Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Kiedy łysienie plackowate może być spowodowane nietolerancją glutenu

 

Liczne badania wykazują, że w wielu przypadkach łysienie plackowate łączy się z nietolerancją glutenu – celiakią. Jeśli cierpisz więc z powodu łysienia plackowatego, dobrze wykonać genetyczny test w kierunku celiakii. Dlaczego? W przypadku obecności obu tych chorób, tylko dieta bezglutenowa pozwoli Ci zmniejszyć nieprzyjemne.

 

Łysienie plackowate i celiakia – możesz mieć obie te choroby

Zarówno jedna, jak i druga ma bowiem podłoże autoimmunologiczne, a tego typu choroby często występują razem. Ich obecność powoduje, że układ odpornościowy reaguje nieprawidłowo i atakuje własne tkanki. W przypadku celiakii niewłaściwa reakcja spowodowana jest spożywaniem glutenu – białka obecnego w wielu zbożach.

Jeśli masz celiakię, a dostarczasz organizmowi gluten, niszczą się Twoje kosmki jelitowe – odpowiedzialne za wchłanianie substancji odżywczych. Z tego powodu pojawiają się niedobory różnych składników, w tym witamin i minerałów, co skutkuje niedożywieniem organizmu. Co więcej, niemożliwe jest również prawidłowe przyswajanie leków, a więc terapia łysienia plackowatego staje się nieskuteczna.

Zmęczenie, bóle głowy, afty– to inne objawy celiakii

Celiakia najczęściej kojarzona jest z bólami brzucha, wzdęciami, wymiotami i innymi problemami ze strony układu trawiennego. Tymczasem tego typu objawy nie występują aż u ok. 90% wszystkich chorych. Zwykle obecna jest celiakia ukryta (skąpoobjawowa), której symptomy są nieoczywiste i bardzo zróżnicowane. Należą do nich m.in. przewlekłe zmęczenie, bóle głowy, bóle mięśni, afty w jamie ustnej, zanik szkliwa zębowego, osłabienie organizmu, osteoporoza czy depresja.

Chcesz wyleczyć łysienie plackowate? Najpierw zrób badanie w kierunku celiakii

Wykonując proste badanie DNA, możesz wykryć u siebie geny odpowiedzialne za występowanie celiakii. Jeśli okaże się, że ich nie ma – celiakia u Ciebie nie występuje i nigdy nie wystąpi. Jeśli natomiast geny są obecne, konieczna jest dalsza diagnostyka (badanie przeciwciał), która pozwoli sprawdzić aktywność choroby. Dlaczego to takie ważne? Jeśli masz celiakię, tylko wdrożenie odpowiedniego leczenia (przejście na dietę bezglutenową) pozwoli Ci prawidłowo leczyć również łysienie plackowate.

Eliminacja glutenu sprawi, że kosmki jelitowe zaczną się regenerować. Tym samym organizm zacznie wchłaniać substancje odżywcze i leki. Warto jednak pamiętać, że odbudowa błony śluzowej jelit może potrwać nawet kilka lat – w zależności od tego, jak bardzo jest zniszczona. Co więcej, przy celiakii szkodzi nawet minimalna ilość glutenu (np. obecna w okruszkach chleba), dlatego konieczna jest całkowita eliminacja tego składnika przez całe życie.

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

   Bezpłatna rozmowa i czat – w trosce o rzetelną informacje o badaniach

Pon-pt: 7:00 – 23:00
Weekendy i święta: 8:00 – 21:00

 

   Rozwiązujemy wątpliwości!

mgr. Ewa Gwiaździńska

.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.