Wdrazamy ISO

Nietolerancja laktozy u dorosłych

Nietolerancja laktozy u dorosłych jest jednym z częściej wystepujących zaburzeń trawienia, wynikającym z obniżenia lub zahamowania aktywności enzymu niezbędnego do trawienia laktozy.


Inne nazwy nietolerancji laktozy u dorosłych
: pierwotna nietolerancja laktozy, hipolaktazja typu dorosłych, pierwotny niedobór laktazy typu doro
słych.

 Na czym polega schorzenie nietolerancja laktozy u dorosłych?

  • hipolaktazja ma podłoże genetyczne; dziedziczona jest w sposób autosomalny recesywny, co oznacza, że mutacja występuje w chromosomach innych, niż chromosomy płci i ujawnia się jedynie wtedy, kiedy zmutowany gen dziedziczony jest po obydwu rodzicach,
  • pacjenci cierpiący na nietolerancję laktozy mają obniżone przyswajanie wapnia,
  • szacuje się, iż objawy nietolerancji laktozy występują w różnym nasileniu u ok. 70% populacji; w Polsce, na pierwotną nietolerancję laktozy cierpi ok. 37,5% ludzi dorosłych.
  • Objawy choroby ujawniają się najczęściej w okresie dojrzewania lub we wczesnym wieku dorosłym. Nietolerancja laktozy w tym przypadku spowodowana jest obniżoną lub zahamowaną aktywnością enzymu laktazy, który odpowiada za rozkład laktozy do formy przyswajalnej przez organizm.

 

 

Głównymi objawami nietolerancji laktozy są liczne zaburzenia jelitowe, występujące już po 30 minutach od spożycia posiłku zawierającego laktozę:

  • wzdęcia oraz bóle brzucha,
  • nudności, wymioty, skurcze,
  • bolesne kolki i biegunki.

Wszystkie te dolegliwości mogą doprowadzić do zaburzeń snu oraz uczucia chronicznego zmęczenia.

Nietolerancja laktozy leczenie

W leczeniu stosuje się całkowitą lub częściową eliminacje laktozy z posiłków. Jednak należy zwrócić szczególna uwagę na to, iż wyeliminowanie laktozy ( głównie produktów mlecznych), powoduje obniżenie wchłania wapnia przez organizm, co z kolei może doprowadzić do osteoporozy. Pacjenci ze zdiagnozowaną nietolerancją laktozy powinni uzupełniać niedobór tego pierwiastka z innych źródeł pokarmowych.

Jak diagnozować nietolerancję laktozy u dorosłych- więcej informacji na ten temat.

Wstecz


 print