Łuszczyca objawy

Jak objawia się łuszczyca i kiedy można ją wyleczyć tylko dietą?

Łuszczyca jest chorobą, która występuje bardzo często. Tylko w Polsce może na nią cierpieć ponad 700 000 osób. Objawy łuszczycy dotyczą przede wszystkim skóry, paznokci oraz stawów. W większości są widoczne gołym okiem przez co stanowią poważny problem psychiczny dla wielu pacjentów. W dalszej części artykułu powiemy, jakie są najczęstsze objawy łuszczycy oraz kiedy można wyleczyć łuszczycę tylko odpowiednią dietą.

Najbardziej dokładne badanie na celiakię
Wybierając badanie na celiakię warto sprawdzić jego zakres. Aby mieć 100% pewność badanie powinno obejmować haplotypy DQ2.2 (DQA1*05, DQB1*02), HLA DQ2.5 (DQA1*02, DQB1*02), HLA DQ8 (DQA1*03, DQB1*03). Oprócz najszerszego zakresu badania na celiakię otrzymasz od nas również zalecenia lekarza oraz dietetyka klinicznego. Przeczytaj więcej na temat pewności wyników badania na celiakię ….

Łuszczyca objawy

Pierwsze zmiany pojawiają się zwykle jako czerwonobrunatne grudki na skórze. Są one owalne bądź okrągłe, płaskie i wyraźnie odgraniczone od otaczającej skóry. Początkowo mają one od kilku milimetrów do 2 centymetrów. Z czasem powiększają się jednak nawet do kilku centymetrów.

Zmiany skórne towarzyszące łuszczycy zlokalizowane są najczęściej na łokciach, w okolicy krzyżowej, na kolanach, dłoniach, stopach, pośladkach oraz skórze głowy. Są one pokryte charakterystyczną srebrzystą, nawarstwiającą się łuską – tzw. blaszką łuszczycową.

Łuszczyca objawy – specyficzne zachowanie zmian skórnych

 • Objaw świecy stearynowej – jeśli zdrapiemy ze zmiany łuskę, staje się ona błyszcząca jak stearyna.
 • Objaw Koebnera – występuje tylko w aktywnej postaci łuszczycy (nie występuje przy remisji objawów) i polega na tym, że każde niewielkie zadrapanie naskórka po około 8-14 dni powoduje wystąpienie zmian łuszczycowych. Objaw ten występuje też w innych chorobach np. mięczaku zakaźnym czy liszaju płaskim.
 • Objaw Auspitza – polega  na wystąpieniu punktowego krwawienia w miejscu zdrapania (przy użyciu nieco większej siły niż dla wywołania objawu świecy stearynowej) chorobowych łusek. Jest to związane z płytszym, niż w skórze zdrowej, położeniem naczyń krwionośnych.
 • Objaw Nikowskiego – występuje przy łuszczycy krostkowej i polega na spełzaniu naskórka w wyniku potarcia skóry.

Łuszczyca objawy na paznokciach

Czasami pacjenci zamiast zmian na skórze obserwują u siebie łuszczące się paznokcie. Dotyczy to nawet 20-50% pacjentów z łuszczycą. Obserwują oni u siebie zwykle tzw. objaw naparstkowania – występowanie drobnych i mało widocznych punktowych wgłębień w płytce. Paznokcie osoby z łuszczycą są kruche, łamliwe i rozwarstwiają się. Często są też pożółkłe. Takie zmiany mogą dotyczyć zarówno rąk jak i stóp.

Objawy łuszczyca stawów

Ten typ łuszczycy pojawia się u około 5-20% pacjentów po upływie około 10 lat od wystąpienia zmian skórnych. Jego objawem jest podwyższona temperatura, dreszcze, bóle stawów i pieczenie skóry. Najczęściej występuje ona w sytuacjach stresujących – także tych pozytywnych – oraz wtedy, gdy mamy infekcję.

Łuszczyca sama może być objawem innej choroby

Badania pokazują, że nawet 104 000 pacjentów w Polsce, którzy leczą się na łuszczycę mogłoby skutecznie poprawić swój stan zdrowia tylko dzięki wykonaniu badania na celiakię (trwałą nietolerancję glutenu) i włączeniu diety bezglutenowej.
>
Celiakia czyli trwała nietolerancja glutenu uważana jest często za chorobę wieku dziecięcego. To błąd! Może ona ujawnić się w każdym wieku. Dodatkowo często jej objawy są bardzo mało charakterystyczne. Pacjenci i lekarze kojarzą tę chorobę głównie z bólami brzucha, wzdęciami czy biegunkami, a objawem celiakii może być np. łuszczyca, złe samopoczucie, niska waga, osłabienie, bóle głowy, problemy z poczęciem dziecka czy poronienia. Jeśli leczysz się na łuszczycę koniecznie powinieneś wykonać również badanie w kierunku trwałej nietolerancji glutenu czyli celiakii.

Dlaczego badanie w kierunku celiakii jest tak ważne w leczeniu łuszczycy

W przeprowadzonych badaniach u 16% pacjentów leczących się na łuszczycę stwierdzono podwyższony poziom przeciwciał związanych z celiakią (trwałą nietolerancją glutenu). Po włączeniu u nich diety bezglutenowej odnotowano poprawę stanu zdrowia.

Profesor G. Michaelsson w jednym z wywiadów opublikowanych w czasopiśmie „Psoriasis Advance” wydawanym przez National Psoriasis Foundation w USA zapytany o to co radzi chorym na łuszczycę i łuszczycowe zapalenie stawów  powiedział, że:
.

zaleca wszystkim pacjentom z umiarkowaną lub ciężką łuszczycą lub łuszczycą krostkową rąk i stóp wykonać badania pod kątem celiakii. Koszty wykonania takiego badania są niskie, a wyniki mogą być bardzo satysfakcjonujące. Z obserwacji profesora wynika, że pacjenci z łuszczycą i utajoną celiakią przechodząc na dietę bezglutenową byli wolni od łuszczycy po raz pierwszy od 25 lat!

Jak sprawdzić, czy łuszczyca może być spowodowana celiakią?

Aby sprawdzić, czy przyczyną łuszczycy jest celiakia pacjenci czasem przechodzą na próbną dietę bezglutenową. Nie jest to jednak dobre rozwiązanie ponieważ nawet jeśli nastąpi poprawa nadal nie mamy pewności, że przyczyną naszego problemu faktycznie jest nietolerancja glutenu.Jeśli chcesz sprawdzić, czy łuszczyca może być spowodowana celiakią – zrób prosty test genetyczny. To najbardziej pewne badanie pod kątem trwałej nietolerancji glutenu i aby je wykonać możesz być na diecie bezglutenowej. Dodatkowo do każdego wyniku badania otrzymasz zalecenia lekarskie i dietetyczne. Wynik możesz też omówić z naszym dietetykiem, dzięki czemu od razu zaproponuje Ci on właściwą dietę, która pomoże wyeliminować u Ciebie łuszczycę. Wykonanie badania genetycznego daje Ci jeszcze jedną ważną korzyść. Jeśli się okaże, że masz geny związane z celiakią, to jest to istotną informacją dla Twoich najbliższych. Oni również  mogą chorować na trwałą nietolerancję glutenu lub zachorować na nią w przyszłości. Możesz uchronić ich więc przed groźnymi powikłaniami tej choroby.

Czym jest celiakia?

Celiakia jest trwałą (to znaczy trwającą przez całe życie) nietolerancją glutenu, która zapisana jest w naszych genach. To znaczy, że tylko te osoby, które mają pewne geny (DQ2 i DQ8) mogą na nią zachorować. Innymi słowy jeśli nie masz predyspozycji genetycznych prawdopodobnie nigdy nie zachorujesz na celiakię. Dlatego najlepszym badaniem na celiakię jest test genetyczny.

Celiakia prowadzi do zaniku kosmków jelitowych. Te z kolei są odpowiedzialne za wchłanianie składników  z pożywienia. Jeśli kosmki zanikną, to Twój organizm nie będzie mógł czerpać z pożywienia składników, które są mu potrzebne. To doprowadzi do jego stopniowego wyniszczenia. Objawem tego mogą być m.in zmiany skórne takie jak wysypka, świąd, podrażnienie, opryszczka na skórze, rumień, grudki zapalne, pęcherzyki itp. oraz łuszczyca. Co ważne tym zmianom można przeciwdziałać stosując odpowiednią dietę.
.

Celiakia badanie

Nieleczona celiakia, czyli brak ścisłej diety bezglutenowej może prowadzić do niebezpiecznych powikłań zdrowotnych w tym do rozwoju nowotworów złośliwych. Najczęściej spotykany wg niektórych badań jest rak jelita cienkiego. Zmiany nowotworowe nie ograniczają się tylko do przewodu pokarmowego, mogą dotyczyć też układu krwiotwórczego (chłoniak nieziarnicze). Inne częste powikłania nieleczonej celiakii to: osteoporoza, niepłodność, wrzodziejące zapalenie jelita cienkiego, wczesna menopauza. Nieleczona celiakia jest szczególnie niebezpieczna dla kobiet w ciąży, przyczynia się ona do przedwczesnych porodów oraz nawracających poronień. Diagnoza celiakii jest bardzo istotna.

Prof. nadzw. dr hab n. med. Aleksandra Jezela-Stanek

.

.
Im bardziej kosmki jelitowe są zniszczone tym organizm staje się słabszy. Pogłębia się niedożywienie, co ma wpływa na wszystkie organy również na mózg. Osoba chora na celiakię spożywając gluten naraża się na wiele uciążliwych i często także niebezpiecznych dla zdrowia konsekwencji m.in
– depresję,
– anemię,
– problemy ze szkliwem,
– brak energii do życia,
– apatię,
– podatność na choroby – niską odporność,
– osteoporozę (również u dzieci!)
– a nawet na nowotwór
– zapalenie jamy ustnej

Im szybciej zostanie u Ciebie zdiagnozowana celiakia, tym lepiej dla Twojego zdrowia – będziesz miał szansę uniknąć wielu chorób i w tym raka jelita!

Przeczytaj więcej: łuszczyca leczenie

Celiakia badanie
Pakiety badań

 

Badanie Celiakii

  • Badanie genów HDQ2.2 (DQA1*05, DQB1*02), HLA DQ2.5 (DQA1*02, DQB1*02), HLA DQ8 (DQA1*03, DQB1*03)
  • Zalecenia lekarskie do wyniku
  • Zalecenia dietetyczne do wyniku
  • Przykładowe menu bezglutenowe

 

Cena zawiera koszt zestawu do pobrania próbek oraz odbiór zestawu przez kuriera


 

Badanie Celiakii wraz z konsultacją dietetyczną

  • Badanie genów DQ2.2 (DQA1*05, DQB1*02), HLA DQ2.5 (DQA1*02, DQB1*02), HLA DQ8 (DQA1*03, DQB1*03)
  • Zalecenia lekarskie do wyniku
  • Zalecenia dietetyczne do wyniku
  • Przykładowe menu bezglutenowe
  • Konsultacja dietetyczna

 

Cena zawiera koszt zestawu do pobrania próbek oraz odbiór zestawu przez kuriera


Badanie Celiakii wraz z konsultacją lekarską

  • Badanie genów DQ2.2 (DQA1*05, DQB1*02), HLA DQ2.5 (DQA1*02, DQB1*02), HLA DQ8 (DQA1*03, DQB1*03)
  • Zalecenia lekarskie do wyniku
  • Zalecenia dietetyczne do wyniku
  • Przykładowe menu bezglutenowe
  • Konsultacja z lekarzem

 

Cena zawiera koszt zestawu do pobrania próbek oraz odbiór zestawu przez kuriera


Badanie Celiakii wraz z konsultacją lekarską i dietetyczną

  • Badanie genów DQ2.2 (DQA1*05, DQB1*02), HLA DQ2.5 (DQA1*02, DQB1*02), HLA DQ8 (DQA1*03, DQB1*03)
  • Zalecenia lekarskie do wyniku
  • Zalecenia dietetyczne do wyniku
  • Przykładowe menu bezglutenowe
  • Konsultacja z lekarzem i dietetykiem

 

Cena zawiera koszt zestawu do pobrania próbek oraz odbiór zestawu przez kuriera   Bezpłatna rozmowa i czat – w trosce o rzetelną informacje o badaniach

Pon-pt: 7:00 – 23:00
Weekendy i święta: 8:00 – 21:00

 

   Rozwiązujemy wątpliwości!

mgr. Ewa Gwiaździńska

.