Kiedy wprowadzić dietę bezglutenową?

Celiakia to choroba genetyczna, w przypadku której chorzy nie tolerują glutenu – białka zawartego w zbożach. Spożywanie produktów zawierających gluten wywołuje wiele objawów począwszy od bólów brzucha, problemów ze szkliwem zębnym, niedoborów wagi i wzrostu u dzieci, skończywszy na anemii, cukrzycy i zaburzeń funkcjonowania tarczycy.

Najbardziej dokładne badanie na celiakię

Wybierając badanie na celiakię warto sprawdzić jego zakres. Aby mieć 100% pewność badanie powinno obejmować haplotypy DQ2.2 (DQA1*05, DQB1*02), HLA DQ2.5 (DQA1*02, DQB1*02), HLA DQ8 (DQA1*03, DQB1*03). Oprócz najszerszego zakresu badania na celiakię otrzymasz od nas również zalecenia lekarza oraz dietetyka klinicznego.

 

 

Dieta bezglutenowa – jak pozbyć się dolegliwości?

Wiele osób uważa, że wystarczy wycofać z diety produkty „mączne”, aby wszelkie objawy, jakie do tej pory nękały chorego ustąpiły. Rzeczywiście, wycofanie glutenu z diety to jedyne i skuteczne lekarstwo dla chorych na celiakię. Niemniej jednak, po pierwsze pacjent powinien zostać na początku zdiagnozowany pod kątem celiakii a po drugie powinien zostać uświadomiony na temat produktów, które mogą zawierać gluten. A w tym przypadku sprawa nie jest taka oczywista.

Gluten oprócz typowych produktów bazujących na mące pszennej, żytniej i razowej, zawarty jest również w kaszach (manna, kuskus, jęczmienna), gumach do żucia, parówkach, pasztetach, chipsach, lodach, budyniach czy też gorszej jakości wędlinach, serach i jogurtach. Tak więc, nim dany pacjent przejdzie na restrykcyjną dietę bezglutenową powinien mieć postawioną prawidłową diagnozę.

Celiakia zamow banerceliakia zamow baner mob

Celiakia do tej pory była diagnozowana na podstawie występowania objawów, wykrywania przeciwciał antygliadynowych oraz antyendomysjalnych oraz biopsji jelita cienkiego. Jednakże badanie poziomu przeciwciał nie zawsze daje wiarygodny obraz zwłaszcza u osób starszych jak i tych przebywających na diecie bezglutenowej. Z kolei biopsja jelita cienkiego jest zabiegiem inwazyjnych i niechętnie decydują się na nią rodzicie małych dzieci.

Celiakia jest chorobą genetyczną

Jako że celiakia należy do grupy chorób genetycznych, naukowcy kilka lat temu opracowali badania, które wykrywają u pacjentów dwa typy genów HLA DQ2 i HLA DQ8, odpowiedzialnych za rozwój celiakii. U osób nie posiadających tych genów można praktycznie w 100% wykluczyć ryzyko rozwoju celiakii. Z kolei osoby posiadające te geny, u których dodatkowo występują objawy celiakii mogą już mieć często postawioną diagnozę.

Wszystkie artykuły
Back to Top