Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Jak ustalić ojcostwo przez badanie DNA

 

Badanie DNABadanie DNA jest najskuteczniejszą metodą ustalania ojcostwa. Można je wykonać z wymazu z policzka, szczoteczki do zębów, włosów wyrwanych z cebulkami, plam krwi i wielu innych przedmiotów. Wynik badania będzie pewny, jeśli wykonamy go na podstawie 24 markerów genetycznych,  dotyczy to nawet sytuacji, kiedy w badaniu uczestniczą tylko dwie osoby – ojciec i dziecko.

 

Badanie DNA oparte na analizie 24 markerów (miejsc na DNA) wyklucza ojcostwo ze 100% pewnością, lub potwierdza je z prawdopodobieństwem wynoszącym powyżej 99,9999%. Spełnia tym samym zalecenia Polskiego Towarzystwa Medycyny Sądowej i Kryminologii, dla którego wynik badania wskazujący takie właśnie prawdopodobieństwo ojcostwa jest wynikiem pewnym.

 

Badanie DNA na ojcostwo – jak to działa

 

W badaniach DNA porównuje się profil genetyczny dziecka, z profilem genetycznym jego potencjalnego ojca. Każdy profil genetyczny jest z jednej strony unikalny, a z drugiej zawiera elementy, które dziecko w połowie dziedziczy po matce, a w połowie po ojcu. Tymi elementami są wspomniane markery genetyczne, czyli konkretne miejsca na DNA. Opisuje się je dwiema liczbami –  jedną dziecko dostaje „w spadku” po matce, drugą po ojcu. Zatem dziecko i jego biologiczny ojciec ma po jednej w wspólnej liczbie przy każdym badanym markerze. Jeśli jest inaczej, tzn. liczby te w co najmniej 4 markerach są różne – ojcostwo zostaje wykluczone ze 100% pewnością.

 

Prywatne i sądowe badanie DNA – różne badania, które odpowiadają na różne potrzeby

 

Czułość badań, a więc tym samym pewność wyniku, jest taka sama, niezależnie od tego czy jest to badanie prywatne czy sądowe. Inaczej wygląda w nich tylko pobranie samej próbki.  Prywatne badanie DNA na ojcostwo zalecane jest osobom, którym zależy na wygodzie i dyskrecji. A to dlatego, że pozwala ono na przygotowanie wszystkich materiałów w domowym zaciszu. Wystarczy zakupić tylko specjalny zestaw do pobrania DNA. Zawiera on wszystkie akcesoria, które w tym pomogą (komplety wymazówek, instrukcję obsługi, czy dokumenty zlecenia). Taki „niezbędnik” zamawia się telefonicznie, mailowo, na miejscu w laboratorium lub w aptece. Prywatne badanie DNA nie wymaga ujawniania danych osobowych uczestników testu, można je zrobić anonimowo. Kolejną jego cechą jest fakt, że aby mógł zostać zrealizowany, wystarczy udział tylko 2 osób – ojca i dziecka.

 

Nieco bardziej sformalizowany sposób pobierania próbek do testu sądowego sprawia, że jego wynik nabiera mocy dowodowej dla wymiaru sprawiedliwości. Dlatego też zalecany jest osobom, które rezultatem z przeprowadzonej analizy chcą posłużyć się w sądzie, np. w sprawie o alimenty czy podział majątku.

 

Brak formalnej procedury przy pobieraniu próbek, nie przeszkadza w tym aby wynik testu prywatnego został uznany przez sąd jako wstępny dowód w sprawie. Ponadto dzięki temu, że badanie DNA jest tak pewne, sąd może zadecydować o wydaniu wyroku również na podstawie wyniku prywatnego testu na ojcostwo. Warunkiem jest tylko zgoda obu stron.

 

Na badanie DNA do celów sądowych wszyscy jego uczestnicy, a więc ojciec, dziecko i obowiązkowo już matka, muszą udać się do specjalnego punktu pobrań. Próbki pozyskiwane są w obecności świadków. Wcześniej weryfikowana jest jeszcze tożsamość badanych, którzy okazują niezbędne dokumenty. Bardzo ważnym załącznikiem do wyniku jest również ekspertyza wydana przez biegłego sądowego.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.