Nieprawidłowe napięcie mięśniowe u niemowlaka – co może oznaczać?

Nieprawidłowe napięcie mięśniowe

Nieprawidłowe napięcie mięśniowe u niemowlaka – co może oznaczać?

Nieprawidłowe napięcie mięśniowe Twoje dziecko jest wiotkie i „przelewa się przez ręce”? A może przeciwnie – mocno zaciska piąstki i pręży nóżki? To objawy nieprawidłowego napięcia mięśni, które może być albo zbyt słabe, albo zbyt silne. Zaburzenia napięcia mięśniowego nie są powodem do paniki, ale zawsze wymagają konsultacji ze specjalistą, ponieważ nieleczone, mogą mieć niekorzystny wpływ na rozwój ruchowy malucha.

Nieprawidłowe napięcie mięśniowe ma podłoże neurologiczne

Osłabione lub wzmożone napięcie mięśniowe wynika z nieprawidłowego działania układu nerwowego. Tego typu zaburzenia mogą świadczyć o tym, że układ nerwowy i mięśniowy nie współpracują ze sobą tak jak powinny. Warto wiedzieć, że impuls nerwowy ma do pokonania określoną drogę, zanim trafi z mózgu do mięśni. Układ nerwowy niemowlęcia nie jest jeszcze dobrze rozwinięty, dlatego impuls nie zawsze dotrze tam, gdzie powinien. Niekiedy też na skutek uszkodzenia układu nerwowego, mózg może wysyłać do mięśni błędne sygnały, czego efektem będzie właśnie nieprawidłowe napięcie mięśniowe.

Osłabione napięcie mięśniowe – jak objawia się u niemowlęcia

Niemowlę z osłabionym napięciem mięśniowym:
Jest wiotkie i „przelewa się przez ręce”
Rzadko płacze
Nie chce ssać piersi
Krztusi się podczas karmienia
Jest bardzo spokojne
Nie wkłada stóp do buzi
Rzadko używa rączek
Nie chwyta przedmiotów (zabawek)
Denerwuje się, gdy rodzic zmienia mu pozycję
Nie przewraca się na brzuszek
Nie pełza
Nie unosi główki, gdy położy się je na brzuszku
Przewraca się, gdy się je posadzi
Wzmożone napięcie mięśniowe – jak objawia się u niemowlęcia?

Niemowlę ze wzmożonym napięciem mięśniowym:
Często płacze i jest niespokojne
Źle sypia
Często ulewa
Pręży się i napina
Zaciska piąstki
Nie siada i nie wstaje
Wygina się w kształt litery „C”
Leżąc na plecach czy brzuchu, odchyla główkę do tyłu

Nieprawidłowe napięcie mięśniowe u niemowlaka – przyczyny

Nieprawidłowe napięcie mięśniowe jest częstą przypadłością wcześniaków i noworodków o niskiej masie urodzeniowej. Może to być również efekt długiego wyczerpującego porodu, w trakcie którego doszło do chwilowego niedotlenienia mózgu. Wzmożone napięcie mięśni jest ponadto objawem charakterystycznym dla mózgowego porażenia dziecięcego.

Zaburzenia napięcia mięśniowego występują również w przebiegu wielu chorób genetycznych, w tym genetycznie uwarunkowanych zaburzeń metabolizmu. Wiotkie będą np. dzieci dotknięte chorobą syropu klonowego – rzadką wadą wrodzoną, która swoją nazwę zawdzięcza charakterystycznemu zapachowi moczu – przypomina on właśnie woń syropu klonowego. Obniżone napięcie mięśni jest też objawem występującym przy kwasicach – priopionowej czy metylomalonowej.

Kolejną chorobą powodującą nieprawidłowe napięcie mięśni jest choroba Krabbego. W przebiegu tego schorzenia ciało dziecka będzie raz sztywniało, a raz robiło się wiotkie.

Jeśli zauważysz, że Twoje dziecko jest wiotkie albo pręży się i napina, nie zwlekaj z wizytą u lekarza. Objawy te mogą być spowodowane poważną chorobą, również genetyczną, która może doprowadzić nawet do śmierci, jeśli nie zostanie w porę wykryta.

Badaniem, które pozwala ocenić ryzyko wystąpienia u dziecka wady genetycznej odpowiedzialnej za nieprawidłowe napięcie mięśni jest  Test NOVA – nowoczesne i bardzo kompleksowe przesiewowe badanie genetyczne, dedykowane noworodkom i dzieciom do 5 roku życia. Badanie to, obejmuje choroby, które sprawiają trudności diagnostyczne ze względu na mało charakterystyczny, często bezobjawowy przebieg.

Badanie NOVA – nowość pomagająca w diagnostyce chorób genetycznych

Dzięki niemu możemy przeciwdziałać najpoważniejszym, często nieodwracalnym skutkom choroby. Wykorzystując technologię Sekwencjonowania Nowej Generacji – test NOVA potrafi ocenić ryzyko wystąpienia u dziecka aż 87 rzadkich wad wrodzonych. Ponadto potrafi ocenić wrażliwość dziecka na 32 substancje zawarte w lekach, przez co lekarzowi łatwiej potem dobrać dziecku skuteczny i przede wszystkim bezpieczny lek. Na podstawie informacji jakich dostarcza test NOVA lekarze są w stanie zaplanować dziecku leczenie, które uchroni je przed zaburzeniem rozwoju psychoruchowego, a niekiedy także przed utratą życia.

 

Nova banner

Wszystkie artykuły
Back to Top