Badania DNA w laboratorium testDNA

Jak kontrolujemy jakośćpewnosc_gwarancja_dyskrecja

Czy wiecie Państwo, jak można sprawdzać jakość badań DNA w laboratorium? Jest kilka sposobów na to, aby się upewnić, czy rzeczywiście testy ojcostwa są prawidłowo wykonywane. Zanim podejmą Państwo decyzję, komu zlecić przeprowadzenie badania ojcostwa, warto sprawdzić jak wygląda kontrola jakości w danym laboratorium.

Po pierwsze ważne są wewnętrzne procedury, które powinny eliminować ryzyko wystąpienia błędu, zarówno ze strony pracownika, jak i aparatury. Po drugie jakość badania powinna być regularnie kontrolowana w niezależnych ośrodkach.

Jak bardzo ważna jest dla nas kontrola jakości badań?  Najważniejsza! Nie twierdzimy, że inne laboratoria o to nie dbają – nam zależy jednak na tym, aby pokazać Państwu, co sami robimy, aby zagwarantować Państwu pewny wynik.

.

Badania DNA — wewnętrzne procedury to podstawa!

laboratorium3Lata doświadczeń pozwoliły nam nie tylko zoptymalizować przebieg całego badania DNA, ale również rozwinąć systemy wewnętrzne, kontrolujące każdą próbkę trafiającą do laboratorium. Pozwalają one wychwycić nawet najmniejsze odchylenie od normy, dzięki czemu klient zawsze otrzyma wynik badania DNA, który jest
w 100 % pewny.

Każdy etap badania jest bardzo dokładnie zaplanowany i opisany w dziennikach laboratoryjnych, tak aby uniknąć pomyłek chociażby przy nanoszeniu Państwa próbek. Jako jedyni posiadamy bardzo specjalistyczne oprogramowanie, które pozwala sprawdzić czy dany profil DNA był już u nas analizowany i czy między przypadkowo porównanymi profilami nie występuje pokrewieństwo.
.

Dwukrotna analiza próbek

Niezależnie od tego czy wykonujemy badanie ojcostwa dla celów prywatnych czy sądowych, zawsze  stosujemy te same procedury bezpieczeństwa. Przyjęliśmy, że w momencie, kiedy uzyskujemy wynik zaprzeczający ojcostwo, to mamy obowiązek wykonać badanie raz jeszcze na podstawie nowych próbek. Po co to robimy? Po to, aby ostatecznie wykluczyć ryzyko błędu ludzkiego. Wydając Państwu wynik mamy pewność, że badanie było wykonane na Państwa próbkach. Stąd też prosimy Państwa o to, aby pobierać próbki dwa razy od każdej badanej osoby.

Przy każdej analizowanej serii próbek dodatkowo oznaczamy tzw. kontrole pozytywne i negatywne. Co to oznacza dla Państwa? Kontrole te pozwalają nam zdobyć pewność, że w czasie reakcji PCR prawidłowo namnoży się Państwa DNA i że wymazówki, które stosujemy nie są przypadkowo zanieczyszczone.

Ponadto, każdy z naszych pracowników ma ustalony swój profil DNA, aby móc wykluczyć ryzyko zanieczyszczenia Państwa próbki DNA naszych pracowników.

.

Badania DNA— kontrola naszych badań w innych laboratoriach

dowiedz_sie_co_kazdy_nasz_pacjent3To, że zależy nam na wydaniu Państwu pewnego wyniku oznacza, że sami chcemy mieć pewność co do powtarzalności wyniku w innym laboratorium. Zauważcie Państwo, że czasami oferta między poszczególnymi laboratoriami różni się metodą, ilością badanych miejsc na DNA (tzw. „markerów”) czy wykorzystaniem innych odczynników. Jednak niezależnie od tego wynik nie powinien ulec zmianie.

.

Dajemy Państwu pewne badania a wiemy to ponieważ:

 1. Regularnie bierzemy udział w programach certyfikujących
  Są to zazwyczaj międzynarodowe programy, w których bierze udział bardzo wiele laboratoriów. Celem tych programów jest sprawdzenie tego, czy prawidłowo ustalamy profile genetyczne i czy na ich podstawie prawidłowo wystawiamy wynik badania ojcostwa.
  Od organizatorów otrzymujemy tzw. próbki referencyjne, których profile DNA są już ustalone przez organizatorów. Nie zawsze są to „proste” próbki. W rutynowej pracy zakładamy, że na pojedynczej wymazówce powinno się znajdować DNA pochodzące tylko od jednej osoby. Natomiast w trakcie programów certyfikujących otrzymujemy taki materiał, który jest mieszaniną DNA pochodzącego od kilku osób lub taki, który zawiera sygnały wskazujące na obecność wad chromosomowych. Dzięki takim programom mamy pewność, iż prawidłowo wykonujemy badania.
 2. Uczestniczymy w testach międzylaboratoryjnych
  W związku z tym, że jesteśmy otwarci na współpracę między laboratoriami, nawet z naszymi konkurentami, dbamy również o to, aby regularnie porównywać wyniki badań uzyskanych w laboratorium testDNA z tymi, które analizowało inne laboratorium.Tego typu testy wymagane są również wtedy, kiedy laboratorium planuje wdrożyć normę ISO 17025. My akurat jesteśmy na etapie jego wdrożenia, tak więc tym bardziej procedury, które stosowaliśmy od lat będą nadal przez nas wykorzystywane.

 Porozmawiaj z nami o badaniu

 Godziny konsultacji telefonicznej: Poniedziałek-piątek: 7:00-23:00, weekendy i święta: 8:00-21:00


Kierownik Działu Obsługi Klienta:

 • Magdalena Siedlińska

Konsultanci ds. medycznych:

 • Aleksandra Kłudkowska
 • Joanna Musiał
ms
ak
jm

.

Zadzwoń do nas!

.


Dziękujemy za zaufanie!

.