Zakrzepica a antykoncepcja hormonalna

 

oral contraceptive pill

Antykoncepcja hormonalna jest najpopularniejszym środkiem zapobiegania ciąży. Mimo to wiele kobiet nie zdaje sobie sprawy z powikłań jakie mogą wyniknąć po jej zastosowaniu. Według statystyk, jeśli przyjmujesz pigułki hormonalne jesteś od 3 do 6 razy bardziej narażona na zakrzepicę niż inne kobiety. Warto, abyś wiedziała, że ryzyko jej wystąpienia wzrasta aż 25-krotnie, gdy masz genetycznie uwarunkowane skłonności do zakrzepicy, czyli trombofilię wrodzoną. Niestety podobnie jak sama zakrzepica nie daje ona żadnych objawów.
>

ryzyko zakrzepicy - antykoncepcja hormonalnaAntykoncepcja hormonalna zwiększa ryzyko zakrzepicy

Estrogeny zawarte w antykoncepcji hormonalnej pobudzają układ krzepnięcia, tym samym zwiększają ryzyko powstania zakrzepu. Wzrasta także stężenie fibrynogenu we krwi o 10%-20%.  Jest to białko, które bierze udział w tworzeniu skrzeplin. To właśnie dlatego przy antykoncepcji, która zawiera hormony  mówi się, że może powodować zakrzepicę.

Trombofilia wrodzona a antykoncepcja hormonalna

Przyjmowanie hormonów zwiększa ryzyko powstania zakrzepu. Podobny wpływ na organizm ma trombofilia wrodzona. Powodują ją określone mutacje: czynnik V Leiden, mutacja genu protrombiny, mutacja genu MTHFR, V R2, PAI-1/SERPINE1. Ich występowanie powoduje, że dany organizm jest bardziej podatny na powstawanie zakrzepów.
Prawdopodobieństwo zakrzepicy wzrasta u kobiet, które stosują antykoncepcję hormonalną i jednocześnie obecny jest dodatkowy czynnik ryzyka powstawania zakrzepu, m.in. trombofilia wrodzona znacznie wzrasta.

Trombofilia wrodzona – badanie

Jeśli przyjmujesz antykoncepcję hormonalną i wykonasz badanie na trombofilię wrodzoną dowiesz się, czy jesteś narażona na zakrzepicę. Dzięki temu będziesz mogła zastosować inną formę antykoncepcji. Dodatkowo, jeśli w przyszłości planujesz zajść w ciążę i poinformujesz swojego lekarza, że masz którąś z mutacji dobierze on dla Ciebie odpowiednie leczenie. W ten sposób zmniejszysz prawdopodobieństwo nie tylko zakrzepicy, ale również poronienia.

trombo

Badanie obejmuje:
-czynnik V Leiden

-mutację genu protrombiny G20210A

-mutację C677T genu MTHFR

-mutację A1298C genu MTHFR

-PAI-1/SERPINE1

-V R2

 

Kiedy powinnam wykonać badanie?

  • odczuwam ból nóg, pojawił się obrzęk
  • w rodzinie wystąpiła zakrzepica
  • ktoś miał mutację w rodzinie
  • w przeszłości poroniłam 
200-przychodni

Badanie możesz wykonać samodzielnie w domu z wymazu z policzka lub w 1 z 200 naszych przychodni w całej Polsce.
Zestawy do badania wysyłamy także za granicę. Wymaz z policzka jest pewną i łatwą w pobraniu próbką.

.

renata posmykOmów wynik ze specjalistą genetyki klinicznej

Swój wynik możesz omówić z dr n. med. Renatą Posmyk podczas 30-minutowej rozmowy telefonicznej. Podczas konsultacji dowiesz się, co oznaczają poszczególne mutacje, a także jakie ewentualne dalsze leczenie będzie odpowiednie dla Ciebie.

Zadzwoń do nas i zapytaj o szczegóły!

 

O zakrzepicy przeczytasz więcej tutaj…
Jak dziedziczymy trombofilię wrodzoną?
Sprawdź, dlaczego badanie wymazu z policzka jest tak samo pewne jak badanie z krwi?

 


Bezpłatna rozmowa i czat – pomoc 7 dni w tygodniu
Gwarantujemy indywidualne podejście do każdego pacjenta

Pon-pt: 7:00 – 23:00
Weekendy i święta: 8:00 – 21:00

 

.