Kiedy witamina C szkodzi – przypadek osób chorych na hemochromatozę

Witamina C uznawana jest za witaminę zdrowia bo można ją stosować nie tylko przy leczeniu przeziębień ale również w przebiegu chorób nowotworowych lub nawet reumatoidalnego zapalenia stawów. Wiele źródeł podaje informacje, że nie sposób ją przedawkować a nawet jeśli do tego dojdzie nie stanowi to zagrożenia dla życia. Czy aby na pewno jest tak zawsze? Jednym z wyjątków są osoby ze stwierdzoną hemochromatozą, u których bezwzględnie nie powinno się podawać witaminy C w dawkach ponad fizjologicznych. Dawki powyżej 1 g na dobę czyli ¼ łyżeczki są bardzo niebezpieczne dla osób z hemochromatozą. [1]

.

Niewiele słyszy się o hemochromatozie a paradoksalnie jest to jedna z najczęstszych chorób genetycznych wśród Europejczyków. Szacuje się, że choruje na nią 5-20% naszego społeczeństwa czyli 1-200 do 1 -400 osób ma zmianę w konkretnych genach, które mogą prowadzić do bardzo niebezpiecznych zmian. Hemochromatoza to jedna z chorób, która odpowiedzialna jest za marskość wątroby, ale nie tylko. Cukrzyca, choroby serca (kardiomiopatia), zaburzenia płodności, niewydolność nerek to bardzo częste nieodwracalne konsekwencje nieleczonej hemochromatozy.
.

W hemochromatozie problemem jest nadmiar odkładanego w organizmie żelaza. U osób chorych nie jest możliwie utrzymanie równowagi między przyjmowanym a wydalanym żelazem. Nadmiar żelaza gromadzi się początkowo w wątrobie prowadząc do marskości tego narządu, ale później nadmiar tego pierwiastka odkładając się uszkadza inne narządy: serce, trzustkę, jelita, narządy płciowe czy stawy. Są to zmiany już nieodwracalne. Sama marskość wątroby to stan bardzo niebezpieczny, który bardzo silnie wiąże się ryzykiem rozwoju raka wątrobowokomórkowego. Liczne dane literaturowe podają, iż osoby z marskością wątroby są narażone na ponad 200 krotne większe ryzyko rozwoju tego typu nowotworu.
.

Dlaczego witamina C ma tak duże znaczenie u osób chorych na hemochromatozę? Z bardzo prostej przyczyny- witamina C ułatwia wchłanianie żelaza. Witamina C jest zdolna do uwalniania żelaza z ferrytyny – białka odpowiedzialnego za magazynowanie żelaza, i połączenia następnie żelaza z transferyną- białkiem, które umożliwia przedostanie się żelaza z krwi do tkanek konkretnych narządów.
Dla naszych narządów nadmiar zgromadzonego żelaza jest bardzo niebezpieczny, stąd osoby z hemochromatozą nie powinny przyjmować wysokich, ponadfizjologicznych dawek witaminy C ponieważ zwiększa to dodatkowo poziom żelaza. Witamina C przez zwiększenie wchłaniania żelaza zwiększa tzw. stres oksydacyjny w naszym organizmie w wyniku czego pojawiają się bardzo niebezpieczne substancje (m.in. wolne rodniki), które uszkadzają tkanki.
.

Przyjmowanie bardzo wysokich dawek witaminy C u osób z hemochromatozą powoduje bardzo poważne zaburzenia pracy serca.
Ponadto osoby, u których nie stwierdzono jeszcze hemochromatozy a , które zamierzają wykonać badania biochemiczne określające poziom zgromadzonego żelaza w organizmie nie powinny w tym okresie spożywać dodatkowych dawek żelaza ani witaminy C, po to aby uzyskać wiarygodne wyniki.
.

Nieograniczone suplementowanie witaminą C może powodować bardzo poważne problemy u osób, które nie są prawidłowo lub w ogóle zdiagnozowane pod kątem hemochromatozy. Należy zwrócić uwagę na to, że początkowe objawy hemochromatozy dają mało specyficzne objawy, przez co wielu lekarzy nie jest w stanie skierować pacjenta na konkretne badania potwierdzające chorobę. Do pierwszych objawów choroby zaliczyć można ogólne zmęczenie, bóle brzucha czy bóle stawów. Tak więc są to objawy, które towarzyszą wielu innym chorobom, nie tylko w czasie przebiegu hemochromatozy.
.

[1] „Postępy Nauk Medycznych” 1/2000: Rola żelaza w chorobach wątroby; K. Jurczyk

Dowiedz się więcej:


Bezpłatna rozmowa i czat – pomoc 7 dni w tygodniu
Gwarantujemy indywidualne podejście do każdego pacjenta

Pon-pt: 7:00 – 23:00
Weekendy i święta: 8:00 – 21:00

 

.