Chciałabyś zaszczepić się na HPV, ale już współżyłaś?

Chciałabyś zaszczepić się na HPV, ale już współżyłaś?

Jeśli jesteś zakażona HPV, szczepionka nie wyleczy zakażenia!

Przeprowadzone dotychczas badania dotyczące skuteczności szczepionki przeciw genitalnym typom HPV wskazują na jej ogromną (niemal 100%!) skuteczność w ochronie przed 4 typami wirusa HPV- głównego czynnika rozwoju raka szyjki macicy. Dlatego też warto zaszczepić się przeciwko tym najgroźniejszym typom wirusa i chronić swoje życie przed rakiem.  [1]

.

Sytuacja wygląda inaczej u kobiet już zakażonych wirusem HPV. Przyjęcie szczepionki u nich jest bezzasadne gdyż szczepionka nie ma właściwości leczniczych i nie wyeliminuje już istniejącego zakażenia. Co więcej, przyjęcie szczepionki u takich  kobiet może nawet niekorzystanie działać. Dlatego jeśli zamierzasz się zaszczepić, wykonaj najpierw test na HPV aby potwierdzić czy rzeczywiście powinnaś ją zastosować!

Szczepionka jest idealnym rozwiązaniem u  kobiet, u których nie ma zakażenia HPV. Najczęściej stosowana szczepionka powinna chronić przed 4 typami wirusa HPV (18,16,11,6). Jeśli dana kobieta jest zainfekowana np: typem HPV 18 to szczepionka powinna ochronić pacjentkę przed pozostałymi trzema typami HPV ale nie przed typem 18. Nie przyczyni się również do wyeliminowania tego typu HPV z organizmu pacjentki.
UWAGA!!  WHO przypomina, że typy wirusa HPV 16 i 18 są odpowiedzialne za 70% przypadków raka szyjki macicy. Infekcje HPV odpowiedzialne są również za część nowotworów pochwy, sromu, odbytu, prącia oraz tak zwanych nowotworów głowy i szyi. [2]

.

Jak mogę sprawdzić, czy mogę przyjąć szczepionkę na HPV?

Jedynym i skutecznym sposobem wykrycia HPV  jest test DNA (badanie genetyczne), którego czułość wynosi około 100%. Inne badania, takie jak cytologia czy kolposkopia (które powinnaś wykonywać regularnie), mają nikłą czułość w wykrywaniu wirusa HPV. Dlatego test DNA HPV jako jedyny jest w stanie wykryć infekcje i dodatkowo określić jakim typem wirusa HPV jest zarażona pacjentka.

Porównanie skuteczności testu HPV oraz cytologii…

 

 

[1] [2] http://www.profilaktykarakaszyjkimacicy.pl/aktualnosci_ip.php?ident=5

Wszystkie artykuły
Back to Top