Celiakia – zrób badanie i odzyskaj zdrowie 

Masz bóle brzucha, ciągłe wzdęcia, biegunkę lub zaparcia? Do tego dochodzi złe samopoczucie, apatia i osłabienie. A może Twoje dziecko nie rośnie i słabo przybiera na wadze? Większość pacjentów, u których stwierdzamy nietolerancję glutenu zgłasza się do nas właśnie z takimi objawami. Często leczą się latami, a tymczasem wystarczy zmiana nawyków żywieniowych, żeby poczuć poprawę zdrowia i ustrzec się nowotworu. Kiedy warto zrobić badanie genetyczne?

Najbardziej dokładne badanie na celiakię

Wybierając badanie na celiakię warto sprawdzić jego zakres. Aby mieć 100% pewność badanie powinno obejmować haplotypy DQ2.2 (DQA1*05, DQB1*02), HLA DQ2.5 (DQA1*02, DQB1*02), HLA DQ8 (DQA1*03, DQB1*03). Oprócz najszerszego zakresu badania na celiakię otrzymasz od nas również zalecenia lekarza oraz dietetyka klinicznego. Przeczytaj więcej na temat pewności wyników badania na celiakię ….

 

Celiakia to podstępna choroba, która ujawnia się często dopiero w wieku dorosłym. Wielu pacjentów nie podejrzewa jej u siebie ponieważ niepokojące objawy nie pojawiają się po każdym zjedzeniu produktu zawierającego gluten i są bardzo różne. Niektórzy mają typową reakcję alergiczną, inni anemię i niedobory witamin, jeszcze inni bóle brzucha lub osteoporozę. U dzieci z kolei rodzice obserwują niski wzrost i brak przybierania na wadze. Celiakia czyli trwała nietolerancja glutenu częściej powoduje niski wzrost dziecka niż niedobór hormonu wzrostu. Wykrywając ją w dzieciństwie umożliwiasz swojemu dziecku prawidłowy rozwój ponieważ włączenie odpowiedniej diety powoduje, że organizm dziecka bardzo szybko się regeneruje i malec zacznie odrabiać straty.
>

celiakia badanie

Dlaczego nie warto przechodzić na dietę bezglutenową „na próbę”?

Dietetycy i lekarze odradzają przechodzenia na dietę bezglutenową na własna rękę. Przede wszystkim dlatego, że nie wystarczy zrezygnować ze spożywania glutenu, aby poczuć się lepiej. Objawy związane z celiakią nie ustępują często bezpośrednio po odstawieniu produktów zawierających gluten. Organizm potrzebuje czasu, aby odbudować zniszczone kosmki jelitowe i odzyskać pełną zdolność przyswajania substancji odżywczych. Sama dieta bezglutenowa jest z kolei kosztowna, a w przypadku osób, które nie są chore na celiakię to niepotrzebne utrudnienie i zbędny wydatek.
.

Przechodząc na dietę bezglutenową „na próbę” uniemożliwiamy sobie również pełną diagnostykę choroby. Jeśli badanie genetyczne wykaże geny odpowiedzialne za celiakię kolejnym krokiem jest przeprowadzenie badania przeciwciał. Do jego wykonania pacjent musi jeść gluten minimum przez 2 miesiące. Jeśli  masz celiakię powrót do spożycia glutenu na tak długi czas spowoduje nawrót nieprzyjemnych dolegliwości.

Dlaczego celiakia jest tak niebezpieczna dla Twojego zdrowia?

Celiakia powoduje także złe wchłanianie witamin i składników mineralnych, te niedobory również wpływają na występowanie objawów choroby. U osób z trwałą nietolerancją glutenu dochodzi do nieprawidłowej reakcji układu odpornościowego, który zaczyna niszczyć własne tkanki. W konsekwencji zanikają kosmki jelitowe. Te z kolei są odpowiedzialne za wchłanianie witamin i substancji odżywczych czy też leków. Pacjent nieświadomy choroby cały czas spożywa produkty zawierające gluten więc jego organizm ulega powolnemu wyniszczeniu. Może mieć więc problemy z płodnością, niedobory witamin, problemy hormonalne, osteoporozę itp. Co więcej w jelicie dochodzi także do stanu zapalnego, który powoduje m.in nietolerancję laktozy a nawet nowotwór.

celiac disease 2

 

 

Proste i pewne badanie na celiakiębadanie celiakia przychodnia

Pierwszym krokiem, kiedy podejrzewasz u siebie lub kogoś bliskiego celiakię jest wykonanie testu genetycznego. Celiakia jest chorobą  genetyczną – to znaczy, że jeśli pacjent nie ma odpowiednich genów (HLA DQ2 oraz HLA DQ8) nigdy u niego nie wystąpi. Test genetyczny da najszybszą odpowiedź. Nie trzeba go powtarzać – wykonuje się go raz na całe życie. W przeciwieństwie do badań przeciwciał jest odpowiedni również dla małych dzieci oraz osób przebywających na diecie bezglutenowej. Próbką do takiego badania jest wymaz z policzka. Jest więc bezbolesny i nieinwazyjny. Test genetyczny w 2012 uzyskał rekomendację Europejskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci (ESPGHAN), które opracowuje m.in standardy diagnozowania celiakii obowiązujące w całej Europie. Jeżeli szukasz badania w kierunku celiakii – nasza oferta jest najatrakcyjniejsza.

(test)

 

Uważaj! Nie lekceważ celiakii.

Celiakia nie jest uczuleniem na gluten. Konsekwencje nieleczonej celiakii są znacznie poważniejsze niż tylko wysypka czy biegunka lub wzdęcia. Celiakia prowadzi do zaniku kosmków jelitowych i stanów zapalnych jelit. To wiąże się ze stopniowym wyniszczeniem organizmu i licznymi powikłaniami takimi jak chociażby osteoporoza (także u dzieci!) a nawet rak jelita. Tym skutkom możemy przeciwdziałać stosując dietę bezglutenową. Pod warunkiem postawienia prawidłowej diagnozy

Celiakia badanie

Nieleczona celiakia, czyli brak ścisłej diety bezglutenowej może prowadzić do niebezpiecznych powikłań zdrowotnych w tym do rozwoju nowotworów złośliwych. Najczęściej spotykany wg niektórych badań jest rak jelita cienkiego. Zmiany nowotworowe nie ograniczają się tylko do przewodu pokarmowego, mogą dotyczyć też układu krwiotwórczego (chłoniak nieziarnicze). Inne częste powikłania nieleczonej celiakii to: osteoporoza, niepłodność, wrzodziejące zapalenie jelita cienkiego, wczesna menopauza. Nieleczona celiakia jest szczególnie niebezpieczna dla kobiet w ciąży, przyczynia się ona do przedwczesnych porodów oraz nawracających poronień.

Prof. nadzw. dr hab n. med. Aleksandra Jezela-Stanek

.

 

.


Bezpłatna rozmowa i czat – w trosce o rzetelną informacje o badaniach

Pon-pt: 7:00 – 22:00
Weekendy i święta: 9:00 – 21:00

 

   Rozwiązujemy wątpliwości!

img
img

.

 

Data publikacji: 27/10/2016, Data aktualizacji: 12/07/2017