Zespół bolesnego pęcherza

Genetyczne uwarunkowania zespołu bolesnego pęcherza

Genetyczne uwarunkowania zespołu bolesnego pęcherzaŚródmiąższowe zapalenie pęcherza zwane inaczej zespołem bolesnego pęcherza (ang. Bladder pain syndrome, skrót BPS) jest przewlekłą chorobą charakteryzującą się szeregiem objawów. Wśród symptomów choroby wymienia się przeważnie ból w okolicach pęcherza, uczucie ucisku oraz chęć częstego oddawania moczu. Dwójka naukowców z University Hospital of Bern postanowiła zbadać przyczyny leżące u podstaw tych dolegliwości.

Do niedawna śródmiąższowe zapalenie pęcherza uważano za stosunkowo rzadką chorobę. Tymczasem najnowsze statystyki sugerują, że może ono dotyczyć nawet 20% kobiet. Należy zaznaczyć, że schorzenie to znacznie częściej dotyka żeńskiej niż męskiej części populacji. Częste wizyty w toalecie (nawet po kilka razy w ciągu nocy) są dla wielu kobiet bardzo przykrą i uciążliwą koniecznością.

Jedna z teorii mówi, że za BPS odpowiada nabłonek otaczający pęcherz. Komórki tego nabłonka pełnią różne funkcje. Umożliwiają one np. rozciąganie się pęcherza w zależności od ilości znajdującego się w nim moczu czy wykrywanie i wydalanie białka.

U osób ze zdiagnozowanym śródmiąższowym zapaleniem pęcherza zauważono obecność mikroskopijnych wrzodów pod warstwą nabłonka, co wskazuje na jego uszkodzenie. Wyniki przeprowadzonych badań genetycznych potwierdziły tę hipotezę. Zaobserwowano bowiem zmiany w ekspresji genów odpowiedzialnych za komórki nabłonkowe pęcherza moczowego. Podczas badań zespół skoncentrował się na cząsteczkach mikroRNA, czyli niekodującego RNA, biorącego udział w regulacji ekspresji genów. Podwyższenie poziomu MikroRNA znanego jako miR-199a-5p było charakterystyczne dla osób cierpiących na zespół bolesnego pęcherza. Zbyt duża ilość tego RNA wpływa na białka odpowiedzialne za uszczelnienie nabłonka, a w tym za jego przepuszczalność.

Nadmierna aktywność pęcherza była kolejnym zagadnieniem, na którym specjaliści skupili swoją uwagę. I w tym przypadku poszukiwali oni wpływu poziomu ekspresji genów na powstawanie tej równie uciążliwej dolegliwości.

Jednym z największych problemów miąższowego zapalenia pęcherza jest wyjątkowo szeroki wachlarz czynników, które mogą być jego przyczyną. Jeśli nie wiadomo co jest powodem wystąpienia objawów trzeba w takim wypadku zastosować różne metody leczenia, a jak wiadomo tylko niektóre z nich okażą się skuteczne i wpłyną na faktyczną poprawę stanu zdrowia chorego. Niektórzy znajdujący się w złym stanie pacjenci decydują się nawet na całkowite usunięcie pęcherza moczowego, choć czasem i to nie rozwiązuje problemu. Dlatego tak ważne jest zastosowanie najwłaściwszej metody leczenia, co z kolei wymaga odpowiedniej diagnostyki. Są to dwa największe problemy, z którymi borykają się lekarze oraz ich pacjenci.

.
Uwaga! Przedstawiony materiał ma charakter wyłącznie informacyjny – nie wykonujemy opisanego wyżej badania.

Jednocześnie zapraszamy Państwa do zapoznania się z naszą ofertą testów DNA!

10 lipca 2014


Chętnie doradzimy

Jeśli nie wiedzą Państwo, jaki typ testu będzie odpowiedni, chcą uzyskać więcej informacji na temat samego badania lub mają inne pytania, zapraszamy do kontaktu z nami.

Telefonicznie
Pod bezpłatnym numerem: 800 007 771 (dla tel. stacjonarnych i kom.) lub 32 445 34 36 . Nasze linie telefoniczne są czynne od poniedziałku do niedzieli (także w święta) w godzinach od 8:00 do 21:00
E-mailowo
Pod adresem e-mail:  biuro@testdna.pl (od poniedziałku do piątku 8.00 do 17.00).

Zapraszamy do skorzystania z naszej oferty!

 

Wszystkie artykuły
Back to Top