Impotencja, brak libido, bezpłodność w hemochromatozie –
– jak leczyć?

impotencja leczenieW czasie hemochromatozy dochodzi do nadmiernego odkładania się żelaza w wielu narządach, również w przysadce mózgowej, zaburzając jej funkcję. W efekcie dochodzi do tzw. hipogonadyzmu wtórnego, który u mężczyzn objawia się obniżonym libido, impotencją, brakiem owłosienia łonowego i nierzadko obniżoną płodnością.
.

Zaburzenia czynności seksualnych u mężczyzn są drugim najczęstszym objawem hemochromatozy zaraz po cukrzycy. Dość często zdarza się, że pacjenci zgłaszają się do lekarza właśnie z powodu zaburzeń erekcji, a przy okazji dowiadują się, że chorują na hemochromatozę, która wywołała te objawy. Według danych literaturowych częstotliwość występowania zaburzeń seksualnych u chorych na hemochromatozę szacuje się od 10-100%.
.

Szybka diagnoza pozwala na zmniejszenie objawów

Opis przykładu 1
36-letni pacjent został zdiagnozowany na hemochromatozę na etapie wczesnego włóknienia wątroby bez cech marskości. W wywiadzie klinicznym pacjent wskazał, że od 2 lat ma problem z erekcją, obniżonym libido, bezpłodnością oraz zanikiem owłosienia łonowego. Ponieważ pacjent wraz z małżonką starali się o dziecko, zastosowano u niego cotygodniowe upusty krwi połączone z podawaniem odpowiedniej dawki testosteronu . Po roku od wprowadzenia terapii żona pacjenta zaszła w ciążę, a u pacjenta zaburzenia seksualne zniknęły. Terapia testosteronem była prowadzona jeszcze przez rok, a upusty krwi były kontynuowane według zaleceń lekarza. [1]

Opis przypadku 2
U 44- letniego mężczyzny z niepłodnością spowodowaną wstecznym wytryskiem spowodowanym hemochromatozą (homozygota C282Y), zastosowano terapię hormonalną połączoną z upustami krwi. Po kilku miesięcznej terapii u mężczyzny zaobserwowano znaczną poprawę jego płodności. [1]

Powyższe przypadki pokazują, że zaburzenia seksualne mogą być cofnięte w efekcie zastosowania odpowiedniej terapii, niemniej o powodzeniu leczenia decyduje tak naprawdę wiek pacjenta! Największe powodzenie mają terapie rozpoczęte u młodszych pacjentów przed 40-stką, ale znaczenie ma również stadium choroby w momencie samej diagnozy. Stąd im wcześniej zostanie zdiagnozowana hemochromatoza, tym większe są szanse na prowadzenie normalnego życia.

Jak uchronić się przed nieodwracalnymi skutkami hemochromatozy?

Decydujący w tym przypadku jest czas – najważniejsze jest postawienie prawidłowej diagnozy na wczesnym etapie choroby. Niestety wczesne objawy hemochromatozy są mało charakterystyczne. Najczęściej są to bóle brzucha, ogólne zmęczenie i osłabienie czy bóle stawów międzypaliczkowych. Przez to postawienie prawidłowej diagnozy zajmuje lekarzom nawet ok. 10 lat.
>

Prosty test genetyczny jest w stanie szybko potwierdzić lub wykluczyć czy znajdujemy się w grupie ryzyka rozwoju hemochromatozy. A w przypadku kiedy u danego pacjenta badania krwi wskazują na podwyższony poziom żelaza test genetyczny będzie jednoznacznym potwierdzeniem hemochromatozy.
Więcej na temat testów genetycznych na hemochromatozę…

Badanie obejmuje:
Analizę aż trzech zmian w genie HFE:

  • C282Y,
  • H63D,
  • S65C

 

 

 

 

 


Gwarancja pewnego wyniku

Odczynniki stosowane do wykonania naszego testu na hemochromatozę posiadają certyfikat IVD. Dzięki temu mają Państwo gwarancję, że mogą być stosowane w diagnostyce medycznej. Nie wszystkie testy na na rynku posiadają ten certyfikat ponieważ kontrola jakości jest kosztowna. Daje jednak pacjentowi bezpieczeństwo i pewność wyniku dlatego my szczególnie o nią dbamy.

.

Dowiedz się więcej:

 


Bezpłatna rozmowa i czat – pomoc 7 dni w tygodniu
Gwarantujemy indywidualne podejście do każdego pacjenta

Pon-pt: 7:00 – 23:00
Weekendy i święta: 8:00 – 21:00

 

.

[1]Basic and Clinical Andrology (2017)R. Osta, N. Grandpre, N. Monnin, J. Hubert, I.Koscinski: Hypogonadotropic hypogonadism in men with hereditary hemochromatosis.