Nowy test wykrywający raka prostaty

 

Nowy test wykrywający raka prostaty

Nowy test wykrywający raka prostatyFirma MDxHealth wprowadziła niedawno na rynek nowy test umożliwiający wykluczenie obecności markerów genetycznych raka prostaty. Jak wskazują najnowsze wyniki badań jest on na tyle dokładny, że wykonywanie inwazyjnych metod diagnostycznych, takich jak biopsja prostaty, być może w niedalekiej przyszłości nie będzie już konieczne. Informacje na temat nowego testu, opracowanego przez MDxHealth, opublikowano w kwietniowym numerze czasopisma The Journal of Urology.

Biopsja nie będzie już potrzebna?

Trzeba pamiętać, że wyniki jednej biopsji nie wystarczają zwykle do wystawienia pewnej i jednoznacznej diagnozy, w efekcie zabieg ten musi zostać kilkakrotnie powtórzony. Jak podkreślają eksperci zastosowanie nowych technik wykrywania choroby pozwoli uchronić wielu mężczyzn przed ryzykiem związanym ze stosowaniem tej inwazyjnej metody diagnostycznej. W założeniu nowe badanie, określone przez twórców jako DOCUMENT (ang. Detection of Cancer Using Methylated Events in Negative Tissue), ma stanowić uzupełnienie tradycyjnych metod. Przeprowadzenie wstępnej biopsji wzbogaconej o epigenetyczne testy diagnostyczne pozwoli wykluczyć obecność raka w 88%. Test ten wykrywa pewne specyficzne zmiany chemiczne zachodzące w DNA, charakterystyczne dla raka prostaty. Są to tzw. zmiany epigenetyczne, które dodają grupy metylowe do składu biochemicznego sekwencji DNA, zmieniając przy tym sposób funkcjonowania genów.

Jak dochodzi do powstania raka prostaty?

Naukowcy przeanalizowali tkanki z biopsji pochodzących od 320 mężczyzn, u których zdiagnozowano podwyższony poziom antygenu typowego dla prostaty o nazwie PSA, ale u których wynik badania na obecność tego nowotworu był negatywny. Test na epigenetyczne biomarkery raka wykrywa obecność hipermetylacji, w której to grupa metylowa jest chemicznie dołączana do DNA – w tym przypadku do genów o nazwach: GSTP1, APC i RASSF1. Geny te odgrywają kluczową rolę w procesie hamowania rozwoju guzów. Gdy ulegną one hipermetylacji ich działanie zostaje wyciszone, co może doprowadzić do gwałtownego postępu w rozwoju nowotworu. Szczególną uwagę należy zwrócić na gen GSTP1, którego metylacja przyczynia się do powstawania 90% przypadków raka prostaty. Patolodzy porównali poziom metylacji genów z tkanek pobranych podczas wstępnych biopsji oraz z tkanek uzyskanych z biopsji przeprowadzonych 2 lata później. Okazało się, że poziomy metylacji APC i RASS1 były dwukrotnie wyższe u pacjentów z pozytywnym wynikiem na obecność nowotworu, niż u badanych z wynikiem negatywnym. Z kolei poziom metylacji GSTP1 był aż 8 razy wyższy.

Rezultat analizy dowodzi, że na raka prostaty cierpi 20% mężczyzn, mimo że wynik pierwszej biopsji wcale na to nie wskazywał. Wstępną biopsję wykonuje się zazwyczaj, gdy stężenie PSA w organizmie jest zbyt wysokie. Niemniej jednak zabieg wykonany za pierwszym razem nie zawsze daje wiarygodny wynik. W efekcie, może się zdarzyć, że pewne nieprawidłowości zostaną przeoczone. Choć nowo opracowany test nie daje 100% a jedynie 88% pewności, to stanowi duży krok naprzód w diagnostyce nowotworów gruczołu krokowego.

Uwaga! Powyższy artykuł ma charakter wyłącznie informacyjny. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą naszych badań

.

Chętnie doradzimy

Jeśli nie wiedzą Państwo, jaki typ testu będzie odpowiedni, chcą uzyskać więcej informacji na temat samego badania lub mają inne pytania, zapraszamy do kontaktu z nami.

Telefonicznie
Pod bezpłatnym numerem: 800 007 771 (dla tel. stacjonarnych i kom.) lub 32 445 34 36 . Nasze linie telefoniczne są czynne od poniedziałku do niedzieli (także w święta) w godzinach od 8:00 do 21:00
E-mailowo
Pod adresem e-mail:  biuro@testdna.pl (od poniedziałku do piątku 8.00 do 17.00).
Wszystkie artykuły
Back to Top