Czy i Ty należysz do grupy osób, które powinny wykonać badanie w kierunku diagnozy chlamydia trachomatis?

Czy i Ty należysz do grupy osób, które powinny wykonać badanie w kierunku diagnozy chlamydia trachomatis?

Chlamydia trachomatis objawyZakażenie bakterią Chlamydia Trachomatis może dotknąć w zasadzie każdego z nas. Ryzykiem obciążona jest każda osoba aktywna seksualnie. Dlatego zaleca się, aby testowi na obecność bakterii Chlamydia trachomatis takie osoby poddawały się co najmniej raz w roku. Dotyczy to w głównej mierze młodych ludzi poniżej 25 roku życia. Niektórzy lekarze nawet twierdzą, że takie badania powinno wykonywać się raz na 6 miesięcy. Pamiętaj, że zakażenie bakterią Chlamydia trachomatis bardzo często przebiega w sposób bezobjawowy, dlatego tym trudniej je zdiagnozować we wczesnym stadium rozwoju.

Nieleczone zakażenie wyżej wspomnianą bakterią prowadzi do groźnych stanów zapalnych oraz licznych powikłań. Leczenie wczesnego zakażenia chlamydialnego ma większe szanse powodzenia, w porównaniu z leczeniem w fazie przewlekłej, podczas której formy przetrwałe i nietypowe są słabo wrażliwe na antybiotykoterapię.

.

.

Kto powinien poddać się badaniu?

Badaniu powinna poddać się w zasadzie każda osoba aktywna seksualnie. W szczególności osoby podejmujące ryzykowne zachowania seksualne. Jeśli odczuwasz dolegliwości ze strony układu moczowo-płciowego takie jak pieczenie podczas oddawania moczu, ból podczas stosunku, nietypowe upławy, zaczerwienienie członka oraz inne może to świadczyć o rozwijającym się zakażeniu chlamydialnym. Badaniu powinny poddać się także pary borykające się z problemem niepłodności. Specjaliści potwierdzili bowiem wyraźną korelację między infekcją bakterią Chlamydia trachomatis a stopniem uszkodzenia jajowodów.

U 35% kobiet leczonych z powodu niepłodności stwierdzono obecność przeciwciał walczących z bakterią Chlamydia trachomatis, a stany zapalne jajowodów spowodowane wyżej wymienioną bakterią uznano za główną przyczynę niepłodności mechanicznej. Dlatego też tak ważna jest profilaktyka oraz diagnostyka zakażeń bakterią Chlamydia trachomatis.

Nieleczone zakażenie bakterią Chlamydia trachomatis prowadzi do groźnych zapaleń jajników (u mężczyzn jąder), zakażeń cewki moczowej a nawet (jak zostało wyżej powiedziane) do bezpłodności! Wielu specjalistów uważa Chlamydię trachomatis za jeden z możliwych czynników wpływających na rozwój raka szyjki macicy.

 

W jaki sposób mogę sprawdzić, czy jestem zakażona chlamydią trachomatis?

Najczulszymi i najbardziej swoistymi metodami potwierdzającymi zakażenie Chlamydia są metody z wykorzystaniem biologii molekularnej (genetyczne) np. łańcuchowa reakcja polimerazy (PCR). Czułość i swoistość tych metod wynosi około 100%.

Porównanie metody PCR z innymi badaniami dostępnymi na rynku…

 

 

Uwaga! Powyższy artykuł ma charakter wyłącznie informacyjny. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą badań testDNA Laboratorium Sp. z o.o.

 

 

Chętnie doradzimy

Jeśli nie wiedzą Państwo, jaki typ testu będzie odpowiedni, chcą uzyskać więcej informacji na temat samego badania lub mają inne pytania, zapraszamy do kontaktu z nami.

Telefonicznie
Pod bezpłatnym numerem: 800 007 771 (dla tel. stacjonarnych i kom.) lub 32 445 34 36 . Nasze linie telefoniczne są czynne od poniedziałku do niedzieli (także w święta) w godzinach od 8:00 do 21:00
E-mailowo
Pod adresem e-mail:  biuro@testdna.pl (od poniedziałku do piątku 8.00 do 17.00).

 

Wszystkie artykuły
Back to Top