Antykoncepcja – jaką metodę najlepiej wybrać?

Zastanawiasz się jaki rodzaj antykoncepcji będzie dla Ciebie najlepszy? Która forma ma największą skuteczność i nie będziesz odczuwać skutków ubocznych? Przeczytaj i dobierz dla siebie najlepszą metodę antykoncepcji.

Warto na początku wiedzieć, że skuteczność antykoncepcji ocenia się za pomocą skali Pearla. Określa on, ile ze 100 kobiet stosujących daną formę antykoncepcji przez rok zaszło w ciążę. Im wskaźnik jest wyższy, tym mniej skuteczna jest dana metoda.

Najważniejsze informacje:
1. Prezerwatywa – najpowszechniejsza metoda antykoncepcji
2. Doustna antykoncepcja hormonalna
3. Plastry hormonalne
4. Wkładki domaciczne

Prezerwatywa – najpowszechniejsza metoda antykoncepcji

Najpowszechniejszą i najszybciej dostępną formą antykoncepcji jest prezerwatywa. Wskaźnik skuteczności w tym przypadku wynosi 2-7. Odpowiednie jej używanie daje bardzo dużą skuteczność. Aby tak było w każdym przypadku, należy pamiętać o odpowiednim jej przechowywaniu – aby nie doszło do żadnych mikrouszkodzeń. Uwagę należy zwrócić również na datę przydatności oraz dopasowanie odpowiedniego rozmiaru. Te dwa czynniki również wpływają na skuteczność tej formy antykoncepcji. Metoda ta nie jest wskazana dla osób uczulonych na lateks.

Doustna antykoncepcja hormonalna

Tabletki antykoncepcyjne są równie często wybierane przez kobiety, ponieważ dają praktycznie 100% skuteczność. Tutaj wg skali Pearla wskaźnik jest na poziomie 0,2-0,5 dla tabletek 1-składnikowych oraz 0,7 dla 2-składnikowych. Warto mieć na uwadze to, że są czynniki, które niestety mogą zaburzać skuteczność tabletek, czyli:

– antybiotyki,       – ziołowe tabletki i herbaty,
– witamina C,      – stosowanie antydepresantów.

 

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

Najczęściej lekarze zapisują swoim pacjentkom 2-składnikowe tabletki antykoncepcyjne. Jednak przed ich stosowaniem powinny wykonać badania m.in. w kierunku krzepliwości krwi, bowiem ich stosowanie zwiększa ryzyko wystąpienia zakrzepu. Co ważne, spora ilość kobiet nie jest świadomych, że ma trombofilię wrodzoną, która jest wg Rekomendacji Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego bezwzględnym przeciwwskazaniem do stosowania właśnie tej metody antykoncepcji.

Chcę dowiedzieć się więcej o skutkach stosowania antykoncepcji hormonalnej przy trombofilii wrodzonej KLIK >>

Jeśli będziesz chciała stosować pigułki, a okaże się, że masz trombofilię wrodzoną, lekarz z pewnością zaleci Ci tabletki 1-składnikowe.

Plastry hormonalne

Ta metoda antykoncepcji jest równie skuteczna co tabletki antykoncepcyjne. Wskaźnik skuteczności jest na poziomie 0,5-1,6. Działanie plastrów polega na uwalnianiu do krwioobiegu dwóch rodzajów hormonów: progestagenu oraz estrogenu. Dzięki temu nie obciążają wątroby i żołądka. Ryzyko z jakim wiąże się ich stosowanie, to możliwość wystąpienia zakrzepicy. Producenci wspominają o tym w ulotce dołączonej do opakowania. Dlatego przed podjęciem decyzji o stosowaniu tej metody również warto poprosić lekarza o skierowanie na badania pod kątem krzepliwości krwi.

Wkładki domaciczne

Metoda ta jest przede wszystkim skuteczna z tego powodu, że nie trzeba pamiętać o jej codziennym stosowaniu lub tuż przed stosunkiem. Wg skali Pearla jej skuteczność sięga 0,6-0,8. Oprócz właściwości zabezpieczających przed ciążą, działa pro zdrowotnie, bowiem zapobiega rozwojowi polipów. Wpływa również pozytywnie na zbyt obfite miesiączki. Wkładka domaciczna nie jest jednak dla wszystkich. Nie zaleca się jej stosowania u kobiet z chorobami serca i dróg rodnych oraz podczas obniżonej odporności.

Antykoncepcja hormonalna – dokonaj świadomego wyboru 

Przed wyborem antykoncepcji warto skonsultować się ze swoim lekarzem, który na podstawie wyników odpowiednich badań przed rozpoczęciem stosowania antykoncepcji hormonalnej pomoże nam dobrać tę formę, która będzie w naszej sytuacji najbardziej skuteczna oraz bezpieczna dla naszego zdrowia. 

Chcę bezpiecznie stosować antykoncepcję hormonalną, dlatego wybieram pakiet:

ANTYKONCEPCJA PAKIET STANDARD

analiza mutacji czynnika V Leiden
analiza mutacji genu protrombiny
zestaw do pobrania próbki
darmowa dostawa i odbiór pobranej próbki

Koszt: 290 zł
Czas realizacji:
14 dni roboczych

ANTYKONCEPCJA
PAKIET PREMIUM

analiza mutacji czynnika V Leiden
analiza mutacji genu protrombiny
wariant C677T i 1298C genu MTHFR
darmowa dostawa i odbiór
pobranej próbki
PAI-1
V R2
zestaw do pobrania próbki

Koszt: 330 zł
Czas realizacji:
14 dni roboczych

Podobne artykuły:

Tabletki antykoncepcyjne: jedno- i dwuskładnikowe
Antykoncepcja hormonalna a PCOS
Wszystko o antykoncepcji hormonalnej
Zakrzepica a antykoncepcja


Bezpłatna rozmowa Gwarantujemy indywidualne podejście do każdego pacjenta
Pomoc 7 dni w tygodniu: Pon-pt: 7:00 – 21:00 Weekendy i święta: 9:00 – 21:00

mgr Barbara Dębowska

mgr Katarzyna Drab

mgr Karina Sztendel

mgr Beata Szymczak

mgr Izabella Domurat

mgr Daria Stuchlik

Tagi: antykoncepcja, antykoncepcja hormonalna, którą antykoncepcję wybrać, najskuteczniejsza antykoncepcja, antykoncepcja a zakrzepica, skutki uboczne antykoncepcji hormonalnej, tabletki antykoncepcyjne a zakrzepica, antykoncepcja a PCOS

 

Data publikacji: 12/10/2018, Data aktualizacji: 22/07/2019