Sądowe ustalenie ojcostwa – krok po kroku

 

sądowe ustalenie ojcostwa

Sądowe ustalenie ojcostwa odbywa się na podstawie analizy próbek DNA pobranych od ojca, dziecka oraz matki. Jeśli wynik badania ma posłużyć jako dowód w toczącym się procesie, to próbki pobierane są również w przeznaczonym do tego miejscu. Testy na sądowe ustalenie ojcostwa zawsze w sposób pewny i jednoznaczny określają czy badane osoby są ze sobą biologicznie spokrewnione.

 

Sądowe ustalenie ojcostwa – pobranie próbek do testu sądowego odbywa się w placówce medycznej

 

Gdzie wszystkim zajmuje się wykwalifikowany personel. Próbki w postaci wymazów z policzka pobiera zwykle upoważniony przez biegłego sądowego lekarz. Do wyniku badania wystawiana jest dodatkowo opinia, którą razem z wynikiem rodzice mogą przedstawić w sądzie. Dla wymiaru sprawiedliwości dokumenty te będą stanowiły pełnowartościowy dowód. Jeśli sądowe ustalenie ojcostwa ma dojść do skutku, to w badaniu oprócz ojca i dziecka musi uczestniczyć również matka. Wynika to stąd, że sprawdzane jest wtedy również macierzyństwo (chodzi o wykluczenie możliwości podmiany noworodków w szpitalu). Jednym przypadkiem, kiedy można odstąpić od tego obowiązku jest śmierć matki. Sądowe ustalenie ojcostwa wymaga również weryfikacji tożsamości wszystkich badanych osób. Zanim więc matka, dziecko i ojciec oddadzą próbki swojego DNA do analizy, przedstawiają najpierw aktualne dokumenty tożsamości. Może to być dowód osobisty lub paszport i skrócony odpis aktu urodzenia w przypadku małoletniego dziecka.

 

Sądowe ustalenie ojcostwa – w jakim przypadku warto sięgnąć po badanie DNA z formalną procedurą

 

Jeśli w grę wchodzą np. alimenty lub spadek. Z sądowych testów na ustalenie ojcostwa korzystają również kobiety, których partnerzy nie chcą dobrowolnie uznać swoich dzieci. Warto pamiętać, że badania DNA w sposób całkowicie pewny i jednoznaczny określają czy dany mężczyzna jest biologicznym ojcem dziecka, czy też nim nie jest.


Bezpłatna rozmowa i czat – pomoc 7 dni w tygodniu
Gwarantujemy indywidualne podejście do każdego pacjenta

Pon-pt: 7:00 – 23:00
Weekendy i święta: 8:00 – 21:00

 

.