Zidentyfikowano nowe regulatory ekspresji genów

Zidentyfikowano nowe regulatory ekspresji genów

Zidentyfikowano nowe regulatory ekspresji genówNaukowcy z Salk Institute for Biological Studies zidentyfikowali sprzyjające rozwojowi nowotworów przełączniki genetyczne. Odkrycie to może być niezwykle pomocne w opracowaniu nowych metod leczenia różnych odmian raka. Wyniki prowadzonych badań opublikowane zostały na łamach internetowego czasopisma eLife.

Rola genu COX-2 w rozwoju chorób nowotworowych

Przełączniki, o których mowa stanowią długi ciąg nukleotydów niekodującego RNA (IncRNA), który nie koduje białek, w taki sposób w jaki robi to RNA w normalnych warunkach. Eksperci odkryli, że IncRNA jest przełącznikiem dla genu określanego jako COX-2, którego nadmierna aktywność przyczynia się do powstawania różnego rodzaju stanów zapalnych, a także nowotworów. Gen COX-2 pośredniczy w rozwoju zapaleń, które w normalnych warunkach pomagają naszemu ciału pozbyć się patogenów i uszkodzonych komórek. Obecność takiego zapalenia przynosi jednak i negatywne skutki, gdyż wspomaga ono wzrost i rozprzestrzenianie się nowotworów w jego wczesnych fazach rozwoju. Wiedza na temat wpływu tego właśnie genu może mieć swój znaczący udział przy opracowywaniu potencjalnych metod leczenia. Naukowcy podkreślają, że rozszyfrowanie mechanizmu działania genu będzie miało duże znaczenie kliniczne. COX-2 odgrywa bowiem kluczową rolę w rozwoju różnych typów nowotworów, takich jak rak okrężnicy, rak sutka czy rak prostaty. Poznanie specyficznych sposobów modulacji, a więc zmian w aktywności genu jest więc niezwykle istotne.

Funkcje jakie pełni IncRNA są już przez naukowców dość dobrze znane. Pojawiły się jednak dowody wskazujące na ich rolę w procesie regulacji ekspresji genów. Ich nadekspresję zauważono bowiem w przypadku raka jelita grubego, przełyku oraz raka piersi.

Nowe odkrycia amerykańskich badaczy

Badacze Emerson i Kowalczyk przy pomocy ludzkich komórek nabłonkowych gruczołów piersiowych odkryli, że IncRNA zwane inaczej PACER łączy się ze specjalnymi cząsteczkami, które modyfikują aktywność genu COX-2. Zaprezentowali oni proces, w którym PACER wyrzuca cząsteczki określane mianem p50 na zewnątrz genu COX-2, przez co zaczyna on działać znacznie intensywniej. Naukowcy wykazali w ten sposób po raz pierwszy, że niekodujące RNA, czyli wspomniane IncRNA musi zostać aktywowane w celu wyciszenia cząsteczki p50, będącej represorem, a więc tym białkiem, które hamuje ekspresję informacji genetycznej. Blokada p50 sprzyja gromadzeniu się cząsteczek aktywujących proces ekspresji genów, które zmieniają aktywność COX-2. Naukowcy z Salt byli zaskoczeni odkryciem nowej roli jaką pełni gen IncRNA, będący w tym przypadku aktywatorem genu COX-2, przyczyniającego się do rozwoju raka. Na początku procesu chorobowego inhibitory COX-2 zamiast pobudzić układ odpornościowy do pozbycia się szkodliwych komórek, wspomagają ich rozrost i rozprzestrzenianie się. W późniejszych stadiach choroby komórki rakowe wyłączają aktywność COX-2, który na tym etapie, nie jest już potrzebny.

Jak podkreślają eksperci te odkrycia mogą ułatwić prace nad ustaleniem nowych metod leczenia. Dadzą one możliwość reaktywacji COX-2 oraz być może użycia samego IncRNA do walki z chorobą.

Uwaga! Powyższy artykuł ma charakter wyłącznie informacyjny. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą naszych badań

.

Chętnie doradzimy

Jeśli nie wiedzą Państwo, jaki typ testu będzie odpowiedni, chcą uzyskać więcej informacji na temat samego badania lub mają inne pytania, zapraszamy do kontaktu z nami.

Telefonicznie
Pod bezpłatnym numerem: 800 007 771 (dla tel. stacjonarnych i kom.) lub 32 445 34 36 . Nasze linie telefoniczne są czynne od poniedziałku do niedzieli (także w święta) w godzinach od 8:00 do 21:00
E-mailowo
Pod adresem e-mail:  biuro@testdna.pl (od poniedziałku do piątku 8.00 do 17.00).
Wszystkie artykuły
Back to Top