Celiakia u dorosłych – 100% pewny test w kierunku celiakii

Kiedy w rodzinie pojawiła się celiakia?Kiedy w rodzinie pojawiła się celiakia?

Pond 2,5 mln ludzi w Europie choruje na celiakię. W Europie jest 2,5 mln ludzi, którzy nie mogą jeść pieczywa, pizzy, makaronów i wielu innych potraw gdyż tam znajduje się gluten (białko pochodzące ze zboża). I co ważne, Celiakia to nie tylko choroba dziecięca, ona również występuje u dorosłych i jest nawet wtedy trudniejsza do zdiagnozowania.

Najbardziej dokładne badanie na celiakię

Wybierając badanie na celiakię warto sprawdzić jego zakres. Aby mieć 100% pewność badanie powinno obejmować haplotypy DQ2.2 (DQA1*05, DQB1*02), HLA DQ2.5 (DQA1*02, DQB1*02), HLA DQ8 (DQA1*03, DQB1*03). Oprócz najszerszego zakresu badania na celiakię otrzymasz od nas również zalecenia lekarza oraz dietetyka klinicznego. Przeczytaj więcej na temat pewności wyników badania na celiakię ….

 

Czy wiesz, że bóle brzucha, wzdęcia, zaparcia, biegunki, bóle głowy, apatia, brak apetytu, objawy niedożywienia oraz notoryczne uczucie zmęczenia mogą wskazywać na celiakię? Są to dość niekomfortowe objawy, znacznie utrudniające życie i bardzo trudne do wyeliminowania bez poznania ich przyczyny. (więcej informacji na temat celiakii znajdziesz tutaj).

Celiakia to choroba uwarunkowana genetycznie, co oznacza, że może być przekazywana z pokolenia na pokolenie. Jeśli Ty chorujesz na celiakię to Twoje dzieci mogą być zagrożone wystąpieniem tej choroby.


Mogłoby się na pozór wydawać, że sprawa jest bardzo prosta, że wystarczy wycofać z diety gluten i dana osoba nie będzie miała uciążliwych objawów. Niestety tak w rzeczywistości nie jest. Po pierwsze gluten dodawany jest do wielu produktów spożywczych oraz leków i czasami trudno jest ustalić czy dany produkt go zawiera czy nie ( produkty często są nieoznaczone). Po drugie jak twierdzi gastrolog Dr n. med. Dorota Ksiądzyna:Klasyczna postać choroby trzewnej z objawami ze strony przewodu pokarmowego występuje u małych dzieci. U dorosłych zdecydowanie dominuje postać nietypowa, w której na pierwszy plan wysuwają się objawy pozajelitowe. Zdarza się więc, że od wystąpienia pierwszych dolegliwości do rozpoznania upływa nawet 10 lat“.

rekomendacja_celiakia

Oznacza to, że nie zawsze objawy celiakii mogą u nas występować albo nie są one na tyle jednoznaczne aby podejrzewać celiakię, a jednak jesteśmy potencjalnie zagrożeni. Niezdiagnozowana i nieleczona celiakia może w ostateczności prowadzić do poważnego uszkodzenia jelit i niedożywienia- stanów potencjalnie zagrażających życiu.

Obecnie na rynku dostępnych jest kilka rodzajów testów, które w mniej lub bardziej wiarygodny sposób pozwalają na zdiagnozowanie celiakii. Wiele badań naukowych wskazuje na to, że celiakia jest uwarunkowana genetycznie. [1]

Kosiorz-opinia

Wskazania do wykonania badania:

  • wystąpienie w/ w objawów
  • krewni I stopnia osób chorych na celiakię
  • pacjenci, u których występuje anemia
  • pacjenci, z cukrzycą insulino zależną (I –go typu)
  • pacjenci z zespołem Downa
  • pacjenci, u których wystąpiło nieznaczne obniżenie kosmków jelitowych i przerost krypt
  • pacjenci z pozytywnym wynikiem badania serologicznego. 

Więcej informacji na temat testów genetycznych na Celiakię znajdziesz tutaj…

[1] Szajewska H.: Czy można zapobiec celiakii? Alergia, 2007, 3: 17-20; http://alergia.org.pl/lekarze/archiwum/07_03/pdf/2007_0305.pdf


Chętnie doradzimy

Zapraszamy do skorzystania z naszej oferty!

Wszystkie artykuły
Back to Top