Ból nóg od kolan w dół a zakrzepica

Ból nóg jest bardzo częstą dolegliwością. Każdy z nas zapewne odczuł go chociaż raz. Pojawia się wtedy, gdy za dużo chodzimy lub stoimy, uprawiamy nadmiernie sport. Może być tez pierwszym objawem dny moczanowej, rwy kulszowej, zwyrodnienia kręgosłupa, ale też i zakrzepicy. W tym przypadku może być od jedynym jej objawem. Zakrzepica nazywana jest cichym zabójcą, właśnie dlatego, że jej objawy są mało charakterystyczne, a ból nóg, który najczęściej ją sygnalizuje jest bardzo często lekceważony.
.

zakrzepica żył schemat

Dlaczego odczuwam ból nóg od kolan w dół przy zakrzepicy?

Ponieważ przy zakrzepicy powstaje skrzeplina, która przyczepia się do ściany naczynia krwionośnego i wypełnia jej wnętrze.

.

Kiedy całkowicie zablokuje światło naczynia krwionośnego, prawidłowy przepływ krwi zostaje zablokowany. W takim przypadku wewnątrz żyły wytwarza się ciśnienie, które wywołuje ból nóg.

Jakie są objawy zakrzepicy?

Bardzo często zakrzepica powstaje bezobjawowo. Objawy, jakie powinny skłonić nas do dalszej diagnostyki to:

ból nóg od kolan w dół                       ich obrzęk                                         zmiana koloru skóry kończyny na sino-czerwony                            ...  ...    .                                uczucie rozpierania                             kłujący, pulsujący ból                     ocieplenie nogi
.

Jak możesz zmniejszyć ból?

Jeśli jest to ból spowodowany nadwyrężeniem odpoczywaj z lekko uniesionymi nogami. Jeśli jednak jesteś osobą mało aktywną staraj się więcej spacerować, dzięki czemu usprawnisz krążenie krwi.W dłuższej perspektywie czasu możesz zminimalizować ryzyko występowania bólu poprzez wyeliminowanie z diety soli, która zatrzymuje wodę w organizmie. Ulgę powinny przynieść także rajstopy lub pończochy uciskowe, które poprzez delikatne napieranie także poprawiają krążenie.

Badania na zakrzepicę

Ból nóg nie zawsze oznacza, że mamy do czynienia z zakrzepicą. Jednak jeśli pojawiają się u Ciebie określone objawy możesz wykonać badania:

- poziom D-dimerów
- USG Dopplera
- parametry krzepnięcia (liczba płytek krwi, poziom fibrynogenu, czas krzepnięcia)
- badanie na trombofilię wrodzoną

Czy wiesz, że możesz mieć skłonności do zakrzepicy zapisane w swoich genach? 

Skłonności do zakrzepicy to nic innego jak trombofilia wrodzona, którą możemy odziedziczyć po swoich rodzicach. Podobnie jak zakrzepica nie daje ona charakterystycznych objawów, dlatego też o tym, że jesteśmy jej nosicielami często nie mamy pojęcia.

 

Jedną z mutacji, które ją powodują jest mutacja czynnika V Leiden. Występuje ona u 20-50% osób z żylną chorobą zakrzepowo-zatorową. Podobnie mutacja genu protrombiny, która ponad 2-krotnie zwiększa prawdopodobieństwo zakrzepicy. Warto wiedzieć, że u 23% nosicieli tej mutacji występuje także mutacja czynnika V Leiden. Inne mutacje, które przyczyniają się do powstania zakrzepu to: mutacja genu MTHFR (C677T, A1298C), PAI-1, V R2.

6-mutacji

 • PAKIET 1

  – wynik 10-14 dni roboczych
  – domowy zestaw pobraniowy
  – kurier gratis

  330,-
 • PAKIET 2

  – wynik express 5 dni roboczych
  – domowy zestaw pobraniowy
  – kurier gratis

  443,-
 • PAKIET 3

  – wynik express 5 dni roboczych
  – domowy zestaw pobraniowy
  – kurier gratis
  – 30 minut rozmowy z lekarzem genetykiem

  443,-  pakiet3promo

.

.

.

.

.

.

.

.

.

 

 

.

.

.

200-przychodniGdzie wykonam badanie?

Badanie możesz wykonać zamawiając domowy zestaw do pobrania materiału, w którym znajdują się wymazówki, którymi pobierzesz wymaz z policzka. Badanie to jest bardzo proste i bezbolesne. Istotną informacją jest, że analiza wykonywana na podstawie wymazu jest równie dokładna jak analiza z krwi. Badanie możesz także wykonać w jednej z naszych placówek. Wystarczy, że skontaktujesz się z nami, a my umówimy Cię na wizytę w najbliższej przychodni.

 

 

Przeczytaj więcej:
Ból nóg a zakrzepica
Czym jest zakrzepica?

Źródła:
A. Padjas Wskazania do diagnostyki w kierunku trombofilii
Stany nadkrzepliwości (trombofilie)

.


Porozmawiaj z nami

 Godziny kon­sul­tacji tele­fon­icznej: Od poniedzi­ałku do niedzieli (także w święta) od 8:00 do 24:00

Kierownik Dzi­ału Obsługi Klienta:
 • Mag­dalena Siedlińska

Konsul­tanci ds. medycznych:

 • Alek­san­dra Kłudkowska
 • Joanna Musiał
ms ak jm

.

Zadz­woń do nas!

.