Do czego służą badania genetyczne?Do czego służą badania genetyczne?

Nie od dziś wiadomo, że u podstaw egzystencji wszystkich żywych organizmów, w tym także człowieka, leżą geny. DNA jest bowiem nośnikiem informacji, które będą decydować o naszym wygładzie, charakterze, upodobaniach czy umiejętnościach. Istnieje nawet przekonanie, że w DNA zapisane jest wszystko. Czy można zatem wskazać inne aspekty życia, w których genetyka będzie odgrywać równie istotną rolę? A co z najnowszym narzędziem medycyny czyli badaniami genetycznymi? Czy są one potrzebne, a jeśli tak, to do czego właściwie służą?

Diagnostyka medyczna

Badania genetyczne są chyba jednym z najskuteczniejszych narzędzi współczesnej medycyny. Powalają one m. in. określić – często z bardzo dużą dokładnością – predyspozycje do rozwoju różnego rodzaju chorób. Będą nimi nie tylko powszechnie znane wady genetyczne, takie jak choćby Zespół Downa czy Zespół Edwarda, ale także poważne choroby nowotworowe. Powstanie raka jest nierzadko wynikiem zaistnienia mutacji genetycznych, a więc uszkodzeń w obrębie określonych genów. Do takich nowotworów zalicza się np. rak piersi czy rak jajnika. Ich wykrycie nie musi od razu oznaczać choroby, jest to jednak sygnał, że należy mieć się na baczności. Wiedza o ryzyku zapadnięcia na konkretną chorobę pozwala szybciej zareagować, a więc podjąć odpowiednie działania we właściwym czasie. Badania genetyczne mogą znacznie ułatwić rozpoznanie także innych chorób, takich jak np. celiakia czy nietolerancja laktozy. Równie pomocne okazują się w przypadku wykrywania obecności wirusów, a w tym wirusa HPV i HSV.

Ustalenie ojcostwa

Ustalenie ojcostwa jest w dzisiejszych czasach nie tylko bardzo proste, ale i coraz łatwiej dostępne – a to wszystko za sprawą badań genetycznych. Właśnie dlatego testy na ojcostwo cieszą się coraz większym zainteresowaniem klientów. Aby pozbyć się dręczących wątpliwości wystarczy pobrać wymaz z wewnętrznej strony policzka, potocznie nazywany „śliną”, której otrzymanie zajmuje nie więcej niż kilkanaście sekund. Współczesne metody pozwalają potwierdzić ojcostwo w ponad 99,99% lub je 100% wykluczyć. Nie ulega więc wątpliwości, że ich skuteczność jest wręcz zaskakująco wysoka!

Kryminalistyka

Najważniejszą cechą DNA jest jego unikatowość, która oznacza, że każdy z nas posiada własny, niepowtarzalny zestaw genów. To dzięki tej właściwości analiza DNA pozwala na jednoznaczną identyfikację osoby. Z tego też względu badania genetyczne bardzo często wykorzystuje się w kryminalistyce, głównie do łapania przestępców. Już nawet śladowa ilość materiału biologicznego pozostawionego na miejscu przestępstwa może pomóc w szybkim rozwiązaniu sprawy.

Uwaga! Powyższy artykuł ma charakter wyłącznie informacyjny. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą badań testDNA Laboratorium Sp. z o.o.

 

 

Chętnie doradzimy

Jeśli nie wiedzą Państwo, jaki typ testu będzie odpowiedni, chcą uzyskać więcej informacji na temat samego badania lub mają inne pytania, zapraszamy do kontaktu z nami.

Telefonicznie
Pod bezpłatnym numerem: 800 007 771 (dla tel. stacjonarnych i kom.) lub 32 445 34 36 . Nasze linie telefoniczne są czynne od poniedziałku do niedzieli (także w święta) w godzinach od 8:00 do 21:00
E-mailowo
Pod adresem e-mail:  biuro@testdna.pl (od poniedziałku do piątku 8.00 do 17.00).