Kiedy-w-rodzinie-pojawiła-sie-celiakia-stara

Kiedy w rodzinie pojawiła się celiakia?celiakia


Celiakia to poważna choroba, której w żadnym wypadku nie powinno się ignorować. Dawniej uważano, że to choroba wieku dziecięcego, teraz wiemy, że może wystąpić w każdym wieku. Osoby chore nie mogą swobodnie jeść pieczywa, pizzy, makaronów i wielu innych potraw. Spowodowane jest to obecnością glutenu. Osoby chore na Celiakię, nie mogą spożywać go bez przykrych konsekwencji zdrowotnych.

Najbardziej dokładne badanie na celiakię

Wybierając badanie na celiakię warto sprawdzić jego zakres. Aby mieć 100% pewność badanie powinno obejmować haplotypy DQ2.2 (DQA1*05, DQB1*02), HLA DQ2.5 (DQA1*02, DQB1*02), HLA DQ8 (DQA1*03, DQB1*03). Oprócz najszerszego zakresu badania na celiakię otrzymasz od nas również zalecenia lekarza oraz dietetyka klinicznego. Przeczytaj więcej na temat pewności wyników badania na celiakię ….

Badanie przyczyn poronienia (6)Czy wiesz, że bóle brzucha, wzdęcia, zaparcia, biegunki, bóle głowy, apatia, brak apetytu, objawy niedożywienia oraz notoryczne uczucie zmęczenia mogą wskazywać na celiakię? Są to dość niekomfortowe objawy, znacznie utrudniające życie i bardzo trudne do wyeliminowania bez poznania ich przyczyny. Więcej informacji na temat celiakii znajdziesz tutaj>>

.

Celiakia w rodzinieCeliakia objawy

Pierwszym krokiem po zdiagnozowaniu u członka rodziny celiakii powinno być poznanie choroby i dowiedzenie się jak powinno się dbać o zdrowie chorego. Celiakia to choroba uwarunkowana genetycznie. Oznacza to, że może być przekazywana z pokolenia na pokolenie. Jeśli Ty chorujesz na celiakię to Twoje dzieci mogą być zagrożone wystąpieniem tej choroby. Jeżeli twoja siostra, brat, mama, dziadek czy ktokolwiek z rodziny jest chory, reszta rodziny znajduję się w grupie ryzyka.

Kolejnym krokiem jest ustalenie, ile osób w rodzinie nie może spożywać glutenu.

Następnie czeka nas podjęcie decyzji odnośnie żywienia w rodzinie. Jeżeli dwie na cztery osoby są chore, warto wziąć pod uwagę wprowadzenie diety bezglutenowej dla całej rodziny. Odpowiednio zbilansowana i zróżnicowana może być równie wartościowa i atrakcyjna co zwykła dieta. Osobą chorym na pewno byłoby raźniej i łatwiej. Gotowanie dwóch różnych zestawów oraz dbanie o to żeby pożywnie osób chorych nie miało absolutnie kontaktu z glutenem to bardzo trudne i karkołomne zadanie. Dlatego wiele osób decyduję się na dietę całą rodziną.

Po podjęciu decyzji o żywieniu w rodzinie, należy sprawdzić co tak naprawdę można jeść.

Dieta bez glutenowa to dieta eliminacyjna – należy całkowicie wykluczyć wszystkie produkty zawierające gluten. Nie jest to proste zadanie, ponieważ gluten znajdujemy nawet tam, gdzie kompletnie się nie spodziewamy. Warto skorzystać z wiedzy zebranej przez stowarzyszenia osób z celiakią i na bieżąco sprawdzać listy produktów dozwolonych.

Po zapoznaniu się ze składami produktów i ułożeniu menu warto skonsultować się ze specjalistą

Rezygnując z glutenu w naszej diecie odcinamy gałąź produktów, która dotychczas dostarczała nam różnych substancji odżywczych. Aby nie narażać się na niebezpieczne niedobory, warto upewnić się, że nasza dieta jest całkowicie zdrowa. Najlepiej porozmawiać na ten temat z dietetykiem.
Mogłoby się na pozór wydawać, że sprawa jest bardzo prosta, że wystarczy wycofać z diety gluten i problem uciążliwych objawów zniknie. Niestety tak w rzeczywistości nie jest. Po pierwsze gluten dodawany jest do wielu produktów spożywczych oraz leków i czasami trudno jest ustalić czy dany produkt go zawiera czy nie ( produkty często są nieoznaczone). Po drugie jak twierdzi gastrolog Dr n. med. Dorota Ksiądzyna:

Klasyczna postać choroby trzewnej z objawami ze strony przewodu pokarmowego występuje u małych dzieci. U dorosłych zdecydowanie dominuje postać nietypowa, w której na pierwszy plan wysuwają się objawy pozajelitowe. Zdarza się więc, że od wystąpienia pierwszych dolegliwości do rozpoznania upływa nawet 10 lat“.

rekomendacja_celiakia

Celiakia – Choroba, której nie widać

Oznacza to, że nie zawsze objawy celiakii mogą u nas występować albo nie są one na tyle jednoznaczne aby podejrzewać celiakię, a jednak jesteśmy potencjalnie zagrożeni. Niezdiagnozowana i nieleczona celiakia może w ostateczności prowadzić do poważnego uszkodzenia jelit, niedożywienia, powstania zmian nowotworowych- stanów potencjalnie zagrażających życiu.

Badanie Celiakia

Szacuje się, że około 96% ludzi chorych na celiakię jest nosicielem specjalnych genów (układ HLA-DQ2/DQ8). Układ tych genów występuje również u osób, które nie mają objawów celiakii, dlatego też testy genetyczne są szczególnie pomocne w takich przypadkach. <span class="su-quote-cite">Twierdzi Dr n med. Sylwia Górczyńska-Kosiorz, Specjalista Laboratoryjnej Genetyki Medycznej</span>

 

Wskazania do wykonania badania:

  • Wystąpienie objawów celiakii
  • Celiakia pojawiła się już w rodzinie
  • Choroba Hashimoto
  • Anemia
  • Cukrzycą insulino zależna (I –go typu)
  • Pacjenci z zespołem Downa, Turnera, Williamsa
  • Pacjenci z pozytywnym wynikiem badania serologicznego. ..

Więcej informacji na temat testów genetycznych na celiakię znajdziesz tutaj >>

[1] Szajewska H.: Czy można zapobiec celiakii? Alergia, 2007, 3: 17-20; http://alergia.org.pl/lekarze/archiwum/07_03/pdf/2007_0305.pdf


Lista wskazań do przeprowadzenia testu na celiakię?

Badanie na celiakie warto wykonać, kiedy twoje dziecko lub dorosły członek rodziny:

  • ma niską wagę ciała i brak apetytu
  • cierpi na bóle brzucha i wzdęcia,
  • choruje na cukrzyce typu I
  • zmaga się ze schorzeniami tarczycy
  • pojawiają się problemy skórne
  • występuje anemia
  • ma niedobory żelaza
  • ma niską odporność i często choruje,
  • rozwijają się afty oraz zapalenia kącików
  • ma problemy ze szkliwem zębnym
  • jest osowiały, brakuje mu energii
  • częste stany depresyjne, przygnębienia
  • jeśli u kogoś z rodziny wykryto już tę chorobę,
  • jeśli objawy celiakii są nietypowe
  • jeśli występuje ukryta forma celiakii
  • jeśli występują objawy wskazujące na celiakię a tradycyjne metody nie dają jednoznacznego wyniku

Wystąpienie niepokojących objawów jest pierwszym sygnałem do wykonania badania genetycznego. Osoba z takimi objawami po otrzymaniu ujemnego wyniku oraz wykluczeniu celiakia, może dalej prowadzić swoją diagnostykę poszukując innych przyczyn choroby, ale nie będzie to już niezwykle niebezpieczna celiakia.

UWAGA! Celiakia jest chorobą mogącą przebiegać w sposób utajony i skąpoobjawowy. Nawet przy relatywnie łagodnym przebiegu może ona jednak wpływać na ciążę i poród u kobiety chorej na celiakię.

Badanie Celiakia – Zamów zestaw do pobrania próbek

Aby zamówić badanie celiakii, zadzwoń na bezpłatną infolinię 800 007 771 lub przez internet. Zestaw przesyłamy do Ciebie bezpłatnie

.

Przeczytaj więcej:

Chętnie doradzimy

Jeśli chcą Państwo uzyskać więcej informacji na temat samego badania lub mają inne pytania, zapraszamy do kontaktu z nami:

Telefonicznie
Pod bezpłatnym numerem: 800 007 771 lub 32 445 34 36
E-mailowo
pod adresem e-mail: biuro@testdna.pl

Zapraszamy także do zadawania pytań na czacie.

 

 

 

Wszystkie artykuły
Back to Top