Badania na celiakię – kiedy warto je wykonać?

badania na celiakie

Wbrew powszechnie krążącej opinii celiakia (trwała nietolerancja glutenu) nie dotyczy tylko i wyłącznie dzieci – może wystąpić w każdym wieku. Schorzenie może uaktywnić się jednak tylko u osób, które mają predyspozycje genetyczne do zachorowania. Na szczęście łatwo sprawdzisz, czy są u Ciebie obecne, decydując się na test DNA. Kiedy szczególnie warto wykonać badania na celiakię? Sprawdź!

Badania na celiakię – zrób je, gdy masz objawy choroby

Tak naprawdę celiakia może objawiać się w bardzo różnorodny sposób. Wielu lekarzy twierdzi nawet, że każdy chory ma inną celiakię… Dlaczego? Trwała nietolerancja glutenu wiąże się z degradacją kosmków jelitowych, czyli małych wypustek w jelitach.

Są one odpowiedzialne za zwiększenie chłonnej powierzchni jelita, a więc i za wchłanianie substancji dostarczanych do organizmu z pożywieniem, lekami czy suplementami. Nietrudno domyślić się zatem, że zdegradowane nie działają prawidłowo, a organizm narażony jest na niedobory.

W konsekwencji nieleczona celiakia może powodować np. anemię, depresję, bóle głowy, bóle mięśni, wysypkę, słabe włosy i paznokcie, zmęczenie, problemy z poczęciem dziecka, poronienia czy zanik libido. Badania na celiakię warto wykonać więc przede wszystkim w sytuacji, gdy cierpisz z powodu tego typu dolegliwości.

Badania na celiakię – zrób je, gdy jesteś w grupie podwyższonego ryzyka

Choroba Hashimoto, cukrzyca typu 1, młodzieńcze zapalenie stawów… To tylko niektóre choroby, które często współwystępują z celiakią. Nic więc dziwnego, że Europejskie Towarzystwo Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci (ESPGHAN) rekomenduje wykonanie badania na celiakię m.in. właśnie u osób z tymi schorzeniami.

To bardzo ważne, ponieważ objawy trwałej nietolerancji glutenu mogą pozostać niezauważone (przykładowo: zmęczenie często występuje zarówno przy celiakii, jak i Hashimoto). Nieleczona celiakia może ponadto obniżać skuteczność leczenia choroby towarzyszącej! To wszystko dlatego, że stosowane leki mogą nieprawidłowo się wchłaniać…

Badania na celiakię – zrób je, gdy w Twojej rodzinie występuje celiakia

Szczególnie gdy chorują Twoi bliscy krewni – rodzice, rodzeństwo lub dzieci. Dlaczego? Celiakia to choroba dziedziczna, co oznacza, że geny za nią odpowiedzialne mogą zostać przekazane potomstwu. Jeśli występują w Twojej rodzinie, również Ty jesteś osobą narażoną na zachorowanie. Także w tej sytuacji wykonanie badania na celiakię rekomenduje ESPGHAN (u krewnych I stopnia chorego).

Wszystkie artykuły
Back to Top