Ślady krwi pozostawione na miejscu zbrodni mogą doprowadzić do sprawcy

W niedzielne przedpołudnie, 24 maja 2015 roku, dwóch mężczyzn wskoczyło na wybieg dla niedźwiedzi stołecznego zoo. Nie wiadomo czym kierowali się sprawcy całego zdarzenia, musieli być jednak wyjątkowo uparci – nie przeszkodziło im bowiem ani ogrodzenie, ani fosa.

Ślady krwi pozostawione na miejscu mogą doprowadzić do sprawcyNa całe szczęście nie doszło do tragedii, nie obyło się jednak bez szwanku, jeden z mężczyzn został mianowicie ranny. Całą sytuację uwieczniono nawet na amatorskich zdjęciach. Młody człowiek najprawdopodobniej próbował pogłaskać zwierzę, a gdy podszedł bliżej, broniąca się przed napastnikiem niedźwiedzica ugryzła go w ramię. Mężczyźnie prawdopodobnie postawione zostaną zarzuty.

Pracownicy warszawskiego zoo zgodnie twierdzą, że sprawca występku miał więcej szczęścia niż rozumu. Trafił bowiem na niedźwiedzicę Sabinę, która jest wyjątkowo łagodna, a przez swoją karierę cyrkową ma też duże doświadczenie z ludźmi. Gdyby doszło do konfrontacji z inną niedźwiedzicą, być może sytuacja wyglądałaby już znacznie gorzej.

Policja wszczęła poszukiwania sprawcy

Choć śmiałek bardzo szybko uciekł z miejsca zdarzenia – pozostawił po sobie jednak ślady – bransoletkę i niewielką ilość krwi. Policja natychmiast przystąpiła do akcji poszukiwawczej. Nie trwała ona jednak zbyt długo, gdyż ranny 32-latek sam zgłosił się do jednego z warszawskich szpitali. A gdyby tego nie zrobił? Czy organom ścigania udałoby się go namierzyć. Tak! A to dzięki pozostawionym na miejscu zdarzenia śladom biologicznym.

Identyfikacja osób na podstawie śladów krwi

Na miejscu każdego przestępstwa prowadzone są zawsze dokładne oględziny. Osoba popełniająca przestępstwo, bez względu na to czy ubierze odzież ochronną czy też nie, pozostawia po sobie ślad. Oględziny mają po pierwsze na celu ustalenie przebiegu całego zajścia, a po drugie, w oparciu o zebrane materiały, na identyfikację sprawcy. Takie badanie musi się oczywiście odbywać według ściśle określonych procedur oraz z udziałem wykwalifikowanych i doświadczonych osób. Miejsce, w którym dokonano przestępstwa musi być tak chronione, aby nie doprowadzić do powstania zmian oraz zatarcia lub utraty znajdującego w nim materiału dowodowego. Od zespołu wykonującego oględziny wymaga się więc dużej ostrożności i profesjonalizmu.

Plamy krwi są jednymi z częściej wykorzystywanych w kryminalistyce śladów biologicznych. Ich kształt, wielkość oraz umiejscowienie mogą być dla śledczych bardzo istotną wskazówką co do przebiegu przestępstwa, np. użytego w nim narzędzia zbrodni. Aby mieć pewność, że znaleziony na miejscu ślad biologiczny rzeczywiście jest ludzką krwią, wykorzystuje się szereg testów, które w błyskawicznym czasie potrafią dać jednoznaczną odpowiedź. Testy te mają postać płytek, z dołączonymi do nich płynami,  lub też pasków.

Krew jako źródło materiału genetycznego

Obecność krwi jest ważna z jeszcze jednego powodu. Na podstawie jej analizy da się ustalić profil genetyczny konkretnej osoby, a tym samym doprowadzić do jej identyfikacji i namierzenia. Nawet znikoma ilość takiego materiału umożliwia stworzenie „genetycznego odcisku palca” – DNA można bowiem w łatwy sposób namnożyć nawet do tysiąca kopii.

DNA zbudowane jest z nukleotydów. Każdy taki nukleotyd składa się z trzech elementów: cukru dezoksyrybozy, reszty fosforanowej oraz jednej zasady (adeniny, tyminy, cytozyny bądź guaniny). Nukleotydy łączą się ze sobą tworząc nić DNA, która ma z kolei kształt podwójnej helisy. Na całej jej długości można wyróżnić fragmenty kodujące i niekodujące. To właśnie te drugie będą szczególnie istotne z punktu widzenia kryminalistyki.

Krew nie jest oczywiście jedynym nośnikiem ludzkiego DNA. Materiał genetyczny znajduje się w prawie wszystkich komórkach ciała. Do analizy nadadzą się wiec również włosy z cebulkami, paznokcie, pobrane z jamy ustnej komórki nabłonka, a także sperma czy wydzielina pochwowa.

Zabezpieczenie próbek DNA

DNA ma jedną zasadniczą wadę, dość łatwo ulega degeneracji. Dlatego tak ważne jest właściwe obchodzenie się ze wszystkimi materiałami, potencjalnie zawierającymi DNA sprawcy lub też ofiary. Próbkom może zaszkodzić zarówno wysoka temperatura, jak i kontakt z promieniowaniem ultrafioletowym i wreszcie wilgoć. Przed wysłaniem materiałów do analiz laboratoryjnej trzeba je zatem osuszyć, najlepiej w temperaturze pokojowej, a następnie umieścić w czystym, suchym papierowym opakowaniu.

Łapanie przestępców dużo łatwiejsze niż kiedyś!

Historia z warszawskiego zoo to oczywiście tylko przykład. Pokazuje on jednak, że sprawca przestępstwa, bez względu na okoliczności, zawsze pozostawia po sobie ślady, które mogą naprowadzić śledczych na właściwy trop. Dzięki możliwościom jakie dają nam badania genetyczne, identyfikacja sprawców czynów zabronionych stała się o wiele prostsza. Dysponując nawet niewielką próbką materiału genetycznego można ustalić tożsamość osoby podejrzanej o popełnienie przestępstwa.

Uwaga! Powyższy artykuł ma charakter informacyjny. Jedncześnie zachęcamy do zapoznania się z ofertą naszych badań.

2 czerwca 2015

Powrót

 


Chętnie doradzimy

Jeśli nie wiedzą Państwo, jaki typ testu będzie odpowiedni, chcą uzyskać więcej informacji na temat samego badania lub mają inne pytania, zapraszamy do kontaktu z nami.

Telefonicznie
Pod bezpłatnym numerem: 800 007 771 (dla tel. stacjonarnych i kom.) lub 32 445 34 36 . Nasze linie telefoniczne są czynne od poniedziałku do niedzieli (także w święta) w godzinach od 8:00 do 21:00
E-mailowo
Pod adresem e-mail:  biuro@testdna.pl (od poniedziałku do piątku 8.00 do 17.00).

Zapraszamy do skorzystania z naszej oferty!

Wszystkie artykuły
Back to Top