Badania po poronieniu

Ważne informacje!

Informujemy, że mimo epidemii laboratorium cały czas pracuje i przyjmuje próbki do badania, a wyniki wydawane są terminowo. Próbki odbieramy kurierem w każdym dniu roboczym z całej Polski (z domu lub szpitala).Jest również możliwość dostarczenia próbki do wybranych lokalnych punktów. Jeśli chcecie Państwo uzyskać więcej informacji prosimy o kontakt telefoniczny lub na czacie z naszym konsultantem medycznym.

Sprawy formalne związane z rejestracją w Urzędzie Stanu Cywilnego możecie Państwo załatwiać online https://www.gov.pl/web/gov/zglos-urodzenie-dziecka


Poroniłaś i szukasz odpowiednich badań? Pamiętaj, że po poronieniu masz duże szanse na urodzenie zdrowego dziecka. Bardzo ważne jest jednak określenie przyczyny przedwczesnego zakończenia ciąży. Dzięki temu zwiększysz szansę na donoszenie kolejnej ciąży i odzyskasz spokój. Diagnostykę warto rozpocząć już po pierwszym poronieniu.

Jakie badania po poronieniu wykonać?

Blisko 70% poronień spowodowanych jest czynnikami genetycznymi, warto więc rozpocząć  poszukiwanie przyczyny utraty ciąży właśnie od badań genetycznych. Jeżeli do poronienia doszło przez wadę genetyczne dziecka, tylko badanie materiału z poronienia może wskazać bezpośrednią przyczynę poronienia. Badaniem, od którego warto rozpocząć diagnostykę poronień jest badanie w kierunku chorób genetycznych płodu po poronieniu. Dzięki temu macie Państwo możliwość znacznie szybciej poznać przyczynę poronienia.

 

 • Badanie płci płodu po poronieniu
 • 02
 • 03

Określenie płci po poronieniu

Określenie płci po poronieniu pozwoli Ci dokonać rejestracji w Urzędzie Stanu Cywilnego. Badanie to zazwyczaj dokonuje się kiedy do poronienia doszło na wczesnym etapie ciąży (przed 16 tyg.).
.
Co zyskasz dzięki rejestracji dziecka w USC?

 • Prawo do urlopu macierzyńskiego – 56 dni
 • Prawo do zasiłku pogrzebowego – 4 000 zł
 • Możliwość ubiegania się o odszkodowanie wypłacane z grupowego ubezpieczenia

Jak wykonać badanie?

Do badania potrzebna jest próbka z tkankami poronnymi (kosmówką) zabezpieczoną w soli fizjologicznej lub bloczku parafinowym (można go wypożyczyć ze szpitala). Próbkę odbieramy bezpłatnie z całej Polski.
Dowiedz się więcej o badaniu – Określenie płci po poronieniu

Pakiet badań po poronieniu

Pakiet badań po poronieniu obejmuje analizę w kierunku trombofilii wrodzonej i celiakii, które przyczyniają się do występowania poronień.
.
Co zyskasz wykonując badanie:

   • informacje, czy masz mutacje/warianty, które mogą przyczyniać się do poronienia (te mutacje może też odziedziczyć po Tobie Twoje dziecko)
   • możliwość szybkiego podjęcia leczenia pozwalającego na donoszenie ciąży
   • możliwość przeciwdziałania skutkom trombofilii w tym zakrzepicy

Dowiedz się więcej o badaniu – Pakiet badań po poronieniu

Badanie chorób genetycznych płodu

Badania genetyczne materiału z poronienia pozwala na stwierdzenie, czy przedwczesne zakończenie ciąży było spowodowane wadami genetycznymi płodu. U znacznej części poronionych zarodków stwierdza się obecność chorób genetycznych: m.in. zespół Downa,zespół Edwardsa, zespół Turnera czy zespół Patau. Badanie pomoże ustalić, czy wystąpienie wady było przypadkowe, czy też może się powtórzyć.
>

Wykonując badanie zyskujesz:

informację, czy poronienie było spowodowane wadami genetycznymi płodu

 • wiedzę, jakie masz szanse na urodzenie zdrowego dziecka przy kolejnej ciąży
 • 30-minutową konsultację z lekarzem genetykiem

Stwierdzenie wad genetycznych u płodu pozwoli Ci odzyskać spokój. Z kolei brak takiej wady oznacza, że przyczyna poronienia leży gdzieś indziej i warto pogłębić diagnostykę, aby sytuacja nie powtórzyła się.
Dowiedz się więcej o badaniu – Badanie chorób genetycznych płodu jako przyczyny poronienia

 

Badanie kariotypu

W przypadku par, które bezskutecznie starają się o potomstwo lub występują poronienia nawykowe wskazane jest, aby oboje przyszli rodzice poddali się badaniu.

W badaniu cytogenetycznym określa się nie tylko liczbę chromosomów ale również ich wielkość, przewężenia oraz prawidłowy rozdział (bada się czy chromosomy nie są ze sobą połączone w sposób nieprawidłowy). Jakakolwiek zmiana w obrazie kariotypu (czyli w obrębie 46 chromosomów) odbiegająca od normy może być przyczyną chorób o podłożu genetycznym, poronień czy problemów z poczęciem dziecka.

Badanie polega na pobraniu krwi, tak jak do zwykłej morfologii.

Dowiedz się więcej o badaniu – Badanie kariotypu

 


.

.


porozmawiaj o badaniu

Bezpłatna rozmowa Gwarantujemy indywidualne podejście do każdego pacjenta
Pomoc 7 dni w tygodniu: Pon-pt: 7:00 – 19:00 Weekendy i święta: 9:00 – 21:00

mgr Barbara Dębowska

mgr Barbara Dębowska

mgr Katarzyna Drab

mgr Katarzyna Drab

mgr Karina Sztendel

mgr Karina Sztendel

mgr Beata Szymczak

mgr Beata Szymczak

mgr Izabella Domurat

mgr Izabella Domurat

mgr Daria Stuchlik

mgr Daria Stuchlik

 

Badania po poronieniu wykonasz w placówkach: AugustówBiała Podlaska, Biały BórBiałystok, Bielsko Biała, Bełchatów,Brodnica,  Bukowina Tatrzańska, Bydgoszcz, BystrzycaCiechocinek,  CieszynChełm, ChojniceChorzówCiechanów, Częstochowa, CzarnemDębnoDrawsko PomorskieElbląg, EłkGdańsk, GarwolinGdynia, GliwiceGołańczGorzów Wielkopolski, Grójec, GrudziądzGryfice, InowrocławJelenia Góra, JędrzejówKaliszKatowice, Kędzierzyn-KoźleKielce, Kluczbork, KłodzkoKobierzyceKołobrzeg,  Konin, KońskieKoszalin, Kowalewo PomorskieKraków, KraśnikKrosno, Krynica Zdrój, KrzeszowiceKutno, KwidzyńLegnica, Lublin, LubartówŁódź, Łuków, Malbork, MiędzychódMyślibórzNowy TargNowy Sącz, Nowy Tomyśl, NysaOlsztyn, Opole, Ostrołęka, Ostróda,  Ostrów Mazowiecka, Ostrowiec Świętokrzyski, ParczewPiła, Piotrków Trybunalski, Pińczów, Płock, Poznań, PrudnikPrzemyśl, PuławyRadom, Radomsko, RybnikRzeszów,  SiedlceSieradzSkierniewiceSłupsk, Starogard Gdański, Sanok, Stalowa Wola, StarachwoiceStargard SzczecińskiSucha BeskidzkaSuwałkiSzczecin, SzczecinekSzczytno, ŚlęzaŚwidnica, ŚwinoujścieTarnów, Tomaszów Mazowiecki,  Toruń, Tychy, UstrońWałbrzych, WałczWarszawa, WejherowoWieluńWłocławek, Wrocław, WschowaZakopaneZamość, Zawiercie,  Zielona Góra, Żary

 

 

Data publikacji: 11/03/2016, Data aktualizacji: 20/03/2020