Ból nóg podczas stosowania tabletek antykoncepcyjnych

Przyjmujesz tabletki antykoncepcyjne i odczuwasz ból nóg? Zauważasz, że jedna z Twoich łydek jest większa od drugiej? Nie lekceważ tego. To może być pierwszy objaw zakrzepicy! 

ból nóg podczas stosowania tabletek antykoncepcyjnychKobiety, które stosują 2-składnikowe tabletki antykoncepcyjne, bądź inne środki hormonalne, które zawierają estrogeny są, zgodnie z danymi WHO są  3-6 razy bardziej narażone na zakrzepicę niż te, które nie stosują pigułek hormonalnych. Dlatego, jeśli doskwiera Ci ból nóg lub ich obrzęk powinnaś natychmiast zgłosić się do lekarza.

Spis treści
1. Ból i obrzęk nóg a antykoncepcja
2. Czy mogę przyjmować tabletki hormonalne?
3. Badania przy antykoncepcji – dlaczego są tak ważne?

Ból i obrzęk nóg a antykoncepcja

Ból nóg podczas stosowania antykoncepcji hormonalnej może świadczyć o zakrzepicy, która nieleczona prowadzi do groźnych powikłań, takich jak: zator płucny, zawał serca, czy udar niedokrwienny mózgu.

Wiele kobiet przyjmuje pigułki hormonalne zawierające estrogeny. To właśnie one pobudzają układ krzepnięcia, tym samym zwiększają ryzyko powstania zakrzepu. Jednocześnie wzrasta stężenie fibrynogenu we krwi o 10–20%. Fibrynogen jest to białko, które bierze udział w tworzeniu skrzeplin. To dlatego przy antykoncepcji, która zawiera hormony mówi się, że może powodować zakrzepicę. Ryzyko to znacząco wzrasta, jeśli masz genetyczne predyspozycje do tworzenia się zakrzepów.

Czy mogę przyjmować tabletki hormonalne?

Jeśli stosujesz antykoncepcję hormonalną i występują u Ciebie skutki uboczne, zwłaszcza te związane z bólem i puchnięciem nóg oraz dusznościami w klatce piersiowej, powinnaś zgłosić się do lekarza i wykluczyć genetyczne predyspozycje do tworzenia się zakrzepów (trombofilię wrodzoną). Dzięki badaniu dowiesz się, czy dalej możesz przyjmować pigułki hormonalne.

Polskie Towarzystwo GinekologiczneTrombofilia wrodzona oraz przebyta lub czynna zakrzepica (której pierwszym objawem jest często właśnie ból i puchnięcie nóg) zgodnie z rekomendacją Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego są bezwzględnym przeciwwskazaniem do stosowania antykoncepcji hormonalnej.

Warto zwrócić uwagę na czynniki, które zależą od nas samych i prowadzą do zminimalizowania ryzyka powstania zakrzepu. Są to: rzucenie palenia, prowadzenie aktywnego trybu życia czy odpowiednia dieta.

Badania przy antykoncepcji – dlaczego są tak ważne?

ból nóg podczas stosowania tabletek antykoncepcyjnych

Jeśli chcesz bezpiecznie przyjmować antykoncepcję hormonalną warto jej wybór oprzeć na wywiadzie rodzinnym, który powinien przeprowadzić z Tobą lekarz oraz wynikach badań przy antykoncepcji. Dodatkowo poinformuj lekarza, że palisz papierosy lub jesteś po epizodzie zakrzepowym.

Dzięki tym informacjom lekarz będzie miał możliwość dostosowania dla Ciebie odpowiedniej antykoncepcji – skutecznej i bezpiecznej dla Twojego zdrowia. 

Dlaczego badanie genetyczne przy antykoncepcji jest tak ważne? Dzięki niemu dowiesz się, czy masz mutację czynnika V Leiden (co 10 Polak jest nosicielem tej mutacji!), która w połączeniu z przyjmowaniem tabletek powoduje znaczący wzrost ryzyka zakrzepicy. W niektórych przypadkach rośnie ono aż… 100-krotnie! Takie informacje będą cenne dla Twojego lekarza i pozwolą mu wybrać najlepszą dla Ciebie antykoncepcję, która nie wpłynie negatywnie na Twoje zdrowie.

Wykonując badanie przy stosowaniu antykoncepcji hormonalnej:

  1. Unikniesz groźnych powikłań – zbyt późno zdiagnozowana zakrzepica może spowodować zator płucny czy udar niedokrwienny mózgu.
  2. Jeśli wystąpiły u Ciebie niepokojące objawy dowiesz się, czy masz predyspozycje do tworzenia się zakrzepów – ta wiedza pozwoli Ci świadomie unikać czynników ryzyka takich jak: palenie papierosów czy antykoncepcja hormonalna.
  3. Dzięki szerokiemu zakresowi badania uzyskasz pewny wynik – jedno badanie dostarczy Ci wielu informacji na temat Twojego zdrowia.
  4. Oszczędzisz czas i pieniądze – im wcześniejsza diagnoza, tym większa szansa na podjęcie odpowiednich działań: zmiana trybu życia, odpowiednia dieta lub podjęcie leczenia.
  5. Jeśli wynik okaże się negatywny możesz uchronić swoje dzieci/ rodziców przed zakrzepicą korzystając z pakietu rodzinnego. Dodatkowo otrzymasz zalecenia od specjalisty genetyki klinicznej i będziesz wiedzieć jak postępować. Jeśli będzie pozytywny – wówczas uzyskasz spokój i wyeliminujesz lęk przed chorobą.
  6. Badanie możesz wykonać samodzielnie w domu. Pobranie wymazu do badań jest niezwykle proste. Zapewnia to komfort i dyskrecję.

Chcę bezpiecznie stosować antykoncepcję hormonalną, dlatego wybieram pakiet:

ANTYKONCEPCJA PAKIET STANDARD

analiza mutacji czynnika V Leiden
analiza mutacji genu protrombiny
zestaw do pobrania próbki
darmowa dostawa i odbiór pobranej próbki

Koszt: 290 zł
Czas realizacji:
7-10 dni roboczych

ANTYKONCEPCJA
PAKIET PREMIUM

analiza mutacji czynnika V Leiden
analiza mutacji genu protrombiny
wariant C677T i 1298C genu MTHFR
darmowa dostawa i odbiór
pobranej próbki
PAI-1
V R2
zestaw do pobrania próbki

Koszt: 347 zł
Czas realizacji:
7-10 dni roboczych

Wykonaj badanie w 1 z 200 naszych przychodni

 


porozmawiaj o badaniu

Bezpłatna rozmowa Gwarantujemy indywidualne podejście do każdego pacjenta
Pomoc 7 dni w tygodniu: pon.-pt. 7:00-19:00 Weekendy i święta 9:00-17:00

mgr Barbara Dębowska

mgr Barbara Dębowska

mgr Katarzyna Drab

mgr Katarzyna Drab

mgr Karina Sztendel

mgr Karina Sztendel

mgr Beata Szymczak

mgr Beata Szymczak

mgr Izabella Domurat

mgr Izabella Domurat

mgr Daria Stuchlik

mgr Daria Stuchlik

Data publikacji: 15/10/2018, Data aktualizacji: 02/06/2021