Wodorowy test oddechowy – kiedy może dać fałszywy wynik?

Wodorowy test oddechowy

Osoby zmagające się z objawami nietolerancji laktozy bardzo często słyszą, że warto wykonać WTO – wodorowy test oddechowy. Czy na pewno jest to właściwy sposób na zdiagnozowanie choroby? Czytaj więcej na temat wad i zalet testu, a także jego wiarygodności w naszym niniejszym artykule.

Wodorowy test oddechowy (WTO) – wady i ograniczenia

Wodorowy test oddechowy (WTO) służy do sprawdzenia tego, czy nasz organizm prawidłowo wchłania cukry. Dlatego też jest on wykorzystywany m.in do diagnostyki nietolerancji laktozy. Wodorowy test oddechowy (WTO) nie jest refundowany (trzeba go zrobić na własny koszt – ok. 200 zł). Nie każdy może też to badanie wykonać. Bardzo ważne jest w tym przypadku również dobre przygotowanie do testu. W przeciwnym razie możemy uzyskać wynik fałszywy. Ograniczeniem wodorowego testu oddechowego jest też to, że nie wskazuje on na przyczynę nietolerancji laktozy, a jest to bardzo ważne dla zaplanowania leczenia.

Choć wodorowy test oddechowy (WTO) jest badaniem nieinwazyjnym i dość prostym w wykonaniu, to jest on dla pacjenta niekomfortowy. W trakcie testu pobierane są próbki wydychanego powietrza – najczęściej 3 razy. Pierwszy raz przed podaniem roztworu laktozy, następnie po 60 minutach od wypicia roztworu zawierającego laktozę oraz po upływie 120 minut.

.
Jeśli pacjent ma nietolerancję laktozy cukier, który został przez niego spożyty nie jest prawidłowo trawiony i następuje proces fermentacji przez bakterie. Wtedy wydzielany jest wodór. U pacjenta z kolei mogą pojawić się bardzo bolesne i niewygodne dolegliwości takie jak biegunka, wzdęcia, ból brzucha itp. Trzeba pamiętać, że w tym czasie przez ponad 2 godziny musimy przebywać w przychodni, gdzie wykonywane jest badanie, więc te dolegliwości mogą być przyczyną dużego dyskomfortu. Sam czas oczekiwania – 120 minut od wypicia pierwszego roztworu laktozy może być też problemem szczególnie dla małych dzieci. Dziecko też nie zawsze chce wypić roztwór zawierający dużą ilość laktozy. Co również stanowi spore ograniczenie dla rodziców. Podobnie jak to, że badanie wykonywane jest na czczo – 12 godzin po ostatnim posiłku.

Wodorowy test oddechowy (WTO) – przygotowanie do badania

Aby wynik testu był wiarygodny trzeba spełnić kilka warunków. Przede wszystkim 4 tygodnie przed przeprowadzeniem testu nie wolno przyjmować antybiotyków. Przeciwwskazana jest w tym czasie również kolonoskopia, radiografia i ileostomia (również 4 tygodnie przed badaniem). Tydzień wcześniej trzeba też odstawić leki przeciwzapalne i przeciwbólowe. Dzień przed badaniem zalecane jest spożycie posiłków lekkostrawnych – brak potraw wzdymających tj. rośliny strączkowe, kalafior, brokuły itp. Nie wolno również żuć gumy – nawet jeśli nie zawiera cukru. Badanie wykonywane jest na czczo – 12 godzin po kolacji. Jeśli pacjent nie przygotuje się odpowiednio do badania Wodorowy test oddechowy (WTO) może dać fałszywy wynik.

test na nietoleracje laktozy

Diagnostyka nietolerancji laktozy – czy jest jakaś alternatywa dla WTO?

Jeśli widzisz, że u Ciebie lub Twojego dziecka występują objawy ze strony układu pokarmowego po spożyciu mleka lub jego przetworów to prawdopodobnie masz nietolerancję laktozy. Nie musisz tego potwierdzać wodorowym testem oddechowym, bo jego wynik nic więcej tak naprawdę nie wnosi poza stwierdzeniem nietolerancji. Warto jednak wykonać badanie genetyczne, aby sprawdzić, czy podłożem choroby są geny, czy też trzeba poszukiwać innej przyczyny. Określenie przyczyny nietolerancji laktozy jest bardzo ważne. Może ona być spowodowana genetycznym niedoborem enzymu laktazy (zmiany w genie LCT odpowiedzialnym za wytwarzanie enzymu trawiącego cukier mleczny powodują, że tego enzymu wydziela się coraz mniej) lub też sama może być objawem innej choroby. Warto wiedzieć, że przyczyną nietolerancji laktozy mogą być różnego rodzaju zaburzenia jelitowe w tym stan zapalny, celiakia itp. W takiej sytuacji wyleczenie choroby podstawowej sprawia, że możemy bezpiecznie powrócić do spożycia mleka i jego przetworów.

Test genetyczny jest bezpieczny i łatwy w wykonaniu. Próbkę można pobrać samodzielnie. Nigdy nie daje wyników fałszywych oraz jest komfortowy dla dzieci. To bardzo ważne zalety tego badania.

Zamów test na nietolerancję laktozy

Ciekawe przypadki osób z nietolerancją laktozy

53 letnia pacjentka z zespołem jelita nadwrażliwego, 10 letnim przebiegiem astmy, egzemą, zapaleniem zatok, bólami stawów i kości oraz zaburzeniami koncentracji.

Pacjentka została wpisana na listę oczekujących na zabieg protezowania kolana. W wywiadzie podawała częste biegunki i bóle brzucha oraz przyjmowanie licznych leków. Z powodu licznych dolegliwości pacjentka została poddana badaniu na nietolerancję laktozy, które wskazało na występowanie tej choroby. Miesiąc po całkowitym wykluczeniu laktozy z diety u pacjentki ustąpiły objawy egzemy, astma i zapalenie zatok. Pacjentka została również wykreślona z listy oczekujących na operacje stawu kolanowego.

Autorzy BM zaznaczają również zdecydowany związek pomiędzy obniżeniem gęstości kości i częstością złamań bioder u kobiet w wieku pomenopauzalnym a nietolerancją laktozy, powodowaną nietolerancją laktozy na skutek mutacji w genie LCT. Jak wykazały badania osoby nie tolerujące mleka oraz jego przetworów, wykazują niedobory wapniowe, mimo że spożywają znaczne jego ilości. Ich organizm z powodu nietolerancji nie potrafi wykorzystać tego składnika. Autorzy we wnioskach podkreślają znaczenie prostego badania genetycznego w ocenie ryzyka złamań.

Wszystkie artykuły
Back to Top