Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Podstawowe informacje na temat wirusa HPV

HPV wirusHPV (z angielskiego Human Papillomavirus), czyli innymi słowy wirus brodawczaka ludzkiego jest wirusem należącym do rodziny Papillomawirusów. Mało kto zdaje sobie sprawę z tego jak bardzo jest on groźny a zarazem rozpowszechniony i niestety wciąż jednak do powszechnych nie należy wiedza na temat profilaktyki zakażeń. Istnieje około 100 typów wirusa brodawczaka ludzkiego.Część z nich jest tzw. relatywnie nieszkodliwa. Zakażenie wirusem przebiega bezobjawowo i samoistnie ustępuje. Część odpowiedzialna jest za niegroźne zmiany takie jak brodawki czy kurzajki na skórze. Schorzenia te również łatwo można wyleczyć.

.

Niestety istnieją odmiany wirusa HPV (przyjmuje się, że jest ich około 30), które odpowiedzialne są za infekcje narządów płciowo- moczowych zarówno kobiet jak i również mężczyzn.

.

Typy HPV przenoszone drogą płciową:

Wirusy niskoonkogenne – niewielkiego ryzyka (HPV 6, 11, 42, 43, 44) Odpowiedzialne są one głównie za niegroźne zmiany skórne itp. tj. kłykciny kończyste, brodawki, kurzajki oraz inne.

Wirusy wysokoonkogenne – wysokiego ryzyka (HPV 16, 18, 31, 33, 35, 39, 45, 46, 51, 52, 56, 58, 67). Te typy wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV) znajdowane są głównie w komórkach raka szyjki macicy. Ryzyko zakażenia wysokoonkogennym typem wirusa HPV towarzyszy kobiecie  przez życie aktywności seksualnej.

.

Według danych statystycznych aż około 75% aktywnych seksualnie kobiet na pewnym etapie swojego życia ma bezpośrednio do czynienia z zakażeniem HPV! U 80% pacjentek zakażenie przebiega bezobjawowo i ustępuje samoistnie. Niemniej jednak ważne jest to, iż u 20% występuje przewlekła forma zakażenia wirusem HPV, mogącego doprowadzić do rozwoju raka szyjki macicy.

Rak szyjki macicy jest drugim z najczęściej występujących nowotworów na świecie wśród kobiet poniżej 45 roku życia. W Polsce każdego roku diagnozuje się tę chorobę u około 4 000 kobiet. Połowa z tych kobiet, u których wykryto wspomnianą wyżej jednostkę chorobową umiera z jej powodu. Innymi słowy co dwie minuty gdzieś  na świecie umiera jedna kobieta z powodu raka szyjki macicy.

Rak szyjki macicy spowodowany jest przez długotrwałe zakażenie wirusem HPV! Dlatego też tak bardzo ważna jest wczesna diagnostyka i leczenie widocznych zmian. Im wcześniej wirus HPV zostanie zdiagnozowany tym większe powodzenie leczenia

Konsekwencjami zakażenia HPV

  • rak prącia
  • rak pochwy,
  • rak sromu,
  • rak odbytu
  • szpetne brodawki i kłykciny kończyste

 

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.