Do wojska nie przyjmują z zespołem Gilberta?

Do wojska nie przyjmują z zespołem Gilberta?

Zespół Gilberta to choroba genetyczna, która odpowiedzialna jest za podwyższony poziom bilirubiny w naszym organizmie. Objawia się wystąpieniem okresowych żółtaczek, osłabieniem, bólami brzucha czy objawami grypopodobnymi. Jest to schorzenie, które tak naprawdę nie wymaga leczenia, gdyż nie zagraża zdrowiu osoby chorującej.

Pomimo tego, że jest to choroba łagodna i często wykrywana przypadkowo, to jest wpisana do wykazu chorób i ułomności stosowanego w celu orzekania w stosunku do kandydatów ubiegających się o przyjęcie m.in. do zawodowej służby wojskowej. W części poświęconej chorobom układu pokarmowego znajdują się 2 pozycje: okresowa hiperbilirubinemia oraz przewlekła hiperbilirubinemia, na podstawie, których wojskowa komisja lekarska może przyznać kandydatowi kategorie N. Kategoria ta oznacza trwałą lub czasową niezdolność do zawodowej służby wojskowej.

Bardzo trudno znaleźć informacje, dlaczego ta łagodna choroba dyskwalifikuje kandydatów. Nierzadko też lekarze z wojskowych szpitali nie są w stanie wyjaśnić pacjentom dlaczego na tej podstawie ich kandydatury zostały odrzucone. Lekarze powołują się na odgórnie narzucone przepisy, o czym można poczytać na wielu forach internetowych dotyczących przyjęć do zawodowej służby wojskowej.

Test genetyczny wykryje zespół Gilberta

Zespół Gilberta to łagodna hiperbilirubinemia, która spowodowana jest mutacją w genie enzymu, który w prawidłowych warunkach odpowiada za metabolizm bilirubiny. Chorobę tę można bardzo łatwo zdiagnozować za pomocą specjalnie do tego przeznaczonych testów genetycznych. W typowych badaniach genetycznych nie trzeba pobierać krwi, wystarczy samodzielnie pobrać wymaz z wewnętrznej strony policzka. Prawidłowa diagnoza zespołu Gilberta jest bardzo istotna, ponieważ objawy towarzyszące tej chorobie mogą również pojawiać się w przebiegu innych, groźniejszych chorób. Dlatego ważne jest, aby u osób podejrzewanych o tę chorobę dla pewności wykonać test genetyczny.

Zobacz: Badanie diagnozujące zespół Gilberta >>

9 listopada 2012

Powrót