Wynik testu na HPV może być pomocny w określeniu ryzyka rozwoju raka szyjki macicy

Test na HPV a ryzyko rozwoju raka szyjki macicy

Test na HPV a ryzyko rozwoju raka szyjki macicyW Stanach Zjednoczonych testom na obecność wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV), jak również badaniom cytologicznym (PAP), poddawane są kobiety między 30-65 rokiem życia. Badania te przeprowadza się co 5 lat. Mają one przede wszystkim na celu określenie ryzyka wystąpienia u pacjentki raka szyjki macicy.

Liczne eksperymenty dowiodły, że wykonanie wyłącznie testu na HPV przynosi pewniejsze wyniki niż zrobienie samej cytologii. W przypadku wykonania obu badań jednocześnie rezultaty są bardzo porównywalne. Naukowcy przeanalizowali dane pochodzące z Kaiser Permanente Northern California – bazy danych zawierającej informacje o wynikach testów na HPV oraz PAP pacjentek między 30 a 64 rokiem życia. Dane zawierały informacje od 2003 do 2012 r. i obejmowały ponad milion kobiet. Każda z 3 zastosowanych strategii badawczych miała na celu określenie ryzyka zachorowania na raka szyjki macicy w przypadku, gdy test był negatywny. Badania wykonywano w 3-letnich odstępach czasu.

Wiesz, co odkryli eksperci?

Eksperci odkryli, że po upływie trzech lat ryzyko wystąpienia raka szyjki macicy u osób z negatywnym wynikiem testu na HPV było niższe, niż w przypadku pacjentów z negatywnym badaniem cytologicznym. Drugi eksperyment pokazał z kolei, że wskaźnik zachorowalności na raka szyjki macicy był po trzech latach bardzo podobny do wartości, jaką uzyskano w przypadku połączenia obu testów po upływie 5 lat. Okazuje się zatem, że wykonanie testu na obecność wirusa brodawczaka ludzkiego co 3 lata może dać pewniejszy wynik, a w tym wskazać na ewentualne zmiany przedrakowe, w porównaniu z badaniem PAP prowadzonym co 3 lata oraz badaniem łączącym jedną i drugą metodę, ale wykonywanym co 5 lat.

Autorzy zaznaczają, że program badań przesiewowych uwzględniających wyłącznie jeden rodzaj testu (tylko cytologię lub tylko test na HPV) może być źródłem zupełnie odmiennych wyników. Apelują, aby stworzono – skierowany do całej populacji – optymalny program badań przesiewowych, obejmujący różne obszary opieki zdrowotnej. Eksperci zaznaczają, że prowadzone testy skupiały się przede wszystkim na dwóch najgroźniejszych szczepach wirusa, a mianowicie 16 i 18 – będących główną przyczyną rozwoju 70% wszystkich nowotworów raka szyjki macicy.

4 sierpnia 2014

Czas ma znaczenie!
Wszystkie artykuły
Back to Top