Badanie celiakia

Celiakia, czyli trwała nietolerancja glutenu to choroba autoimmunologiczna o podłożu genetycznym. Wywołana jest nieprawidłową reakcją naszego organizmu na gluten, czyli białko zawarte w zbożach.

.

 

 

Nietolerancja glutenu czyli celiakia, prowadzi do zaniku kosmków jelitowych, które odpowiadają za wchłanianie substancji odżywczych z pożywienia. Zniszczone kosmki jelitowe nie radzą sobie z przyswajaniem substancji odżywczych, które dostarczamy naszemu organizmowi. Przez to dochodzi do powstawania niedoborów pokarmowych i ogólnego niedożywienia organizmu. To właśnie przez niedobory pokarmowe u chorych występują dolegliwości.

.

 

Wykonując badanie na celiakię, dowiesz się czy to ona może być przyczyną twoich dolegliwości  (bólu brzucha, biegunek, wstydliwych wzdęć itp.) a także małej wagi czy niskiego wzrostu dziecka. 
tel:600005779
 Badanie celiakia
.

Pamiętaj objawy celiakii mogą być bardzo niecharakterystyczne!
Bóle brzucha, wzdęcia, zaparcia, biegunki, anemia, nietolerancja laktozy, apatia i złe samopoczucie, niski wzrost u dzieci czy niska waga ciała to tylko jedne z najczęstszych objawów celiakii. Aż 50% pacjentów, którzy wykonali u nas badanie ze względu na wyżej wymienione objawy uzyskało wynik wskazujący na celiakię. Diagnoza celiakii jest o wiele prostsza i skuteczniejsza dzięki badaniom genetycznym.
Dowiedz się, jak jeszcze objawia się celiakia…   

 

Potwierdzenie występowania genów HLA DQ2 lub HLA DQ8 to pierwszy i najważniejszy krok do zdiagnozowania i rozpoczęcia leczenia celiakii.

badanie celiakia przychodnia

Kiedy wykonać badanie? Wskazania do badań w kierunku celiakii

Kiedy czujesz, że gluten może Ci szkodzić:
Zła reakcja na pożywienie zawierające gluten to sygnał, że twoje jelita mogą źle go tolerować. To bezpośrednie wskazanie do wykonania badania.

.
Występowanie objawów sugerujących obecność celiakii:
bóle brzucha, wzdęcia, biegunki, spadek masy, zaburzenia zachowania, problemy skórne, anemia i inne
zobacz najczęstsze objawy celiakii 
.

Chorowanie na choroby zwiększające szanse wystąpienia celiakii: cukrzyca typu I, Hashimoto, schorzenia tarczycy, choroba Dühringa, zespół Downa, choroba Leśniewskiego-Crohna, niepłodność, poronienia nawracające

.

Celiakia pojawiła się w rodzinie. Celiakia to choroba, którą można odziedziczyć. Jeżeli więc ktokolwiek w twojej rodzinie jest chory, ty znajdujesz się w grupie ryzyka.


Jeżeli celiakia została stwierdzona tylko jednym badaniem. 
Nie jest możliwe zdiagnozowanie celiakii jednym badaniem. Jeżeli badanie przeciwciał lub biopsja wskazują na celiakię, konieczne jest potwierdzenie tego wyniku badaniem genetycznym.

 

Jeżeli celiakia została stwierdzona kilka lat temu. 
Nawet dziś, wiedza dotycząca celiakii jest bardzo nikła, dlatego jeżeli celiakia została stwierdzona kilka-kilkanaście lat temu, koniecznie wykonaj badanie i sprawdź czy postawiono dobrą diagnozę. Znane nam są przypadki w których wykluczono celiakię pomimo wcześniejszej diagnozy mówiącej o chorobie. 

 

Jeżeli chcesz upewnić się czy badanie jest Ci potrzebne, napisz do nas na czacie.

Badanie celiakia najpewniejsze poprzez test genetyczny

Diagnostykę celiakii najlepiej rozpocząć od badania genetycznego. Badanie możemy przeprowadzić z różnego rodzaju próbek, standardowo badamy wymaz z policzka, który jest bardzo dobrym nośnikiem DNA. Oprócz tego wykonujemy badania z krwi i niestandardowych próbek zawierających DNA.  Test DNA na celiakię to jedyne badanie, które z tak dużą skutecznością i pewnością  pozwala wykluczyć celiakię oraz uniknąć biopsji jelita cienkiego. W przeciwieństwie do innych badań, wynik fałszywie dodatni lub ujemny jest niemożliwy. Badanie DNA jest  również odpowiednie dla osób przebywających na diecie bezglutenowej. Test genetyczny w 2012 uzyskał rekomendację Europejskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci (ESPGHAN), które opracowuje m.in standardy diagnozowania celiakii obowiązujące w całej Europie. Diagnoza celiakii od czasu wprowadznienia badań genetycznych jest o wiele prostsza.

 

.
celiakia badanie

 

 zamowienie kuriera

 
Celiakia jak zdiagnozować
Nietolerancja glutennu badanie

 

Typowe objawy celiakii?

dlaczego-to-badanie-jest-najlepsze

Tak naprawdę nie ma czegoś takiego jak typowe objawy celiakii. Liczne badania pokazują, że w chwili obecnej celiakia bardzo często ujawnia się dopiero w wieku dorosłym. Co więcej osoby cierpiące na celiakię niekoniecznie muszą mieć biegunki, wzdęcia,  czy też inne dolegliwości ze strony układu pokarmowego, choć faktycznie występują najczęściej. Dolegliwości te nie występują też w sposób ciągły – są okresy, kiedy są mniej nasilone a nawet praktycznie ich nie ma.
>
badania po poronieniu _ badanie płci płoduCzęstymi objawami i skutkiem celiakii są np. niedobory witamin, anemia, zmiany nastrojów albo nietolerancja laktozy – cukru mlecznego (celiakia prowadzi do stanu zapalnego jelita w miejscu, gdzie wytwarzany jest enzym laktaza trawiący laktozę i tym samym powoduje jego niedobory).  Pacjenci z celiakią mogą mieć  problemy z koncentracją lub nawet depresję. U dzieci z kolei objawy celiakii to najczęściej dolegliwości brzuszne, problemy ze szkliwem, niska waga ciała i niski wzrost. Niewiele osób wie, że celiakia częściej jest przyczyną niskiego wzrostu dzieci niż niedobór hormonu wzrostu. Diagnostyka celiakii w wielu przypadkach wymaga czujności i uwagi. Celiakia to przebiegła choroba.

Badanie celiakia

Uważaj! Nie lekceważ celiakii.

Celiakia nie jest uczuleniem na gluten. Konsekwencje nieleczonej celiakii są znacznie poważniejsze niż tylko wysypka czy biegunka lub wzdęcia. Celiakia prowadzi do zaniku kosmków jelitowych i stanów zapalnych jelit. To wiąże się ze stopniowym wyniszczeniem organizmu i licznymi powikłaniami takimi jak chociażby osteoporoza (także u dzieci!) a nawet rak jelita. Tym skutkom możemy przeciwdziałać stosując dietę bezglutenową. Pod warunkiem postawienia prawidłowej diagnozy

 

Celiakia badanie

Nieleczona celiakia, czyli brak ścisłej diety bezglutenowej może prowadzić do niebezpiecznych powikłań zdrowotnych w tym do rozwoju nowotworów złośliwych. Najczęściej spotykany wg niektórych badań jest rak jelita cienkiego. Zmiany nowotworowe nie ograniczają się tylko do przewodu pokarmowego, mogą dotyczyć też układu krwiotwórczego (chłoniak nieziarnicze). Inne częste powikłania nieleczonej celiakii to: osteoporoza, niepłodność, wrzodziejące zapalenie jelita cienkiego, wczesna menopauza. Nieleczona celiakia jest szczególnie niebezpieczna dla kobiet w ciąży, przyczynia się ona do przedwczesnych porodów oraz nawracających poronień. Diagnoza celiakii jest bardzo istotna.

Prof. nadzw. dr hab n. med. Aleksandra Jezela-Stanek

.

Badanie celiakia – dlaczego warto wykonać je całą rodziną?

Celiakia jest chorobą genetyczną. Jeśli więc w Twojej najbliższej rodzinie są osoby ze stwierdzoną celiakią warto wykonać badanie również u Ciebie. Z kolei jeśli Ty masz typowy dla celiakii układ genów HLA DQ2 i HLA DQ8 powinieneś również przebadać swoją rodzinę. Jeżeli interesuje cię cena badania celiakii w przypadku pakietu rodzinnego – napisz do nas na czacie. Jeżeli cena badania genetycznego jest dla Ciebie ważna, nie musisz dalej szukać, badania na celiakię wykonujemy w naszym laboratorium, dzięki czemu możemy zaproponować najatrakcyjniejsze ceny.

Badanie w pakiecie rodzinnym - to się opłaca
Celiakia to dziedziczna choroba genetyczna.

Oznacza to, że jeżeli w rodzinie ktoś choruję na celiakię, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że chorych jest więcej. Niestety nieswoistość objawów, utrudnia wczesne rozpoznanie i powiązanie dolegliwości z chorobą.  Dlatego osobą cierpiącym na celiakię oraz osobom podejrzewającym celiakię rekomendujemy przebadanie reszty rodziny. Przygotowaliśmy atrakcyjne pakiety rodzinne, dzięki którym badanie jest jeszcze tańsze.

celiakia badanie

.

.

Badanie 3 os.Zamawiam przez internet

Badanie 4 os.Zamawiam przez internet

Badanie 5 os.Zamawiam przez internet

Badanie możesz zamówić również telefonicznie lub na naszym czacie. Chętnie odpowiemy na wszytskie twoje pytania

Zastanawiasz się nad dietą bezglutenową?

Zastanawiasz się nad dietą bezglutenową?

Dietetycy i lekarze odradzają przechodzenia na dietę bezglutenową na własna rękę na dietę bezglutenowej to nierozsądna i potencjalnie szkodliwa decyzja  na którą decydują się osoby podejrzewające u siebie celiakię. Przede wszystkim dlatego, że nie wystarczy zrezygnować ze spożywania glutenu, aby wyeliminować objawy. Celiakia powoduje także złe wchłanianie witamin i składników mineralnych, te niedobory również wpływają na występowanie objawów choroby. Twoja dieta powinna więc być dobrana indywidualnie do Twojego stanu zdrowia, tak aby wszelkie możliwe niedobory byłby uzupełniane. Pomoże Ci podjąć najlepszą decyzję i postawić skuteczną diagnozę.

.

celiakia badanie

Ważne!

Objawy związane z celiakią nie ustępują często bezpośrednio po odstawieniu produktów zawierających gluten, tak jak oczekują tego pacjenci. Organizm potrzebuje czasu, aby odbudować zniszczone kosmki jelitowe  i odzyskać pełną zdolność przyswajania substancji odżywczych. Sama dieta bezglutenowa jest z kolei kosztowna, a w przypadku osób, które nie są chore na celiakię to niepotrzebne utrudnienie i  zbędny wydatek.

 

Badanie celiakia – Test możesz zamówić nie wychodząc z domu lub zrobić badanie w jednej z 200 przychodni w całej Polsce

Aby zamówić badanie celiakii, zadzwoń na bezpłatną infolinię 800 007 771 lub zamów przez internet. Zestaw przesyłamy do Państwa darmowym kurierem.  Badanie możesz wykonać również w jednej z ponad 200 przychodni w całej Polsce -> znajdź przychodnie

.

Na wszystkie wasze pytania odpowiadamy telefonicznie lub przez nasz czat. Zapytaj nas o wszystko 

Warto wiedzieć:

 

. .

 

.

 


   Bezpłatna rozmowa i czat – w trosce o rzetelną informacje o badaniach

Pon-pt: 7:00 – 23:00
Weekendy i święta: 8:00 – 21:00

 

   Rozwiązujemy wątpliwości!

.

 

Na wszystkie twoje pytania dotyczące nietolerancji glutenu, laktozy i innych genetycznych nietolerancji pokarmowych, odpowiemy na czacie, mailowo lub telefonicznie. Skontaktuj się z nami i dowiedz się więcej.

Badanie celiakia. Dowiedz się wszystkiego o celiakii. Objawy, badania, postępowanie, dieta- zapytaj o wszystko. Jesteśmy do dyspozycji. Skorzystaj z rabatu -30%. Diagnoza celiakii jest prostsza dzięki badaniom DNA