Badanie na obecność wirusa HPV dla mężczyzn

Wirus brodawczaka ludzkiego (HPV) jest szeroko rozpowszechnionym patogenem, przenoszonym najczęściej drogą kontaktów seksualnych. Szacuje się, że występuje około 100 różnych typów wirusa, a prawie 1/3 z nich może powodować infekcje układu moczowo-płciowego zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Uważa się również, że nawet co druga osoba może przechodzić zakażenie wirusem HPV w ciągu swojego życia.

Typy wirusa HPV różnią się między sobą m.in. zdolnością do prowokowania stanów nowotworowych. Zakażenie niektórymi typami powoduje widoczne objawy w postaci brodawek pojawiających się na skórze lub narządach moczowo-płciowych. Inne z kolei typy wirusa nie wywołują żadnych widocznych gołym okiem zmian u zakażonego, natomiast mogą przyczyniać się do powstawania groźnych dla zdrowia i życia chorego zmian rakowych.

Zobacz też: Pakiet badań ‚Przyczyny męskiej niepłodności’

Dlaczego badać?

Mimo, iż część zakażeń wirusem HPV ustępuje samoistnie na skutek działania układu odpornościowego, nie w każdym przypadku tak się dzieje. Długotrwałe, często zupełnie bezobjawowe zakażenie wirusem HPV z grupy wysokiego ryzyka onkogennego, może powodować powstawanie stanów nowotworowych układu moczowo-płciowego u mężczyzn. Testy genetyczne umożliwiają nie tylko wykazanie obecności wirusa HPV w badanym materiale, ale pozwalają również określić konkretny typ wirusa i zakwalifikować go do typu niskiego-, średniego- lub wysokiego ryzyka onkogennego.

Kto powinien się przebadać?

Statystycznie rzecz ujmując, około połowa osób aktywnych seksualnie przechodzi zakażenie wirusem HPV. Infekcja rozpowszechniona jest szczególnie wśród osób młodych; na większe ryzyko zakażenia narażone są osoby, które często zmieniają partnerów seksualnych. Warto pamiętać, że infekcja wirusem HPV – w tym, jego typami wysokoonkogennymi – przebiega często zupełnie bezobjawowo, nie wywołując żadnych niepokojących symptomów u osoby zakażonej, które skłoniłyby chorego do pójścia po poradę lekarską.

Data publikacji: 08/06/2015, Data aktualizacji: 13/07/2018