Prenatalny test na ojcostwo – dlaczego warto go wykonać?

prenatalny test na ojcostwoPobranie wymazów z policzka jest czynnością prostą i całkowicie bezpieczną, dzięki czemu próbkę do badania ojcostwa można sporządzić już w drugiej dobie po urodzeniu dziecka. Niektórym rodzicom zależy jednak na ustaleniu ojcostwa zanim maluch pojawi się na świecie. Takie rozwiązanie jest oczywiście możliwe, a to za sprawą prenatalnego testu na ojcostwo w ciąży. Jest wiele powodów, dla których warto go wykonać.

Dla kogo jest przeznaczony?

Genetyczny test na ojcostwo w ciąży jest przeznaczony dla tych par, które chciałyby uzyskać informacje o ojcostwie jeszcze przed porodem, a jednocześnie mieć pewność, że informacja ta będzie w pełni wiarygodna. Prenatalny test DNA na ojcostwo jest bowiem w stanie określić prawdopodobieństwo pokrewieństwa między konkretnymi osobami na poziomie powyżej 99,9999%. Oznacza to, że jest tak samo czuły jak badanie wykonywane metodą tradycyjną, czyli po porodzie. Ustalenie ojcostwa w ciąży ma szczególne znaczenie również z punktu widzenia samej ciężarnej. Dzięki niemu przyszła mama nie musi już żyć w niepewności aż do rozwiązania, a tym samym narażać siebie i dziecka na negatywne skutki stresu, jakie niewątpliwie towarzyszyłyby jej w takiej sytuacji.

Na czym polega prenatalny test DNA na ojcostwo?

Genetyczny test na ojcostwo w ciąży jest dostępny na polskim rynku medycznym dopiero od kilku lat. Wykorzystuje on fakt, że w krwioobiegu każdej ciężarnej kobiety oprócz jej własnego materiału genetycznego, krąży również DNA płodu. Przenika ono do krwi przez ściany łożyska i pozostaje w niej aż do porodu. Próbkę do testu będzie zatem stanowiło kilka ml krwi żylnej, pobranej od przyszłej matki oraz ojca. Pozyskane w ten sposób materiały przekazuje się następnie do laboratorium i poddaje zaawansowanej analizie genetycznej.

Warto w tym miejscu zaznaczyć, że w przypadku tego badania niezwykle istotny będzie sam moment jego realizacji. Trzeba pamiętać, że na początku ciąży ilość płodowego DNA jest znikoma. Z każdym następnym tygodniem jego stężenie jednak wzrasta. Z tego też względu można go wykonać bardzo wcześnie, bo już  od 8 tygodnia. Bezinwazyjny charakter poboru próbki sprawia, że jest to metoda całkowicie bezpieczna dla wszystkich uczestników.

Jak można jeszcze ustalić ojcostwo?

prenatalny test na ojcostwoTest DNA nie jest jedynym sposobem na ustalenie ojcostwa w ciąży. Może się ono odbyć również przy okazji badań diagnostycznych, a więc badań, których zadaniem jest sprawdzenie czy rozwijające się w macicy dziecko nie będzie obciążone wadą genetyczną. Metoda ta stanowi zatem połączenie diagnostyki prenatalnej z testem na ojcostwo. Do badania – w zależności od zastosowanej metody – pobiera się próbkę płynu owodniowego (amniopunkcja) lub fragment kosmówki (biopsja kosmówki). Część pozyskanego materiału bada się pod kątem chorób genetycznych, część przekazuje się z kolei do badania ojcostwa. Test na ojcostwo przy okazji badań diagnostycznych to koszt rzędu 2500 zł.

Ze względu na niewielkie ryzyko powikłań, diagnostycznych badań prenatalnych nie wykonuje się rutynowo, a jedynie wtedy, gdy lekarz prowadzący ciążę stwierdzi taką konieczność.

Testy na ojcostwo w ciąży – najczęstsze pytania i odpowiedzi

Sprawdź listę najczęstszych pytań i odpowiedzi na temat badania na ojcostwo w ciąży.

Testy na ojcostwo w ciąży – najczęstsze pytania

Jak sprawdzić ojcostwo w czasie ciąży?

Ojcostwo w czasie ciąży można sprawdzić zlecając test na ojcostwo w ciąży. Badanie ojcostwa w ciąży możliwe jest dzięki dwóm metodom – od 8 tygodnia ciąży lub od 15 tygodnia ciąży. Tutaj dowiesz się więcej!

Jak można zamówić test na ojcostwo w ciąży?

💻 On-line przez sklep internetowy: wybierz badanie

📅 Poprzez formularz on-line Rejestracja 24 h/dobę (oddzwonimy w celu potwierdzenia umówienia wizyty)

📞 Telefonicznie 796 645 008 6 dni w tygodniu

📧 Mailowo biuro@testdna.pl

💬 Na dyskretnym czacie: napisz

Jak wygląda wynik testu na ojcostwo w ciąży?

Wynik badania na ojcostwo wykonywanego w testDNA Sp. z o.o. Sp. k. to dokument – kilkustronicowy raport. Zawiera on przede wszystkim słowną interpretację rezultatu (czyli wskazuje, z jakim prawdopodobieństwem badany mężczyzna jest ojcem badanego dziecka). Na wyniku znajdują się ponadto tabele z profilami genetycznymi uczestników, opis stanu próbek, opis wykorzystanej metody oraz podpisy i pieczątki osób przeprowadzających badanie. Zobacz przykładowy wynik…

Dlaczego warto zrobić test na ojcostwo w ciąży

Ustalić ojcostwo warto już na etapie ciąży! Wynik pozwoli rozwiać wszelkie wątpliwości, zredukować stres i inne negatywne emocje niepożądane w tym szczególnym dla kobiet czasie. Dzięki temu możecie w spokoju przygotować się do roli rodziców i uporządkować swoją sytuację prawną.

Czy test na ojcostwo w ciąży trzeba powtarzać?

Nie – test na ojcostwo w ciąży wystarczy wykonać raz w życiu, ponieważ analizowane w tym badaniu fragmenty DNA nie zmieniają się. Zdarzają się jednak sytuacje, w wyniku których konieczne jest ponowne pobranie próbek – wtedy bezpłatnie dokonujemy powtórnej analizy.

Kiedy można zrobić test na ojcostwo w ciąży?

Badanie na ojcostwo można zrealizować już na etapie ciąży: od 8 tygodnia z krwi matki (jest to najwcześniej dostępne badanie ojcostwa na świecie) albo od 15 tygodnia – na podstawie płynu owodniowego.

Co się stanie, jeśli nieprawidłowo pobiorę wymaz do testu na ojcostwo w ciąży?

Pobranie wymazu z policzka jest bardzo proste, dlatego najczęściej wykonywane jest prawidłowo. Jeśli na wymazówce nie będzie odpowiedniej ilości DNA, masz gwarancję – kolejne pobranie jest bezpłatne.

Czy test na ojcostwo w ciąży jest bezpieczny?

Test na ojcostwo w ciąży z krwi matki (od 8 tygodnia ciąży) jest pewny i bezpieczny. Od matki pobierana jest krew jak w przypadku standardowej morfologii, natomiast od ojca – wymaz z policzka (jego pobranie jest bardzo proste) lub określone mikroślady (włosy z cebulkami, paznokcie, ślady nasienia i próbki krwi).

Test na ojcostwo od 15 tygodnia ciąży odbywa się na podstawie płynu owodniowego pobranego od matki. Współpracujemy z najlepszymi ginekologami w kraju, aby nasze Pacjentki czuły się pewnie. Natomiast ojciec, jak i matka mogą dostarczyć dowolne próbki – wymazy z policzka albo próbki dyskretne (np. szczoteczka do zębów, maszynka do golenia, guma do żucia, niedopałek papierosa, włosy z cebulkami itp.)

Gdzie można zrobić test na ojcostwo w ciąży?

🏥 W PLACÓWCE MEDYCZNEJ W CAŁEJ POLSCE

Współpracujemy z ponad 250 przychodniami w całej Polsce, umówimy Cię na pobranie krwi do badania najbliżej Twojego miejsca zamieszkania.
Jeżeli chcesz zlecić test na ojcostwo w ciąży od 15 tygodnia ciąży, wtedy umówimy Cię na pobranie płynu owodniowego do jednego z kilku najlepszych specjalistów w tej dziedzinie w Polsce.

Umów wizytę: formularz on-line Rejestracja 24 h/dobę

Ile się czeka na wynik testu na ojcostwo w ciąży?

W przypadku testu na ojcostwo od 8 tygodnia ciąży na wynik czeka się około 10-15 dni roboczych.
Jeżeli natomiast wykonujemy badanie ojcostwa z płynu owodniowego lub kosmówki (od 15 tygodnia ciąży) wynik otrzymasz w 5-10 dni roboczych.

Jak otrzymam wynik testu na ojcostwo w ciąży?

Wynik otrzymasz w sposób zaznaczony na formularzu zlecenia badania. Możesz otrzymać go on-line i/lub wysyłkowo bądź odebrać w wybranej przychodni.

Ile kosztuje test na ojcostwo w ciąży?

To, ile kosztuje test na ojcostwo, sprawdzisz w naszym CENNIKU.

Czy można opłacić badanie na raty?

Tak – koszt badania na ojcostwo można rozłożyć na raty (5-60 rat). Wystarczy zostawić swój numer telefonu, by dział finansowy skontaktował się w tej sprawie. Gwarancja kredytowa zostanie przesłana kurierem w ciągu 2 dni – nie trzeba więc udawać się do banku. Pod uwagę brane są dochody nie tylko z umowy o pracę, ale też np. umowy zlecenia, umowy o dzieło czy emerytury. Poczytaj więcej o ratach…

Czy test na ojcostwo w ciąży można zrobić na NFZ?

Narodowy Fundusz Zdrowia pokrywa koszt badań medycznych – które mają na celu poprawę stanu zdrowia pacjenta, wykrycie chorób etc. Test na ojcostwo nie należy do tego rodzaju badań – nie można go więc zrobić na NFZ.

Jak zapłacić za test na ojcostwo w ciąży?

Za test na ojcostwo można zapłacić w wygodny dla siebie sposób: tradycyjnym przelewem bankowym, przelewem internetowym albo przekazem pocztowym. W przypadku pobrania próbek w placówce pierwsza część opłaty (100-200 złotych – zależnie od placówki) często zostaje uiszczona na miejscu (otrzymasz stosowną informację).

Powrót


Chętnie doradzimy

Jeśli nie wiedzą Państwo, jaki typ testu będzie odpowiedni, chcą uzyskać więcej informacji na temat samego badania lub mają inne pytania, zapraszamy do kontaktu z nami.

Telefonicznie
Pod bezpłatnym numerem: 800 007 771 (dla tel. stacjonarnych i kom.) lub 32 445 34 36 . Nasze linie telefoniczne są czynne od poniedziałku do niedzieli (także w święta) w godzinach od 8:00 do 21:00
E-mailowo
Pod adresem e-mail:  biuro@testdna.pl (od poniedziałku do piątku 8.00 do 17.00).

Zapraszamy do skorzystania z naszej oferty!

Wszystkie artykuły
Back to Top