Zakażenie HPV – Najczęściej zadawane pytania

Zakażenie HPV

Zakażenie HPV- Najczęściej zadawane pytania

 

Co to jest wirus brodawczaka i jak jest przekazywany?

 

Ludzkie wirusy brodawczaka są grupą więcej niż 100 typów wirusów. Nazwa pochodzi od efektu jaki wywołują te wirusy- brodawki. Typy wirusów HPV, które powodują powstawanie brodawek na rękach i stopach różnią się od tych które indukują brodawki w okolicach płciowych oraz w gardle. Niektóre typy HPV związane są również z określonymi typami nowotworów.
Około 30 typów wirusów HPV może być przekazywane przez kontakty seksualne. Jednak lekarze nie są w stanie stwierdzić kiedy rzeczywiście ta infekcja następuje.
Większość infekcji HPV mija w przeciągu kilku lat, ale część z nich pozostaje przez wiele lat powodując bądź nie, zmiany w komórkach.

 

Co to jest brodawka płciowa?

Kilka typów wirusa HPV może spowodować pojawienie się wokół zewnętrznych narządów rodnych oraz odbytu kłykcin płciowych ( brodawek). Brodawki płciowe są związane z dwoma typami wirusa HPV: HPV-6 oraz HPV-11. Brodawki mogą pojawić się w ciągu kilku tygodni, miesięcy lub nawet lat po odbyciu kontaktu seksualnego z osobą zakażoną wirusem HPV, jak również brodawki te mogą się nigdy nie pojawić.

 

Jaki jest związek pomiędzy HPV a rakiem szyjki macicy?

Wirusa HPV uznaje się za główną przyczynę powstawania raka szyjki macicy. Wiele badań wskazuję również na wirusa HPV jako czynnik ryzyka w powstawaniu raka odbytu, sromu, pochwy, penisa oraz niektórych części gardła.

Czy występują określone typy wirusa HPV, które ściśle związane są z nowotworem?

 

Istnieją typy wirusów HPV zaliczane do grupy „ wysokiego ryzyka nowotworowego” jak i „niskiego ryzyka nowotworowego”. Obie te grupy mogą powodować wzrost abnormalnych komórek, ale tylko typy wysokiego ryzyka mogą prowadzić do nowotworu.
Do grupy wirusów wysokiego ryzyka, przekazywanych płciowo należą typy: 16, 18, 31, 33, 35, 39, 45, 51, 52, 56, 58, 59, 68, 69.
Objawy zakażenia typami wirusów z grupy wysokiego ryzyka również są brodawki ale zdecydowanie mniej widoczne niż w przypadku brodawek powodowanych przez typ HPV-6 i 11.
Warto również zapamiętać, że większość wirusów HPV z grupy wysokiego ryzyka po jakimś czasie zostaje zlikwidowane przez gospodarza i nie powoduje nowotworu.

Jakie są czynniki ryzyka dla infekcji HPV oraz raka szyjki macicy?

 

Posiadanie wielu partnerów seksualnych jest czynnikiem ryzyka infekcji HPV. Mimo, że większość infekcji samoistnie zostaje zlikwidowane , to zakażenie wirusem HPV wysokiego ryzyka zwiększa szanse na pojawienie się ciężkich anomalii oraz raka szyjki macicy. Rozwój raka szyjki macicy u kobiet zainfekowanych wirusem wysokiego ryzyka zależy od różnych czynników współgrających z wirusem, takich jak palenie tytoniu oraz posiadanie wielu dzieci.

Jakie są sposoby zwalczania infekcji wirusa HPV?

 

Niestety nie ma lekarstwa na infekcje wirusa HPV, jedynie można leczyć objawy zakażenia- brodawki. Metodami powszechnie stosowanymi są: kriochirurgia, zabiegi laserowego usunięcia brodawek jak również tradycyjne zabiegi chirurgiczne.

 

Zobacz też: To badanie warto wykonać przed zabiegiem operacyjnym!

Kto może mieć raka szyjki macicy?

 

Odkąd wiadomo, że rak szyjki macicy jest powodowany przez wirusa HPV, każda kobieta która odbyła stosunek płciowy może mieć raka. Określone typy HPV ,palenie tytoniu, bycie nosicielem HIV lub AIDS zdecydowanie zwiększają możliwość wystąpienia raka szyjki macicy.

Kto może mieć HPV?

 

Każdy mężczyzna i każda kobieta, którzy odbyli stosunek płciowy, mogą mieć HPV. Lekarze twierdzą, że trzy osoby z czterech w ciągu swojego życia zostaną zainfekowani HPV. Infekcja jest przekazywana przez kontakty skóra-skóra podczas stosunku płciowego.

Czy wiem, że mam HPV?

 

W większości przypadków, HPV nie daje widocznych symptomów, ale niektóre typy mogą powodować zmiany w komórkach szyjki macicy.
Widoczne oznaki infekcji HPV mogą pojawić się po tygodniach, miesiącach, latach, dlatego możesz nie wiedzieć, że masz wirusa.

Czy infekcje HPV mogą być leczone?

 

Nie ma sposobów pozbycia się samej infekcji HPV, jedynie można leczyć zmiany w szyjce macicy. Twój lekarz powinien przedyskutować z Tobą metody leczenia, jeśli będziesz tego potrzebować.

Czy jest test na HPV?

 

Tak, jest test dzięki któremu można zidentyfikować kilka typów wirusa HPV. Ten test jest również pomocny dla lekarzy, którzy chcą się zdecydować na odpowiednią terapię dla pacjentki.

Jeśli test wykazał obecność HPV, co to oznacza dla mnie?

 

Takie kobiety powinny powtórzyć taki test znowu w ciągu 6-12 miesięcy.
Nieprawidłowy wyniki testu wykonany po raz drugi nie świadczy o tym, że taka kobieta ma duże szanse na rozwój raka szyjki macicy. Taki wynik wskazuje na potrzebę wykonania więcej podobnych testów, jak również potrzebę baczniejszej uwagi lekarza.

Jeśli test wykazał obecność HPV to czy możliwe jest określenie czasu zarażenia się nim?

 

Nie jest możliwe określenie kiedy dana osoba się nim zaraziła lub kto jej go przekazał. HPV może być wykryty wkrótce po odbyciu stosunku płciowego lub kilka lat później. Wielu mężczyzn i kobiet nie wie, że są zainfekowani. Kondomy nie zawsze chronią przed wirusem HPV. Ten wirus jest tak powszechny, że mając tylko jednego partnera seksualnego przez całe życie, nie można być pewnym, że nie zostało się nim zainfekowanym.
Dlatego z tych powodów nie powinieneś/powinnaś obwiniać swojego partnera jeśli masz HPV.

Jeśli byłem/am zakażona HPV ale wirus ten sam się unicestwił, czy mogę zarazić się nim na nowo?

 

Większość par regularnie odbywających stosunku płciowe, dzieliło HPV aż do momentu kiedy ich system immunologiczny nie wyrzucił go sam. Kiedy HPV zostaje wyrzucony, nasz układ immunologiczny zapamiętuje typ wirusa i chroni nas przed ponownym zarażeniem. Mankamentem jest to, że istnieje około 100 typów wirusa a bycie odpornym na jeden typ wirusa nie chroni nas przed infekcją innymi typami HPV.

Jeśli mam HPV i zmiany w szyjce macicy, co mam zrobić?

 

Twój lekarz powinien przeprowadzić dodatkowe badania, określające zaawansowanie zmian. Poza tym jeśli palisz to przestań ponieważ palenie może spowodować przemianę już zmienionych komórek w raka.

Czy zawsze będę miał/a HPV?

 

Naprawdę nikt tego nie wie, ale jest to raczej mało prawdopodobne. HPV, w większości przypadków zostaje unicestwiony w ciągu 1-2 lat.

Pamiętaj !!!

  • Prawie każda kobieta będzie miała HPV, lecz tylko u nielicznych rozwinie się rak szyjki macicy. Większość infekcji HPV zostaje unicestwione. Tylko HPV, które nie zostaje unicestwione przez wiele lat może prowadzić do raka szyjki macicy.
  • Można zapobiec rakowi szyjki macicy. Wczesne wykrycie zmienionych komórek chroni przed rakiem
  • Informacja o tym ze jest się zainfekowanym HPV może być pomocna jeśli jesteś po 30.

Jak często mogą pojawiać się brodawki płciowe?

U niektórych ludzi jest to jednorazowy epizod, podczas gdy u innych są to stany nawracające się. Kiedy pojawiają się brodawki świadczy to o aktywności wirusa. Natomiast kiedy brodawki zanikają, wtedy wirus jest w stanie uśpienia w komórkach skóry. Jest to stan kiedy wirus może być zakaźny lub nie.

Brodawki płciowe mogą lub też nie powrócić po pierwszym epizodzie. Bardzo ważny w tym przypadku jest zdrowy system odpornościowy, ponieważ dzięki niemu wirus może zostać zwalczony. Brodawki mogą pojawiać się w ciągu kilku tygodni, miesięcy a nawet lat po odbyciu stosunku płciowego z osobą zarażoną , albo wogóle nie wystąpić ,co sprawia problemy z określeniem od kogo i kiedy dana osoba się zaraziła.

Jak mogę zarazić się brodawkami płciowymi?

 

Przez stosunek płciowy ( analny i rzadziej oralny ), z osobą , która jest zakażona HPV. Brodawki płciowe najłatwiej się przenoszą kiedy są widoczne, choć czasami są one za małe aby je zobaczyć gołym okiem.
Typ wirusa HPV, który powoduje pojawienie się brodawek płciowych, zwykle nie jest powodem powstawania brodawek w innych częściach ciała ,np. na rękach.
Brodawki na innych częściach ciała są powodowane przez inne typy HPV. Ludzie nie zarażają się brodawkami płciowymi przez dotykanie brodawek na rękach lub stopach.
Bardzo rzadko znajduje się brodawki na ustach, dlatego wielu specjalistów uważa, że transmisja wirusa przez sex oralny jest mało prawdopodobna.

Jak mogę dowiedzieć się, że wystąpiły u mnie brodawki?

 

Czasami brodawki płciowe są trudne do zaobserwowania. Zwykle nie jest łatwo odróżnić brodawki płciowe od normalnych bulw występujących w okolicach płciowych. Jeśli uważasz, że masz brodawki płciowe lub byłeś/byłaś narażona na kontakt z wirusem HPV, powinieneś/ powinnaś skonsultować się z lekarzem.
Aby zidentyfikować brodawki płciowe, Twój lekarz zastosuje kwas octowy. Po tym zabiegu brodawki płciowe stają się białe i bardziej widoczne. Niestety nie jest to do końca metoda właściwa ponieważ czasami zdarza się, że pod wpływem kwasu octowego zwykłe brodawki również stają się bardziej widoczne.

Jak mogę zminimalizować ryzyko wystąpienia brodawek płciowych?

 

  • Odbywanie stosunku płciowego tylko z jednym partnerem, który nie ma innych partnerów seksualnych. Ludzie, którzy mają wielu partnerów seksualnych należą do grupy wysokiego ryzyka posiadania chorób przenoszonych drogą płciową ( STD- z ang. Sexually Transmitted Diseases ).
  • Jeśli ktoś ma widoczne symptomy brodawek płciowych, to nie powinien odbywać stosunków płciowych aż do czasu kiedy brodawki zanikną. Może to zredukować ryzyko przeniesienia wirusa na kogoś innego.
  • Prezerwatywy użyte prawidłowo od momentu inicjacji do samego końca stosunku płciowego mogą wprowadzić minimalną protekcję, lecz tylko dla okolic skóry, którą pokrywa prezerwatywa. Kondomy nie pokrywają całej okolicy penisa, dlatego nie chronią w 100 % przed możliwym zarażeniem.
  • Nie potwierdzono również żeby kremy, żele oraz inne płyny chroniły przed HPV i brodawkami płciowymi.
  • Jeśli ktoś wcześniej był narażony na kontakt z typem wirusa HPV powodującego powstanie brodawek płciowych, to jest mało prawdopodobne, aby te brodawki wystąpiły ponownie, jeżeli wcześniej układ odpornościowy sam je zwalczył i zapamiętał.

Jakimi sposobami są zwalczane brodawki płciowe?

 

  • Pamiętajmy, że nie ma żadnego lekarstwa na wirus HPV.
  • Wszelkie sposoby zwalczania dotyczą tylko symptomów zakażenia. Podstawowym celem w terapii jest pozbycie się uciążliwych symptomów zakażenia- brodawek. Lecz nie ma jednego, określonego sposobu dla wszystkich przypadków występowania brodawek.
  • Leczenie brodawek redukuje możliwość transmisji na drugiego partnera, który wcześniej mógł nie mieć kontaktu z wirusem HPV.
  • W wyborze właściwej terapii ważne jest kilka aspektów: rozmiar brodawek, miejsce wystąpienia, ich liczebność, czy nastąpiły w nich zmiany, efekty uboczne oraz cena terapii.
  • Część zabiegów polega na stosowaniu maści, inne z kolei powinny być wykonywane w gabinetach lekarskich lub nawet szpitalach jeśli stan pacjenta tego wymaga.

Jakie zabiegi mogę wykonać w gabinecie lekarskim?

  • Krioterapia- polegająca na wymrażaniu brodawek za pomocą ciekłego azotu.
  • Zabiegi Podofiliną- chemiczny komponent, który powinien być aplikowany przez lekarza. Jest to starsza metoda i obecnie nie jest szeroko stosowana.
  • TCA ( kwas trójchlorooctowy)- jest kolejnym chemicznym komponentem, aplikowanym na powierzchnię brodawek przez lekarza.
  • Wycięcie brodawek- zaletą tego badania jest możliwość pozbycia się podczas jednej wizyty wszystkich brodawek
  • Wypalanie brodawek przy użyciu prądu elektrycznego
  • Terapia laserowa – ta metoda jest używana do usunięcia dużych i odstających brodawek, szczególnie tych na które inne zabiegi nie działają. Zabieg te są dosyć kosztowne a i nie każdy gabinet jest wyposażony w laser.
  • Interferon- substancja, która jest wstrzykiwana do brodawek. Jednak jest to rzadko stosowana metoda ze względu na efekty uboczne i wysoką cenę.

Jakie zabiegi mogę wykonać w domu?

Te zabiegi polegają na stosowaniu wszelkiego rodzaju kremów, które wydawane są z przepisu lekarza.

  • Podofilox w kremie lub żelu. Stosuje się je w celu usunięcia brodawek zewnętrznych. Nie jest to droga terapia, łatwa w przeprowadzeniu i bezpieczna ,jednak musi być stosowana przez 4 tygodnie.
  • Imiquimod w kremie. Również stosowany w celu pozbycia się brodawek zewnętrznych. Jest bezpieczny, łatwy w użyciu i posiada dodatkową zaletę – mobilizuje układ odpornościowy do walki z wirusem HPV

test nifty proJak się mają brodawki płciowe do ciąży?

  • Większość kobiet w ciąży, u których pojawiły się wcześniej brodawki płciowe, nie powinny mieć żadnych komplikacji podczas ciąży i po urodzeniu dziecka.
  • Większość dzieci urodzonych przez kobiety z historią brodawek płciowych rodzi się zdrowych
  • Z powodu zmian hormonalnych podczas ciąży, brodawki mogą rosnąć w rozmiarach i liczbach, krwawić lub w ekstremalnych przypadkach mogą spowodować cięższy poród.
  • Bardzo rzadko podczas narodzin, dziecko jest narażone na kontakt z brodawkowym typem HPV, co może przyczynić się do rozwoju brodawek w gardle noworodka.
  • Pomimo ryzyka, kobiety z brodawkami płciowymi, blokującymi kanał rozrodczy, nie powinny mieć przeprowadzonego cięcia cesarskiego. Ponieważ ryzyko ciecia cesarskiego jest znacznie większe niż ryzyko zarażenia się noworodka brodawkami.
  • Ważne jest aby kobiety w ciąży powiadomiły lekarza, że występują u nich brodawki lub u ich partnerów. Tym sposobem można określić czy kobiety takie wymagają leczenia brodawek czy nie w trakcie ciąży.

Czy to normalne, że czuję się niespokojna z powodu brodawek płciowych?

 

Tak, to normalne. Niektórzy ludzie są bardzo zaniepokojeni, czują się zawstydzeni, zakłopotani, mniej atrakcyjni i mniej zainteresowani seksem. Czują złość w stosunku do swoich partnerów, pomimo że nie jest to możliwe aby dowiedzieć się od kogo i kiedy się zarazili.
Niektórzy ludzie obawiają się brodawki płciowe mogą prowadzić do raka lub że nie będą w stanie znaleźć sobie znowu partnera. To jest normalne, że ludzie mają lub nie takie odczucia. zajmują trochę czasu, lecz ważne jest wiedzieć że nadal jest możliwe mieć normalne życie, nawet z brodawkami.

Jak to się dzieje, że wirus HPV predysponuje do raka szyjki macicy?

 

Rak szyjki macicy rozwija się głównie w obrębie strefy transformacji, a więc w obszarze, gdzie może odbywać się proces metaplazji (przekształcanie się dorosłych komórek tkanki w komórki innej tkanki) płaskonabłonkowej. Polega on na dojrzewaniu i różnicowaniu się tzw. niezróżnicowanych komórek
rezerwowych w kierunku komórek nabłonka płaskiego lub gruczołowego. Wirus infekując te niedojrzałe komórki może zaburzać ich proces dojrzewania i różnicowania. Zdolność onkoprotein wirusowych E6 i E7 do interakcji z białkami komórkowy-mi: p53 i Rb regulującymi podział komórek, stanowi podstawę do uznania, iż infekcja HPV jest w stanie ułatwić powstanie puli nadmiernie proliferujących komórek nabłonkowych. Poznanie funkcji poszczególnych białek wirusa HPV pozwala ponadto na dokładniejsze zrozumienie całego procesu.

Wszystkie artykuły
Back to Top