Cząsteczka mikroRNA determinująca płeć muszek owocowych
Odmienne populacje mikroRNA
W pracy opublikowanej w czasopiśmie Genetics eksperci opisują sposób, w jaki mikroRNA przyczynia się do różnicowania płci u muszek owocowych. Owady te różnią od siebie pod względem cech płciowych podobnie jak inne zwierzęta. Samice są np. o 25% większe od samców, mają jaśniejsze ubarwienie i większą ilość segmentów na brzuchu. Badając przedstawicieli muszek owocowych obu płci specjaliści zauważyli obecność odmiennych populacji mikroRNA. Różnice występujące w obrębie tej cząsteczki odgrywają istotną rolę w kształtowaniu się struktur determinujących określoną płeć. Co więcej wpływa ona na organizm nawet po osiągnięciu dojrzałości. Bierze bowiem aktywny udział w procesie powstawania plemników i komórek jajowych, zapewniając płodność danego osobnika. Usunięcie jednej cząsteczki miRNA z ciała dorosłej muszki owocowej było przyczyną jej bezpłodności. U owadów pozbawionych miRNA zauważono również tworzenie się męskich i żeńskich cech jednocześnie. W efekcie stawały się one obupłciowe.
miRNA determinujące płeć na poziomie komórkowym oraz tkankowym
Niektóre z analizowanych w opisanym badaniu cząsteczek, a w tym m. in. let-7 zachowały się w procesie ewolucji, co było wynikiem ich dużej użyteczności. Jest całkiem prawdopodobne, że istnieje wiele miRNA determinujących płeć na poziomie komórkowym oraz tkankowym. Zagadnienie to jest bardzo interesujące, dlatego też podkreśla się konieczność prowadzenia dalszych badań w tym obszarze.
Chętnie doradzimy
Jeśli nie wiedzą Państwo, jaki typ testu będzie odpowiedni, chcą uzyskać więcej informacji na temat samego badania lub mają inne pytania, zapraszamy do kontaktu z nami.