Tańszy czy droższy test na ojcostwo – który lepszy?

Tańszy czy droższy test na ojcostwo – który lepszy?

Każdy kto choć trochę interesował się tematem testów ojcostwa na pewno zauważył, że ceny badań realizowanych w poszczególnych laboratoriach znacząco różnią się od siebie. Analiza DNA do testu na ojcostwo wygląda zawsze tak samo. Skąd więc ta rozbieżność cenowa? Dlaczego w jednym laboratorium za prywatne badanie ojcostwa zapłacimy 600 zł, a w innym 1600 zł?

tanszy czy droższy test na ojcostwoNa czym polega badanie ?

Wszystkie testy na ojcostwo realizowane są według tego samego schematu oraz przy użyciu podobnej technologii. Najpierw należy pobrać próbki. Z otrzymanych materiałów trzeba następnie wyizolować DNA i poddać je metodzie PCR, czyli zjawisku jego namnożenia. W wyniku sekwencjonowania (odczytania sekwencji par nukleotydów) tworzy się indywidulane profile genetyczne. Analiza profili, w tym ich porównanie, umożliwia już natomiast wykluczenie lub potwierdzenie ojcostwa.

Tańszy czy droższy test na ojcostwo?

Na wybór laboratorium, któremu zlecimy test ojcostwa wpływa wiele czynników. Tym decydującym będzie zwykle zasobność portfela. Możliwości finansowe klientów są różne. Jak już wspomniano w sieci można jednak znaleźć tańsze i droższe oferty. Jaka jest różnica między nimi?

Okazuje się, że różnice w cennikach poszczególnych laboratoriów wynikają nie ze sposobu analizy, lecz z pakietów dodatkowych opcji, wchodzących w skład danej oferty.

Dodatkowe, bezpłatne usługi

Tym co różni droższe badania od tanich testów na ojcostwo jest dostępność do pakietu dodatkowych, zwykle bezpłatnych usług. Zapewne wielu zada sobie teraz pytanie: po co dodatki? Przecież każdy test albo wykluczy, albo potwierdzi ojcostwo. Tymczasem w toku analizy mogą się one okazać bardzo przydatne. Co obejmuje taki dodatkowy pakiet?

  • Prawo do ponownego pobrania próbki – dzięki tej usłudze mamy pewność, że w sytuacji nieprawidłowego pobrania wymazu za pierwszym razem będziemy mogli liczyć na powtórne, bezpłatne pobranie próbek. W niektórych laboratoriach za taką usługę obowiązuje dopłata w wysokości 200 -250 zł.
  • Pobranie próbek na miejscu w placówce – pobór próbek do testu na ojcostwo jest tak prosty, że można go przeprowadzić samodzielnie w domu. Jeśli jednak nie czujemy się na siłach, aby własnoręcznie przygotować wymazy zawsze możemy się udać do placówki i mieć pewność, że zajmą się tym profesjonaliści.
  • Wynik wraz z profilami genetycznymi i analizą statystyczną – profesjonalne laboratoria genetyczne do każdego wystawionego wyniku dołączają profile genetyczne oraz rezultat zaawansowanej analizy statystycznej. Wynik zawierający takie informacje jest na pewno bardziej wiarygodny, a w razie zaistnienia ewentualnych wątpliwości daje podstawy do podjęcia dalszych działań.
  • Test na ojcostwo w oparciu o 24 markery genetyczne – do tej pory większość badań genetycznych realizowano w oparciu o 16 markerów genetycznych (specyficznych miejsc na DNA). Od niedawna niektóre placówki medyczne zwiększyły tę pulę do 24. Rezultat badania poszerzonego o dodatkowe markery jest pewniejszy, zmniejsza prawdopodobieństwo uzyskania niejednoznacznego wyniku, a co za tym idzie konieczności przeprowadzenia powtórnej analizy.

 

Chętnie doradzimy

Jeśli nie wiedzą Państwo, jaki typ testu będzie odpowiedni, chcą uzyskać więcej informacji na temat samego badania lub mają inne pytania, zapraszamy do kontaktu z nami.

Telefonicznie
Pod bezpłatnym numerem: 800 007 771 (dla tel. stacjonarnych i kom.) lub 32 445 34 36 . Nasze linie telefoniczne są czynne od poniedziałku do niedzieli (także w święta) w godzinach od 8:00 do 21:00
E-mailowo
Pod adresem e-mail:  biuro@testdna.pl (od poniedziałku do piątku 8.00 do 17.00).

.

Wszystkie artykuły
Back to Top