Ból brzucha – jego przyczyną może być celiakia (trwała nietolerancja glutenu)

ból brzucha

Dokucza Ci ból brzucha i nie wiesz co jest jego przyczyną? Może on być spowodowany celiakią, czyli chorobą polegającą na trwałej nietolerancji glutenu. Na schorzenie to cierpi aż 400 000 Polaków, niestety aż 95% z nich jest niezdiagnozowanych. Tymczasem nieleczona celiakia może prowadzić do nowotworu. Da się mu jednak zapobiec, wykonując proste badanie genetyczne w kierunku trwałej nietolerancji glutenu.

Ból brzucha w przebiegu celiakii – z czego wynika?

Celiakia jest genetycznie uwarunkowaną nietolerancją glutenu, która trwa przez całe życie. Gluten to białko wchodzące w skład najpopularniejszych zbóż, w tym pszenicy, żyta, jęczmienia i owsa, (który jest nim zanieczyszczony). Jedzenie produktów z glutenem powoduje u osoby ciepiącej na celiakię nieprawidłowości w przyswajaniu znajdujących się w tych produktach witamin i minerałów.
W konsekwencji dochodzi więc do poważnych niedoborów pokarmowych, których objawem może być właśnie ból brzucha. Z czego jednak wynikają nieprawidłowości w przyswajaniu?

Gluten działa bardzo toksycznie na organizm osoby z celiakią. Jego spożycie wywołuje błędną reakcję układu odpornościowego, który wytwarza przeciwciała skierowane przeciwko własnym tkankom – kosmkom jelitowym. Tymczasem to dzięki tym niewielkim strukturom (mającym postać wypustek pokrywających wnętrze jelita) witaminy i minerały z pokarmu wchłaniają się do organizmu. Stopniowy zanik kosmków jelitowych sprawia, że to wchłanianie jest coraz gorsze, a organizm coraz bardziej narażony na niedobory pokarmowe. Podrażnienie błony śluzowej jelita oraz niedożywienie powodują z kolei ból brzucha, wzdęcia, biegunki czy wymioty.

Trzeba jednak mieć na uwadze, że objawy celiakii mogą być bardzo różne, a dolegliwości ze strony układu pokarmowego występują tylko u 10% chorych. U pozostałych 90% celiakia przybiera zupełnie inną postać. Przede wszystkim daje objawy, które ciężko skojarzyć z tą chorobą. Trwała nietolerancja glutenu może wywoływać np. depresję, problemy skórne, bóle głowy, bóle mięśni i stawów, zmęczenie, zaburzenia erekcji u mężczyzn, a u kobiet poronienia. Symptomy te są raczej mało charakterystyczne i mogą występować w przebiegu wielu innych schorzeń. To wszystko bardzo utrudnia diagnostykę trwałej nietolerancji glutenu.

Jak więc możesz dowiedzieć się, czy ból brzucha, który Ci dokucza wynika z właśnie celiakii, a nie z innego schorzenia, np. z zespołu jelita drażliwego, z którym celiakia często jest mylona? Istnieje jedno skuteczne narzędzie.


Zrób test DNA, jeśli chcesz dowiedzieć się, czy ból brzucha jest spowodowany celiakią

Żeby celiakia mogła u Ciebie wystąpić, musisz posiadać określony układ genów (HLA-DQ2,2; HLA-DQ2,5; HLA-DQ8). Nie mając go, na pewno nigdy nie zachorujesz na celiakię. Robiąc badanie genetyczne możesz więc na 100% wykluczyć u siebie tę chorobę lub potwierdzić jej obecność z wysokim prawdopodobieństwem. Pamiętaj też, że celiakia jest chorobą, którą można odziedziczyć. Informacja jakiej dostarcza badanie DNA, jest więc ważna nie tylko dla Ciebie, ale i dla Twoich krewnych.

Test genetyczny w kierunku celiakii jest badaniem, które wystarczy wykonać tylko raz w życiu. Jego wynik nigdy nie traci ważności, ponieważ geny, które bierze się pod uwagę w trakcie analizy nie ulegają zmianie.

 

Dieta bezglutenowa – skuteczny sposób na ból brzucha przy celiakii

Poznanie przyczyny dolegliwości jest niezbędne, jeśli chcesz poprawić komfort swojego życia. Jeśli badania potwierdzą u Ciebie celiakię, będziesz mógł całkowicie wykluczyć ze swojej diety gluten. Dieta bezglutenowa spowoduje, że kosmki jelitowe odtworzą się, a ból brzucha i inne dolegliwości wynikające z celiakii przestaną Ci dokuczać.