Badania po poronieniu – jakie wykonać na początku?

Od czego zacząć badania po poronieniu? Na początku warto zdecydować się na badanie materiału poronnego. Dzięki niemu można sprawdzić, czy do straty przyczyniła się choroba genetyczna dziecka (np. zespoły: Downa, Turnera czy Edwardsa). Źródła naukowe wskazują, że nawet do 80% poronień w 1. trymestrze ciąży może być właśnie spowodowanych chorobą genetyczną zarodka [1].

  1. Jakie badania po poronieniu wykonać?
  2. Gdzie wykonać badania po poronieniu?
  3. Ile kosztują badania po poronieniu?
  4. Czy warto wykonać badania po poronieniu?

Jakie badania po poronieniu wykonać?

Już po pierwszej stracie warto rozpocząć diagnostykę w kierunku przyczyn poronienia – to pozwoli lepiej przygotować się do kolejnej ciąży i zmniejszy ryzyko następnego niepowodzenia. Jakie badania po poronieniu wykonać? Na początku warto zdecydować się na badanie chorób genetycznych płodu jako przyczyny poronienia. Tego typu nieprawidłowości są najczęstszą przyczyną poronień, a co więcej – bardzo często powstają losowo i istnieje niewielkie ryzyko, że powtórzą się w przyszłości.

Gdzie wykonać badania po poronieniu?

Aby przeprowadzić badanie materiału poronnego konieczne jest zabezpieczenie próbki w soli fizjologicznej (np. fragmentu kosmówki czy łożyska). Najczęściej robi to personel medyczny w szpitalu, jednak trzeba uprzedzić go o chęci wykonania badania DNA. Gdzie wykonać badania po poronieniu? Próbkę przesyła się kurierem do laboratorium, gdzie zostają wykonane analizy. Tak naprawdę badanie można więc przeprowadzić z dowolnego miejsca w kraju.

Ile kosztują badania po poronieniu?

A ile kosztują badania po poronieniu na materiale poronnym? To koszt ok. 800 złotych, jednak zawiera on również określenie płci dziecka. Po co ustalać płeć? Dzięki temu możliwe będzie odebranie ze szpitala karty martwego urodzenia, a później – rejestracja dziecka w Urzędzie Stanu Cywilnego i przejście na skrócony urlop macierzyński (56 dni) oraz odebranie zasiłku pogrzebowego (4000 złotych) po pogrzebie.

Czy warto wykonać badania po poronieniu?

Zastanawiasz się, czy warto wykonać badania po poronieniu na materiale poronnym? Odpowiedź brzmi: jak najbardziej tak! Dla wielu rodziców to niepowtarzalna szansa, by poznać przyczynę straty. To najczęstszy powód poronienia, dlatego duża liczba osób już na tym etapie może zyskać tę ważną wiedzę. Wykonywane dodatkowo badanie płci pozwala natomiast skorzystać z należnych w tej sytuacji praw.

 

Źródło:
[1] J. Skrzypczak, B. Kwinecka-Dmitriew, M. Zakrzewska, A. Latos-Bieleńska, Czy i jak często aberracje chromosomowe zarodków powtarzają się w kolejnej ciąży?, „Ginekologia Polska” 2010, 81 (9).

Data publikacji: 17/12/2018