Czy to moja wnuczka? Dylemat wielu babć

Niejednokrotnie mit „złej” teściowej pomógł w rozwikłaniu wielu tajemnic rodzinnych. Z takimi sytuacjami spotykamy się zwykle w przypadku kiedy dochodzi do podziału majątku lub ustaleniu alimentów podczas gdy potencjalny ojciec nie żyje. Wtedy bada się dziadków i wnuki, ale co w sytuacji kiedy dostępna jest wyłącznie babcia i wnuczka?

Badanie DNA wnuczki oraz babci i dziadka potwierdzi lub wykluczy, że ojcem dziewczynki jest ich syn.

Badanie DNA wnuczki oraz babci może potwierdzić biologiczne pokrewieństwo między nimi.

Kiedy dostępna jest tylko wnuczka i babcia

Taki przypadek badaliśmy:
Kobiet, która żyła w nieformalnym związku z mężczyzną urodziła córkę. Niestety w niespełna rok po urodzeniu córki mężczyzna ciężko zachorował i zmarł. Kobieta samodzielnie nie była w stanie utrzymać siebie i dziecka dlatego też złożyła pozew do sądu o alimenty. Z rodziny zmarłego ojca była dostępna tylko jego matka.
Czy możliwe ustalenie pokrewieństwa między wnuczką a babcią?

Nasza odpowiedź:
Tak, jest taka możliwość aby ustalić czy babcia jest spokrewniona z wnuczką.

.

 

Co zrobiliśmy w tym przypadku:
W badaniu wykorzystaliśmy zasadę, iż matka przekazuje wszystkim swoim dzieciom chromosom X- niezależnie czy jest to syn czy córka. I jeśli syn w przyszłości będzie miał własną córkę oznaczać to będzie, że przekazał jej ten sam chromosom X, który otrzymała od swojej matki. I ta zasada została wykorzystana w tym przypadku. Badanie wykazało, że zarówno babcia i wnuczka posiadają ten sam profil chromosomu X czyli innymi słowy badanie potwierdziło pokrewieństwo między tymi dwoma osobami.

Z takimi i innymi przypadkami spotykamy się bardzo często. Mamy bardzo duże doświadczenie w rozstrzyganiu czy dane osoby należą do jednej rodziny. Oprócz specjalistów mających praktyczne doświadczenie w przeprowadzaniu takich analiz, dodatkowo wykorzystujemy profesjonalne programy dokonujące obliczeń.


Bezpłatna rozmowa i czat – pomoc 7 dni w tygodniu
Gwarantujemy indywidualne podejście do każdego pacjenta

Pon-pt: 7:00 – 23:00
Weekendy i święta: 8:00 – 21:00

 

.