Projekt TEDDY a celiakia u dzieci

Badania w ramach projektu TEDDY – nowa wiedza na temat celiakii u dzieci

Nowa wiedza na temat celiakii u dzieciCeliakia (ang. celiac disease, skrót CD) jest chorobą autoimmunologiczną wynikającą z reakcji organizmu na gluten czyli białko występujące w ziarnach pszenicy, jęczmienia i żyta. Choroba może prowadzić do poważnych uszkodzeń jelita cienkiego oraz być przyczyną innych uciążliwych dolegliwości. Osoby cierpiące na celiakię powinny zatem ściśle przestrzegać diety bezglutenowej.

 

Najbardziej dokładne badanie na celiakię

Wybierając badanie na celiakię warto sprawdzić jego zakres. Aby mieć 100% pewność badanie powinno obejmować haplotypy DQ2.2 (DQA1*05, DQB1*02), HLA DQ2.5 (DQA1*02, DQB1*02), HLA DQ8 (DQA1*03, DQB1*03). Oprócz najszerszego zakresu badania na celiakię otrzymasz od nas również zalecenia lekarza oraz dietetyka klinicznego. Przeczytaj więcej na temat pewności wyników badania na celiakię ….

 

U większości pacjentów ze zdiagnozowaną chorobą trzewną zaobserwowano obecność genów z grupy HLA (głównie HLA-DR3-DQ2 i HLA-DR4-DQ8). Z najnowszych badań opublikowanych w czasopiśmie New England Journal of Medicine wynika, że na celiakię zachoruje na przestrzeni najbliższych 5 lat aż ¼ dzieci posiadających te geny. Co ciekawe szczególnym ryzykiem zachorowania obarczone są dzieci zamieszkujące Szwecję. Jak się okazuje odsetek chorych na celiakię jest dużo mniejszy w krajach takich, jak: Stany Zjednoczone, Finlandia czy Niemcy.

Testy wykonywano w ramach projektu TEDDY (ang. The Environmental Determinants of Diabetes in the Young). Inicjatywa ta koncentruje się na badaniu przyczyn powstawania celiakii oraz cukrzycy typu 1. Oba schorzenia należą do chorób autoimmunologicznych uwarunkowanych tą samą grupą genów. Misją projektu jest przede wszystkim zapobieganie oraz wczesne rozpoznawanie i leczenie tych chorób. Statystyki wskazują na to, że celiakia występuje zaledwie u 1% Amerykanów i jest tylko trochę powszechniejsza niż cukrzyca typu 1. Badania realizowane w ramach wyżej wspomnianego projektu obejmowały 6 403 nowo narodzonych dzieci. Celem naukowców było sprawdzenie, u których pacjentów na przestrzeni najbliższych 5 lat rozwinie się choroba trzewna.

.
Po upływie tego czasu okazało się, że celiakia wystąpiła się u 291 badanych. U 786 doszło do powstania tzw. CDA (ang. celiac disease autoimmunity) – nieco innej postaci choroby. Ustalono, że u dzieci posiadających po dwie kopie genu HLA-DR3-DQ2 ryzyko wystąpienia choroby było znacznie większe. 26% z nich zachorowało na CDA, natomiast 12% na CD. Niebezpieczeństwo zapadnięcia na CDA u dzieci z jedną kopią genu HLA-DR3-DQ2 wynosiło 11%. Około 90% pacjentów z CD było nosicielami genu HLA-DR3-DQ2. Naukowcy spodziewali się, że wskaźnik zachorowalności na celiakię będzie wyższy w Stanach Zjednoczonych i Niemczech niż w Szwecji. Tymczasem rezultat analizy wskazywał na coś zupełnie odwrotnego. Współczynnik zachorowań na CDA w Szwecji był bowiem dwukrotnie wyższy niż w USA. Szwecja wyprzedzała pod tym względem także Finlandię.

W kolejnym etapie analizy zbadano interakcje zachodzące między genami a środowiskiem oraz sprawdzono, jak dieta wpływa na bakterie jelitowe i układ immunologiczny dzieci z różnymi genetycznymi czynnikami ryzyka. Już od dawna wiadomo, że Szwecja odznacza się wyjątkowo wysokim wskaźnikiem zapadalności na chorobę trzewną. Wciąż jednak nie poznano przyczyn tego zjawiska. Dzięki badaniom genetycznym obejmującym różne kraje być może niedługo uda się odpowiedzieć na to pytanie.

18 lipca 2014


Chętnie doradzimy

 

Zapraszamy do skorzystania z naszej oferty!

Wszystkie artykuły
Back to Top