Celiakia a Hashimoto wysokie tsh czy winny może być gluten

Celiakia a Hashimoto wysokie tsh czy winny może być gluten


tsh wysokie, wysokie tsh, wysokie tsh przyczyny, hashimoto objawy

Chorujesz na Hashimoto? W takim razie warto dowiedzieć się więcej o celiakii, czyli trwałej nietolerancji glutenu. Czemu? Ponieważ jesteś bardziej narażona/narażony na jej wystąpienie. Publikacje naukowe mówią, że aż 10 razy bardziej od osób bez Hashimoto [1]. Dla rozwoju celiakii mają znaczenie te same czynniki, które przy Hashimoto: genetyczny i autoimmunologiczny.

Celiakia może mieć niekorzystny wpływ na skuteczność terapii  Hashimoto oraz na całe Twoje życie.

  • tsh wysokie, wysokie tsh, wysokie tsh przyczyny, hashimoto objawy

Hashimoto a gluten

Wokół celiakii – trwałej nietolerancji glutenu – powstało wiele mitów. Najczęstszym z nich jest ten mówiący, że celiakia jest chorobą wieku dziecięcego i że można z niej wyrosnąć. Już sama nazwa „trwała nietolerancja glutenu” mówi o tym, że nie da się z niej wyrosnąć. Wcale nie musi jednak trwać od urodzenia – to wszystko zależy od tego, kiedy się aktywuje. Częstym czynnikiem aktywującym jest inna choroba autoimmunologiczna, np. Hashimoto.

 

  • Źródła naukowe mówią, że aktualnie 60% nowo rozpoznanych przypadków celiakii dotyczy osób dorosłych, szczyt zachorowań przypada na 2. i 3. dekadę życia [2].

 

  • Z celiakii można wyrosnąć: celiakia nie jest „zwykłą alergią” – od momentu postawienia diagnozy leczenie dietą bezglutenową musi trwać już przez całe życie. Nawet jeśli objawy nietolerancji miną, po ponownym wprowadzeniu proces autoimmunologiczny znów się uruchomi, a naszą czujność może uśpić fakt, że te objawy mogły się zmienić (np. z problemów gastrycznych przejść w bóle głowy czy mgłę mózgową).

 

  • Celiakia kojarzona jest gównie z problemami gastrycznymi. Gdy nie występują, można przeważnie usłyszeć, że nie ma potrzeby wykonywania badań w jej kierunku. Tymczasem aż 70% przypadków z nowo zdiagnozowaną celiakią nie prezentuje objawów ze strony układu pokarmowego.

 

Czym więc jest celiakia?

Jest ona chorobą autoimmunologiczną jelita cienkiego uwarunkowaną genetycznie, która wpływa na cały organizm. Jak wiadomo, jelita nazywane są „drugim mózgiem człowieka”, więc kiedy są w złej kondycji, może się to odbić na każdym organie naszego ciała. Mechanizm celiakii opiera się na niewłaściwej reakcji organizmu na spożywany gluten. Ta reakcja w uproszczeniu polega na ataku własnych tkanek – niszczone są kosmki jelitowe.

 

Kosmki jelitowe są malutkimi wypustkami wyścielającymi jelito cienkie. Pełnią bardzo ważną funkcję w organizmie są odpowiedzialne za przyswajanie składników odżywczych z pożywienia, suplementów diety, a nawet leków. Zdegradowane kosmki jelitowe nie są w stanie pełnić swojej funkcji, a organizm narażony jest na niedobory, niedożywienie oraz problemy z wchłanianiem substancji aktywnych z przyjmowanych leków. 

 

Hashimoto objawy – mogą być również objawami celiakii

Celiakia kojarzona jest głównie z objawami ze strony układu pokarmowego, takimi jak: bóle brzucha, wzdęcia, zaparcia czy biegunki. I owszem: tego typu objawy występują u niektórych chorych, szczególnie u dzieci, kobiet w ciąży czy u osób starszych. Jednak dużo częściej celiakia przebiega skąpoobjawowo, a nawet bezobjawowo. Wówczas choroba objawia się m.in. problemami skórnymi, anemią, bólami głowy, mgłą mózgową, spadkiem libido, zaburzeniem miesiączkowania, problemami z zajściem w ciąży, skłonnością do poronień czy wieloma innymi schorzeniami. Mówi się, że każdy ma nieco inną celiakię. Jest to główny powód, dla którego celiakia często jest nierozpoznana albo rozpoznana bardzo późno. Średni okres postawienia diagnozy wynosi aż 10 lat [3], a 95% chorych nie jest świadomych, że ma celiakię [4].

 

Objawy celiakii mogą być bardzo podobne do objawów towarzyszących Hashimoto czy niedoczynności tarczycy. Może się więc okazać, że za Twoimi objawami stoi trwała nietolerancja glutenu lub prowadzi ona do nasilenia niepożądanych dolegliwości.

Hashimoto a celiakia:

tsh wysokie, wysokie tsh, wysokie tsh przyczyny, hashimoto objawy

Wysokie TSH – czy Twoje jelita prawidłowo wchłaniają tyroksynę?

Przy leczeniu Hashimoto czy niedoczynności tarczycy pacjent otrzymuje lek przepisywany na receptę, gdzie substancją czynną jest tyroksyna. Aby lek dobrze działał, niezbędne jest jego prawidłowe wchłanianie.

Do tego konieczne jest przyjmowanie leku na czczo z zachowaniem ok. godzinnego odstępu od jedzenia czy picia kawy, ale o tym wie prawie każda osoba przyjmująca tyroksynę.

 

Kolejną kwestią, która niestety często jest pomijana przy szukaniu przyczyny wysokiego TSH, jest to, czy nasze jelita są zdolne do prawidłowego wchłaniania substancji aktywnej z leku. Jak już wiemy, za wchłanianie odpowiedzialne są kosmki jelitowe, które są stopniowo wyniszczane przy nieleczonej celiakii. Jeśli jesteś w grupie 95% chorych z niezdiagnozowaną celiakią możesz przyjmować coraz to wyższe dawki tyroksyny, a TSH mimo to będzie nadal za wysokie lub będzie normowało się tylko na chwilę.

 

Kolejnym czynnikiem wpływającym na wysokie TSH może być nietolerancja laktozy, która jest bardzo częstą przypadłością wśród Plaków – dotyczy 37% osób [4]. „W badaniach przeprowadzonych na 84 chorujących na zapalenie tarczycy typu Hashimoto mieszkańców basenu Morza Śródziemnego i Turcji wykazano, że 63 z nich ma nietolerancję laktozy. Okazało się, że eliminacja tego cukru doprowadziła do zmniejszenia poziomu TSH bez modyfikacji dawki lewoskrętnej tyroksyny. Z tego powodu autorzy badania sugerują, aby osoby, które wykazują duże wahania w stężeniu hormonu tyreotropowego i jednocześnie przyjmują wysokie dawki tyroksyny, wykonały test w kierunku nietolerancji laktozy [5]”. Co to oznacza w praktyce? Że jeśli masz Hashimoto i jednocześnie występuje u Ciebie nietolerancja laktozy, spożywanie produktów zawierających laktozę może obniżyć wchłanianie stosowanego leku, a co za tym idzie zmniejszać skuteczność leczenia. Świadomość obecności tej nietolerancji jest więc bardzo ważna, tym bardziej, że jeden z najpopularniejszych leków stosowanych w leczeniu niedoczynności tarczycy zawiera właśnie laktozę!

Przeczytaj, jak oceniają nas nasi pacjenci:

Jestem zadowolona z całego zamówienia. Przesyłka została wysłana ekspresowo, odebranie od kuriera również odbyło się na drugi dzień. Co do ceny to nie mam porównania z inną firmą, gdyż zamówienie składałam pierwszy raz, dla mnie cena jest zadowalająca za całość i jakość zamówienia. Odnośnie obsługi klienta- nie miałam żadnych dodatkowych pytań, a o wysłanym raporcie poinformowano mnie telefoniczne, co było na plus. Generalnie całość przebiegła bezproblemowo i bardzo szybko. Także będę polecać dalej jeśli będę miała okazję.”

Klaudia

Serdecznie polecam Laboratorium testDNA.Konsultanci medyczni dbają o to, aby wszystko było zrealizowane na najwyższym poziomie. Na nurtujące pytania odpowiadają wyczerpująco, kompetentnie i mimo trudnych chwil dla pacjenta jakie są związane z wykonaniem określonych badań zawsze jest świetna atmosfera i uśmiech w słuchawce telefonu. Korzystając z usług laboratorium zapewniam, że nikt nie będzie potraktowany jako „następny” lecz jako współpracownik, rozmowy są tak długie ile tego wymaga sytuacja nikt nie pospiesza, ani nie bagatelizuje próśb pacjenta. Komunikacja z personelem ma najwyższą jakość, ponieważ zawsze odbierają telefony i na bieżąco dają znać na jakim etapie jest badanie, które się zleca.Z całego serca polecam tą firmę i mam do nich zaufanie, dlatego też nie zamieniła bym jej na żadną inną.”

Kinga

„Szczerze polecam! Kontakt z laboratorium pomimo weekendu był na5+. Wszystkie informacje rzeczowo przekazane, dzięki czemu bardzo łatwo przeszliśmy przez całą procedurę. Wyniki badań zarówno mailem jak i pocztą doszły błyskawicznie. Zdecydowanie polecam!”

Anna

„Szanowni Państwo,obsługę Klienta/ Pacjenta w Państwa Labolatorium oceniam celująco: podczas rozmowy przez chat uzyskałam proste i kompleksowe informacje o interesujących mnie badaniach. Kiedy zaszła taka potrzeba, rozmowę na chacie elastycznie zmieniliśmy na telefoniczną i mailową. Prosta instrukcja obsługi sprawiła, że samo pobranie materiału do badania było bezstresowe. Czas dostarczenia/odebrania przesyłki oraz wyników był bardzo zadowalający, a mailowa forma wyników badań ułatwia szybki i prosty dostęp do nich w każdym miejscu. Już teraz polecam Państwa usługi osobom zastanawiającym się nad wykonaniem badań genetycznych.Pozdrawiam serdecznie”

Edyta

TSH wysokie –  czy wiesz, że celiakia i Hashimoto często współwystępują?

Nieleczona celiakia ma niekorzystny wpływ na leczenie tarczycy, zwiększa także ryzyko rozwoju kolejnych chorób, w tym nowotworów.

Głównym czynnikiem wpływającym na współwystępowanie obu tych chorób jest ich wspólne podłoże – autoimmunologiczne. Przy celiakii proces autoimmunologiczny polega na niszczeniu kosmków jelitowych, a przy Hashimoto dochodzi do produkowania przeciwciał przeciwko peroksydazie tarczycowej (anty-TPO).

 

Jeśli masz obie te choroby, świadomość występowania trwałej nietolerancji glutenu jest dla Ciebie bardzo istotna – nie tylko na możliwe objawy i powikłania, ale również na terapię i przebieg Hashimoto.

 

Badania wykazały, że u części osób z Hashimoto i celiakią przejście na dietę bezglutenową może doprowadzić do remisji Hashimoto. Eliminacja glutenu u tych osób ma również korzystny wpływ na unormowanie pracy tarczycy i wchłanianie leków.tsh wysokie, wysokie tsh, wysokie tsh przyczyny, hashimoto objawy

Nie bez powodu badanie genetyczne celiakii zalecane jest wszystkim osobom z autoimmunologicznym zapaleniem tarczycy przez uznawane na całym świecie Europejskie Towarzystwo Gastroenterologii Hepatologii i Żywienia Dzieci ESPGHAN [6].

Hashimoto objawy – jak powinna wyglądać diagnostyka celiakii krok po kroku?

Diagnostyka celiakii nie jest łatwa, nie da się postawić za pomocą jednego badania. Natomiast istnieje jedno badanie, które jako jedyne może ją wykluczyć raz na całe życie. Mowa tu o teście genetycznym, który wykazuje, czy masz w ogóle predyspozycje do zachorowania. Jeśli analiza genetyczna nic nie wykaże, oznacza to, że ani teraz ani w przyszłości celiakia u Ciebie nie wystąpi.

 

A jeśli analiza genetyczna wykaże obecność choć jednego z genów? Wówczas wykonuje się kolejne badania: całkowity poziom IgA oraz przeciwciała anty-tTG i EMA, przeciwciała anty-DGP (u dzieci poniżej 2. roku życia) – wszystkie przeciwciała wykonuje się w klasie IgA. Jeżeli badanie wykaże niedobór całkowitego IgA, wtedy należy powtórzyć przeciwciała w klasie IgG. Przeważnie na podstawie tych 2 badań (genetycznego i krwi) można postawić diagnozę celiakii.

 

Jeśli mamy gen czy geny, a nie mamy aktualnie przeciwciał, nie oznacza to, że w przyszłości nie zachorujemy na celiakię. Wówczas zaleca się powtarzanie przeciwciał raz na dwa-trzy lata (optymalnie raz do roku), gdyż choroba może się uaktywnić w każdym momencie. Dzięki badaniom będziemy mogli w razie czego wykryć chorobę we wczesnym stadium.tsh wysokie, wysokie tsh, wysokie tsh przyczyny, hashimoto objawy

Wysokie TSH – jakie badania warto wykonać żeby sprawdzić czy to przez celiakię?

Wiele osób zastanawia się, po co wykonać badanie genetyczne, skoro przeciwciała wykażą aktywną postać choroby, a przecież to jest najważniejsze…

  • Przede wszystkim ze względu na fakt, że test DNA jest jedynym badaniem mogącym wykluczyć celiakię (w przeciwieństwie do przeciwciał z krwi czy biopsji jelitowej).
  • Jeśli nie masz przeciwciał w danym momencie, nie oznacza, że nie zachorujesz w przyszłości.
  • To samo dotyczy biopsji jelitowej: analiza pobranych wycinków może nie wykazać zaniku kosmków jelitowych, a celiakia może dopiero co się rozwijać lub rozwinąć w przyszłości.
  • Badanie genetyczne jest również bardzo istotne dla osób, u których celiakia nie jest jeszcze aktywna. Wiedza o predyspozycji genetycznej pozwala na zwiększenie czujności i regularnie poddawanie się kontrolom, co pozwoli uniknąć diagnozy celiakii w późnym stadium.
  • Test genetyczny jako jedyne badanie służące do diagnostyki celiakii gwarantuje jednoznaczny wynik niezależnie od czynników zewnętrznych, m.in. stosowania diety bezglutenowej czy wczesnego stadium choroby. Ponadto niektóre osoby nie wytwarzają w ogóle przeciwciał [7]

 

 

Zamów test DNA na celiakię lub umów się na badanie w punkcie pobrań

 

Pobierz próbki do badania na celiakię w punkcie pobrań

Całkowity koszt badania: 377,-

Umów badanie

1. Wybierz przychodnię lub wizytę domową rozwiń
Poprzedni krok rozwiń
2. Wybierz lokalizację rozwiń
Podaj adres, w którym chciałabyś umówić wizytę domową

Miasto:

Kod pocztowy:

Ulica:

Numer domu:

Numer mieszkania: (pole nieobowiązkowe)

Adres:
Ciechanów, Ul Spółdzielcza 2
Radom, ul. 1905 roku 20
Warszawa, ul. Cybernetyki 7
Siedlce, ul. Floriańska 57
Garwolin, ul. Jana Pawła II 17
Grójec, ul. Kopernika 8a
Kozienice, ul. Lubelska 40
Płońsk, ul. Grunwaldzka 11A
Warszawa, ul. Krzywe Koło 8/10
Warszawa, ul. Sienna 86
Warszawa Kabaty, ul. Ksawerego Bronikowskiego 55
Warszawa, Wrocławska 21a/7
Radom, ul. Andrzeja Struga 19/21
Ożarów Mazowiecki, ul. Romana Dmowskiego 39
Pruszków, ul. Kubusia Puchatka 11
Piaseczno, ul. Puławska 34
Warszawa, ul. Kobielska 23
Babice Nowe, ul. Ogrodnicza 6
Konstancin Jeziorna, ul. Bielawska 3
Warszawa, ul. Rozłogi 18
Piaseczno, Aleja Kalin 55/7
Grodzisk Mazowiecki, ul. T. Bairda 56/7
Warszawa, ul. Sarmacka 17/119
Warszawa, ul. Pańska 96/203
Mińsk Mazowiecki, ul. I. Daszyńskiego 4
Hipolitów, ul. Warszawska 63
Płock, ul Rajmunda Rembielińskiego 10a
Sulejówek, ul. 11 Listopada 87
Legionowo, ul. Sowińskiego 4
Płońsk, ul. Młodzieżowa 31/N
Warszawa, ul. Stryjeńskich 6
Adres:
Katowice, ul. Bocheńskiego 38A
Chorzów, Ul. St. Batorego 19
Cieszyn, u. Frysztacka 20
Gliwice, ul. Szafirowa 18
Rybnik, ul. Parkowa 4a
Ustroń, ul. Stawowa 2A
Bielsko Biała, ul. Pszenna 11
Racibórz, Ul. Kolejowa 19A
Lubliniec, Ul. Mickiewicza 14
Mikołów, Os. 30-lecia 8
Czechowice-Dziedzice, ul. Sienkiewicza 8
Pszczyna, ul. Dobrawy 7
Będzin, ul. Małobądzka 141
Tychy, ul. Łabędzia 67/18, Polska
Szczekociny, ul. Jana Pawła II 6
Częstochowa, ul. Brzeźnicka 59
Częstochowa, Wieluńska 28
Częstochowa, Aleja Wolności 14
Strumień, ul. Wspólna 2
Żywiec, ul. Dworcowa 22
Racibórz, ul. Sienkiewicza 3A
Gliwice, Al. Korfantego 21/1
Kłobuck, ul. Staszica 28
Częstochowa, ul. Kordeckiego 56
Adres:
Poznań, ul. Słowackiego 28
Nowy Tomyśl, ul. Zbąszyńska 9
Piła, ul. Matwiejewa 6
Koło, ul. Bolesława Prusa 5
Kępno, ul. Mickiewicza 12
Ostrów Wielkopolski, ul. Wrocławska 28
Jarocin, ul. Hallera 9
Krotoszyn, ul. Wojciechowskiego 3
Turek, ul. Dąbrowskiego 7
Września, ul. Piastów 16
Leszno, ul. Racławicka 1a
Koło, ul. PCK 8
Ostrów Wielkopolski, ul. Brzozowa 7
Poznań, ul. Braniewska 20
Poznań, ul. Kaspra Drużbickiego 7
Kalisz ul. Wyszyńskiego 36
Godziesze Wielkie, ul. Kaliska 2
Stęszew, ul. Łukasiewicza 1
Gniezno, ul. Wolności 4a
Konin, ul. Wiechowicza 4
Krotoszyn, ul. Grudzielskiego 25A
Słupca, ul. Franciszka Ratajczaka 3a/1
Adres:
Brodnica, ul.Kopernika 8
Bydgoszcz, ul. Karłowicza 3-5
Grudziądz, ul. Klasztorna 9/11
Włocławek, ul. Zduńska 2
Golub-Dobrzyń, ul. Szosa Rypińska 4a
Lipno, ul. Kościuszki 21
Wielgie, ul. Starowiejska 10
Bydgoszcz, ul. M. Skłodowskiej-Curie 26
Toruń, ul. Watzenrodego 15A
Inowrocław, ul. Narutowicza 24
Adres:
Bukowina Tatrzańska, ul. Długa 145
Nowy Sącz, ul. Kochanowskiego 2
Nowy Targ, ul. Wojska Polskiego 14
Sucha Beskidzka, ul. Mickiewicza 56
Tarnów, ul. Niepodległości 3a
Krynica Zdrój, ul. Reymonta 21
Kraków, ul. Mehoffera 6
Krzeszowice, ul. Stolarska 1
Zakopane, ul. Orkana 6d
Tarnów, ul. Goldhammera 10
Wieliczka, ul. Wincentego Pola 4a
Wadowice, osiedle Kopernika 10B
Myślenice, ul. Osiedle Tysiąclecia 1
Miechów, ul. Słowackiego 13
Kraków, ul. Zacisze 6
Trzebinia, ul. Kopernika 25
Bukowina Tatrzańska, ul. Kościuszki 11
Kraków, ul. Zachodnia 5/12 A
Adres:
Chełm, ul.Lipowa 27
Lublin, ul. Przyjaźni 13
Zamość, ul. Jasna 14
Hrubieszów, Ul. Leśmiana 28
Kraśnik, Ul. Zygmunta Krasińskiego 16/6
Parczew, ul. 11 listopada 48
Puławy, ul. Centralna 15
Lubartów, ul.Mickiewicza 3-5
Biłgoraj, ul. Tadeusza Kościuszki 18
Lublin, ul. Okopowa 3
Biała Podlaska, ul. Gabriela Narutowicza 35
Zamość, ul. Bolesława Prusa 2
Adres:
Chojnice, Ul. Mickiewicza 3
Gdynia, ul. Adm.J.Unruga 84
Gdańsk, ul. Subisława 24
Wejherowo, ul. I Brygady Pancernej 36
Czarne, Plac Wolności 10
Kwidzyn, ul. 11 Listopada 20/1
Malbork, ul.Dworcowa 14
Starogard Gdański, ul. Skarszewska 10A
Człuchów, Os. Wazów 8
Kartuzy, ul. Sambora 21A
Bytów, ul. Lęborska 11
Gdynia, ul. Warszawska 34/36
Gdańsk, ul. Kombatantów 4/22
Chojnice, ul. Młodzieżowa 35
Gdańsk, ul. Na Zaspę 3
Gdańsk, ul. Opolska 5
Adres:
Jelenia Góra, ul. Ogińskiego 1B
Wałbrzych, ul. Armii Krajowej 22-23
Kobierzyce, Ul. Witosa 5
Ślęza, ul. Przystankowa 2
Wrocław, ul. Trwała 7
Świdnica, ul. Kliczkowska 37
Złotoryja, ul. Rynek 5/2
Jawor, ul. Piłsudskiego 10
Kamienna Góra, ul. Władysława Broniewskiego 26A
Wrocław, ul. Skarbowców 121-123
Legnica, ul. Biegunowa 2
Ząbkowice Śląskie, ul.Waryńskiego 18
Wałbrzych, ul. Wysockiego 24-24 A
Kłodzko, ul. Armii Krajowej 29a
Kłodzko, ul. Spółdzielcza 4
Kłodzko, ul. Rodzinna 101
Wrocław, ul. Gagarina 110
Adres:
Kielce, al. Tysiąclecia Państwa Polskiego 17a
Starachowice, ul. Jana Pawła II 1
Końskie, ul. Południowa 1
Pińczów, ul. Batalionów Chłopskich 33
Kielce, ul. Podklasztorna 120/2
Sędziszów, ul. Dworcowa 23
Sandomierz, ul. Mickiewicza 23
Adres:
Kędzierzyn Koźle, ul. Czerwińskiego 3
Kluczbork, ul. Grunwaldzka 20
Opole, ul. Kościuszki 2
Opole, ul. Katowicka 55
Nysa, ul. Marcinkowskiego 2-4
Głubczyce, ul. M. Skłodowskiej-Curie 26
Brzeg, ul. Herberta 1
Adres:
Kutno, ul. Sienkiewicza 16
Łódź, ul. Kniaziewicza 20a
Piotrków Trybunalski, ul. Polna 13/13A
Radomsko, ul. Mickiewicza 29
Skierniewice, ul. Sobieskiego 29
Tomaszów Mazowiecki, ul. Barlickiego 15
Wieluń, ul J.Żubr 30
Sieradz, ul. Krakowskie Przedmieście 10
Zgierz, ul. Dąbrowskiego 19
Tomaszów Mazowiecki, ul. Strzelecka 12
Pabianice,
Adres:
Rzeszów, ul.Architektów 11
Stalowa Wola, ul. Okulickiego 36
Sanok, ul. Przemyska 24
Krosno, ul. 1000 lecia 13
Lubaczów, ul. Kościuszki 141/7
Rzeszów, ul.Dąbrowskiego 31
Sanok ul. Witkiewicza 5
Gorzyce, ul. Piłsudskiego 17
Leżajsk, ul. Opalińskiego 24
Adres:
Szczytno, ul. Chrobrego 10
Ostróda, ul. Jana Sobieskiego 3C
Mława, ul. Anny Dobrskiej 1
Pisz, ul. Sienkiewicza 4
Ełk ul. Nadjeziorna 23/A2
Olecko, 11 listopada 23
Lidzbark Warmiński, ul. 11 Listopada
Markusy 66
Toruń, ul. S. Srebrnego 1
Olsztyn, ul. Floriana Piotrowskiego 16i
Biskupiec, ul. Armii Krajowej 1A
Ełk, ul. Toruńska 10
Giżycko, Żeglarska 6/7u
Adres:
Suwałki, ul. Młynarskiego 9
Augustów, ul. Chreptowicza 1
Bielsk Podlaski, ul. 3 Maja 15
Mońki, Al. Wojska Polskiego 42
Grajewo, ul. Kolejowa 8
Białystok, Sobieskiego 13 m 8
Białystok, ul. Parkowa 14/84
Adres:
Szczecin, al. Wyzwolenia 7
Wałcz, ul. Piastowska 3
Koszalin, ul. Traugutta 31/3
Gryfice, ul Ks.Stanisława Ruta 9
Myślibórz, ul. Kościelna 15
Kamień Pomorski, ul. Kopernika 28
Goleniów, ul. Partyzantów 11
Koszalin, ul. Niepodległości 44-48
Świnoujście, ul. Grunwaldzka 21
Szczecinek, ul. Spółdzielcza 8
Adres:
Zielona Góra, ul. Wyszyńskiego 99
Wschowa, ul. Zygmunta Starego 4
Gorzów Wielkopolski, ul. Łużycka 7
Żary, ul. Strzelców 10
Strzelce Krajeńskie, Al. Wolności 9 K
Biała Podlaska, ul. Gabriela Narutowicza 35
Zielona Góra, ul. Jedności 59
Zielona Góra, ul. Chrobrego 20a
Sulechów, ul. Krańcowa 2a
Babimost, Gagarina 18
Nowa Sól, ul. Kościuszki 1d
Gorzów Wielkopolski, ul. 30 Stycznia 15/9
Zielona Góra, ul. Świętej Kingi 6
Sulechów, al. Niepodległości 15
Żary, ul. Moniuszki 2
Następny krok rozwiń
3. Wybierz termin rozwiń

Wybierz datę

Wybierz preferowane godziny

Następny krok rozwiń
4. Podaj dane rozwiń

Administratorem danych podanych w formularzu jest TESTDNA sp. z o.o. z siedzibą: ul. Feliksa Bocheńskiego 38a, 40-859 Katowice, o numerze REGON: 243413225, NIP: 634-282-27-48, KRS: 0001091570, e-mail: biuro@testDNA.pl , tel.: 665 761 161. Pokaż całość >> Przekazane nam dane będą wykorzystane w celu: 1) umówienia wizyty w placówce testDNA Laboratorium lub u któregoś z partnerów współpracujących (podstawa: art. 6 ust. 1 lit b) rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27.04.2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (Dz. Urz. UE L 2016, Nr 119) – w dalszej części RODO); 2) dochodzenia i obrony przed ewentualnymi roszczeniami (podstawa: art. 6 ust. 1 lit. f) RODO); 3) odpowiedzi na zadane nam pytania i weryfikacji tożsamości osoby (podstawa: art. 6 ust. 1 lit b) RODO;Podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednakże może stanowić warunek udzielenia odpowiedzi na zadane pytania lub realizację usługi. Dane te mogą zostać przekazane podmiotom współpracującym w celu realizacji zleconej nam usługi. Szczegółowe informacje nt. przetwarzania danych osobowych znajdziesz tutaj https://www.testdna.pl/polityka-prywatnosci/

Następny krok rozwiń

Pobierz próbki do badania na celiakię sam w domu

Twoje próbki zostaną objęte bezpłatną gwarancją na wypadek
nieprawidłowego pobrania – 100% bezpieczeństwo.
tsh wysokie, wysokie tsh, wysokie tsh przyczyny, hashimoto objawy

Może zainteresuje Cię również:

Pakiet zdrowe jelita

 

Badanie obejmuje:

 

  • Wszystkie geny związane z celiakią– jeśli nie masz genów DQ2.2 i DQ2.5 oraz DQ8 to oznacza, że możesz być spokojny ponieważ nigdy nie zachorujesz na celiakię
  • Dwie zmiany w genie LCT: C/T(-13910) oraz G/A(-22018) odpowiedzialne za nietolerancję laktozy
  • Pisemne Zalecenia lekarskie i dietetyczne do wyniku celiakii
  • Czas realizacji badania: celiakia 7 dni roboczych, nietolerancja laktozy do 10 dni roboczych

 

Dowiedz się więcej: Pakiet zdrowe jelita

 

Dieta bezglutenowa na próbę – czy warto?

Dieta bezglutenowa powinna być stosowana u osób, które mają do tego bezpośrednie wskazania. I to najlepiej pod okiem dietetyka, który ułoży zbilansowany jadłospis, zawierający wszelkie niezbędne witaminy i minerały eliminowane przy wykluczeniu glutenu. Wśród najczęściej wskazywanych niedoborów źle zbilansowanej diety bezglutenowej wymienia się: wit. D, wit. z grupy B (głównie wit. B9 i B12) oraz wapń i żelazo, ale niedobory mogą dotyczyć również magnezu, cynku, miedzi i selenu.

Źródła naukowe podają: Wśród pacjentów z autoimmunologicznym zapaleniem tarczycy należy rozważyć poszerzenie diagnostyki w kierunku celiakii, a w przypadku jej wystąpienia zastosować dietę bezglutenową. […] Nie ma jednak wystarczających dowodów na skłaniających do rutynowego stosowania diety bezglutenowej w tej grupie chorych [7]. 

Ponadto taka dieta bezglutenowa na próbę może utrudnić diagnostykę celiakii, ponieważ przy celiakii taka dieta musi być całkowicie bezglutenowa, a poprawa może nastąpić nawet dopiero po kilku miesiącach.

Nasi specjaliści

lekarz Sławomir Krzemiński
dietetyk Magdalena Kornacka
Źródła Hashimoto celiakia, Hashimoto nietolerancja laktozy i inne:

[1] Ratajczak A., Moszak M., Grzymisławski M., Zalecenia żywieniowe w niedoczynności tarczycy i chorobie Hashimoto, „Pielęgniarstwo i zdrowie publiczne” 2017, 7(4), 309.

[2] D. Satora, K. Bochen, A. Prystupa, J. Pietraszek-Mamcarz, J. Mosiewicz, J. Schabowski, Celiakia – choroba nie tylko dziecięca, „Family Medicine & Primary Care Review” 2011, 13, 1.

[3] H. Giezowska, D. Giezowski, Choroba trzewna – patogeneza, diagnostyka, leczenie i możliwości działań profilaktycznych, „Problemy Higieny i Epidemiologii” 2014, 95 (4), s. 823.

[4] P. Zatwarnicki, Nietolerancja laktozy – przyczyny, objawy, diagnostyka, „Pielęgniarstwo i Zdrowie Publiczne” 2014, 4, 3.

[5] A. Ratajczak, M. Moszak, M. Grzymisławski, Zalecenia żywieniowe w niedoczynności tarczycy i chorobie Hashimoto, „Pielęgniarstwo i Zdrowie Publiczne” 2017, 7 (4), s. 309.

[6] Nowe wytyczne diagnostyki celiakii wg Europejskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci (ESPGHAN), oprac. A. Rybak, „Standardy Medyczne Pediatria” 2012, 9, 179-184.

[7] K. Pastusiak, J. Michałowska, P. Bogdański, Postępowanie dietetyczne w chorobach tarczycy, „Forum Zaburzeń Metabolicznych” 2017, 8, 4, s. 159.

 

5/5 - (1 głosów / głosy)

Dowiedz się więcej:

Dołącz do grupy dyskusyjnej Zdrowatarczyca.info na Facebooku:

 

Wszystkie artykuły
Back to Top