Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Ustalenie ojcostwa a grupa krwi

Najskuteczniejszą obecnie metodą potwierdzenia ojcostwa lub jego wykluczenia to test DNA. Nie zawsze jednak był on tak powszechnie wykorzystywany jak dziś. Jedną z historycznych metod badania pokrewieństwa pomiędzy domniemanym ojcem a dzieckiem jest analiza grup krwi – tzw. metoda serologiczna.

 

Należy pamiętać, że metody serologiczne pełną funkcję jedynie pomocniczych metod stwierdzania ojcostwa. Jedynym pewnym sposobem ustalenia ojcostwa danego mężczyzny jest badanie genetyczne (test DNA na ojcostwo).

.

Jak ustalić ojcostwo na podstawie grup krwi

W Polsce najbardziej popularnymi grupami krwi są grupy A (38,5% populacji) i 0 (33,4% populacji). Warto pamiętać, że grupa krwi nie jest charakterystyczna dla pojedynczego człowieka tak jak kod genetyczny czy odcisk palca. Jest ona dziedziczona po rodzicach. Znając grupę krwi ojca i matki można ustalić możliwe warianty grup krwi dziecka. Ilustruje to poniższa tabelka.

.

testdna tabelka grupa krwi

.

Krótka historia ustalenia ojcostwa na podstawie grup krwi

W Polsce pierwsza ekspertyza serologiczna związana z procesem alimentacyjnym została wydana w 1926 roku dla sądu krakowskiego. Obejmowała ona dwa układy grupowe krwi: AB0 oraz MN (Rh+, Rh-). To właśnie one znalazły się w wydanej w 1959 roku przez Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej instrukcji obowiązkowych badań w sprawach sądowych o ustalenie ojcostwa.

W miarę odkrywania nowych technik badawczych oraz nowych układów zakres badań grup krwi zmieniał się i był coraz bardziej poszerzany w sposób nieskoordynowany. Zdarzało się więc, że zakłady wykonując różne zakresy badań wydawały pozornie sprzeczne opinie. Sytuacja ta została uregulowana w 1968 roku. Wydano wówczas „Wytyczne w sprawach grupowych badań krwi w dochodzeniu ojcostwa”.

Należy pamiętać, że orzeczenie o wykluczeniu ojcostwa nie zapadało jedynie na podstawie analizy grup krwi, ale także szeregu innych czynników serologicznych. Samo porównanie grup krwi nie jest zatem podstawą do wydania opinii o wykluczeniu ojcostwa.

.

Dlaczego ustalenie ojcostwa na podstawie grup krwi nie jest precyzyjne?

Ustalenie ojcostwa na podstawie grup krwiPo pierwsze należy pamiętać, że opisywana metoda może jedynie wstępnie wykluczyć ojcostwo, ale nigdy go nie potwierdzi. Na świecie żyją bowiem miliony ludzi z taką samą grupą krwi. Z drugiej strony warto wziąć pod uwagę ewentualną pomyłkę przy jej oznaczaniu. Niejednokrotnie laboratoria analityczne popełniają błędy, o czym pacjenci przekonują się przy kolejnych badaniach.

Istotne jest też to, że choć antygeny układu AB0 ujawniają się co prawda już w 6 tygodniu życia płodowego, to do ich pełnej ekspresji dochodzi jednak w wieku 6-18 miesięcy. Dlatego też grupę krwi dziecka powinno się ustalać dopiero po ukończeniu 2 roku życia.

.

5 najważniejszych informacji:

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Bezpłatna rozmowa i czat – pomoc 7 dni w tygodniu
Gwarantujemy indywidualne podejście do każdego pacjenta

Pon-pt: 7:00 – 23:00
Weekendy i święta: 8:00 – 21:00

 

.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.