębów, puszkę po napoju, gumę do żucia, zakrwawiony plaster czy podpaskę, a nawet szklankę czy sztućce. Wszystkie te przedmioty mogą zawierać pewne ilości materiału genetycznego danej osoby i tak samo dobrze nadają się do testu na ojcostwo.

Badanie ojcostwa – czy do wizyty w przychodni trzeba się jakoś przygotowywać

Badanie ojcostwa nie wymaga od osób biorących w nim udział żadnych szczególnych przygotowań. W dniu pobrania można zjeść posiłek, czy zażyć stosowane leki – jedzenie, picie, przebyte choroby, leki czy nałogi nie mają wpływu na nasze DNA, które jest stałe od narodzin aż do śmierci. Należy jednak zachować co najmniej 1-godzinny odstęp między ostatnim posiłkiem/wypitym napojem a pobraniem. Prosimy w tym czasie nie żuć też gumy i nie palić papierosów.

Badanie ojcostwa na potrzeby procesu sądowego – pamiętaj o dokumentach tożsamości

Przyniesienie do przychodni ważnych dokumentów tożsamości jest wymagane jeśli badanie DNA na ojcostwo odbywa się z pełną procedurą sądową , a jego wynik ma być dla wymiaru sprawiedliwości pełnowartościowym dowodem w sprawie. Wtedy do przychodni na pobranie wymazów z policzka oprócz ojca i dziecka musi przyjść również matka. Tożsamość trójki uczestników jest weryfikowana, na podstawie okazanych dokumentów (paszportu, dowodu osobistego, aktu urodzenia dziecka).  Następnie w obecności świadków pobierane są próbki i spisywany jest protokół. Stanowi on potem załącznik do wyniku wraz z opinią eksperta ds. ustalania ojcostwa i pokrewieństwa pełniącego funkcję biegłego sądowego.

Wszystkie artykuły
Back to Top