Wirus HPV – czy można uchronić się przed zarażeniem?

Wirus HPV – czy można uchronić się przed zarażeniem?Wirus HPV – czy można uchronić się przed zarażeniem?

HPV, czyli wirus brodawczaka ludzkiego (Human Papilloma Virus) to wirus należący do rodziny Papillomawirusów. Jego poszczególne odmiany mogą przyczyniać się do rozwoju wielu groźnych chorób nowotworowych. Szacuje się, że nawet połowa populacji ludzkiej może mieć w ciągu życia do czynienia z tym niebezpiecznym wirusem. Stanowi on równie duże zagrożenie dla kobiet, jak i dla mężczyzn.

Ponad 100 odmian HPV

Istnieje ponad 100 różnych odmian HPV. Wśród nich wyróżnia się typy niskiego oraz wysokiego ryzyka, przy czym te drugie mają charakter onkogenny (rakotwórczy).

Do grupy niskiego ryzyka zaliczane są HPV1 i HPV2. Wywołują one kurzajki oraz brodawki rąk i stóp. W tym gronie znajdują się również wybrane typy HPV przenoszone drogą płciową, a są nimi m.in. HPV 6, 11, 42, 43, 44. Zakażenie tą odmianą może wywołać u chorego łagodne zmiany np. kłykciny kończyste, zwane inaczej brodawkami płciowymi.

Obecność wirusa HPV wysokiego ryzyka jest główną przyczyną raka szyjki macicy, ale też innych nowotworów układu moczowo-płciowego, a więc m.in. raka odbytu, penisa i pochwy. Niestety na tym się nie kończy… Do innych chorób spowodowanych zakażeniem zalicza się również raka jamy ustnej, krtani oraz gardła, za które odpowiedzialne są w tym przypadku najczęściej HPV 21, 22 oraz 23.

Drogi zarażenia

Wirus brodawczaka ludzkiego przenosi się na kilka sposobów:

  • Poprzez kontakt z naskórkiem – w ten sposób rozprzestrzeniają się np. kurzajki
  • Drogą płciową – w ten sposób przenoszone są zarówno wirusy wywołujące łagodne zmiany np. wspomniane kłykciny kończyste, jak i wirusy sprzyjające rozwojowi chorób nowotworowych
  • Podczas porodu – wirus przedostaje się wówczas z matki na dziecko
  • Autoinfekcja – wirus przedostaje się z jednego miejsca na ciele w inne, np. z rąk na narządy płciowe

Na zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego narażona jest praktycznie każda osoba aktywna seksualnie, niezależnie od rodzaju preferowanego typu kontaktu seksualnego. Istnieje jednak kilka czynników, które dodatkowo mogą zwiększać prawdopodobieństwo zarażenia, a są nimi:

  • Duża liczba partnerów seksualnych
  • Wczesne rozpoczęcie współżycia
  • Nieprzestrzeganie higieny osobistej
  • Nieużywanie prezerwatyw

Ryzyko zakażenia zwiększa się także w przypadku osób zażywających przez dłuższy czas środki hormonalne, palaczy oraz kobiet po dużej liczbie przebytych porodów.

Czy da się uchronić przed zarażeniem wirusem HPV?

Nie da się całkowicie zabezpieczyć przed wirusem HPV. Można jednak w znacznym stopniu ograniczyć ryzyko infekcji, poprzez stosowanie prezerwatyw i ograniczenie liczby partnerów seksualnych (współżycie wyłącznie z zaufanym partnerem). W tym przypadku niezwykle ważna jest również odpowiednia profilaktyka, a więc regularne wizyty u ginekologa oraz badania cytologiczne. Infekcja wirusowa bardzo często ustępuje samoistnie, a jest to wynikiem działalności układu odpornościowego. Wielu pacjentów ze względu na brak wyraźnych objawów nie jest nawet świadomych zarażenia. Niestety raz przebyta infekcja nie daje gwarancji, że nie złapiemy jej znowu. Jest to powód, dla którego tak ważna jest wspomniana wyżej profilaktyka i odpowiednie zachowania seksualne.

Test DNA na obecność HPV

W Polsce od kilku lat pacjenci mogą wykonać badania genetyczne, które umożliwiają jednoznaczne stwierdzenie obecności wirusa, wraz z jego odmianą. Standardowym źródłem materiału do testu DNA na HPV jest u kobiet wymaz z szyjki macicy, natomiast u mężczyzn wymaz z cewki moczowej. W obu przypadkach poboru próbek powinien dokonać doświadczony personel medyczny, a więc ginekolog lub urolog. Istnieje możliwość pobrania wymazów samodzielnie, wiąże się to jednak z dużym ryzykiem niepowodzenia. Na wynik testu czeka się ok. 10 dni roboczych. Zaletą testu jest nie tylko możliwość zidentyfikowania wirusa, ale też określenia jego onkogennego lub nieonkogennego charakteru.

 

Wszystkie artykuły
Back to Top