Niepokojące zażółcenia oczu lub skóry?

Zespół GilbertaZauważyłeś u siebie niepokojące zażółcenie oczu lub/i skóry? Zmiany w zabarwieniu pojawiają się zwłaszcza po dłuższym okresie niejedzenia lub wysiłku fizycznym? Pierwsze skojarzenie, to pewnie – żółtaczka! Wirusowe zapalenie wątroby. Tymczasem objawy, które obserwujesz, mogą być symptomem łagodnego schorzenia o nazwie Zespół Gilberta.

Zespół Gilberta jest łagodną chorobą metaboliczną o podłożu genetycznym, związaną z zaburzeniami przemian bilirubiny w wątrobie. Objawy choroby Gilberta często bywają mylone z żółtaczką,  a sam Zespół Gilberta bywa rozpoznawany bardzo późno lub w ogóle nie jest właściwie diagnozowany!

.

Jeżeli więc …

  • miewasz zażółcone białkówki oczu bądź skórę – zwłaszcza po dłuższym okresie niejedzenia, wysiłku fizycznym, czy też na skutek stresu
  • zmienionemu zabarwieniu towarzyszy gorsze samopoczucie, osłabienie, bóle brzucha, a nawet wymioty…

Możesz mieć Zespół Gilberta!

.

Co mi grozi?

Stan skóry – największego z posiadanych organów – bardzo często świadczy o naszej kondycji fizycznej i zdrowiu. Jeżeli więc zauważasz u siebie niepokojące, odbiegające od normy zażółcenia powierzchni skóry, czy też białkówek oczu, poszukaj przyczyny tych zmian!

.

Skonsultuj się z lekarzem!

Pamiętaj, że sam Zespół Gilberta nie jest groźny! Niemniej jednak każda, nawet najbardziej łagodna żółtaczka wymaga diagnostyki w celu wykluczenia innych poważnych schorzeń. Mogą one bowiem przebiegać z występowaniem podobnych objawów, ale nieść ze sobą dużo poważniejsze konsekwencje dla zdrowia, a nawet życia