Czy dieta bezglutenowa jest wskazana dla wszystkich osób z chorobą Hashimoto?

Przechodzenie na dietę bezglutenową jest bardzo popularne wśród osób cierpiących na Hashimoto. Chorzy mają nadzieję, że dzięki takiej diecie stracą zbędne kilogramy, a ich samopoczucie poprawi się. Warto jednak mieć świadomość, że rezygnacja z glutenu nie zawsze przyniesie oczekiwane rezultaty. Dieta bezglutenowa pomoże tylko tym osobom, które rzeczywiście nie tolerują glutenu, a więc chorym na celiakię.

Hashimoto a dieta bezglutenowa – nie zawsze konieczna!

Osoby chore na przewlekłe zapalenie tarczycy typu Hashimoto powinny wprowadzać dietę eliminacyjną z dużą ostrożnością – zawsze dopiero po wykonaniu odpowiednich badań i po konsultacji ze specjalistą.

Najczęściej eliminowanym składnikiem pokarmowym przez osoby chorujące na Hashimoto jest oczywiście gluten. Pacjenci często wykluczają go jednak sami, bez wcześniejszej diagnostyki i bez konsultacji z lekarzem. TO BŁĄD!

Dla części chorych dieta bezglutenowa faktycznie może okazać się dobrym rozwiązaniem. Częstotliwość współwystępowania celiakii z chorobą Hashimoto ocenia się na 3,2 do nawet 43%! W stosunku do ogólnej populacji osoby chore na Hashimoto obarczone są aż 10-krotnie wyższym ryzykiem celiakii. Zatem nie bez powodu Europejskie Towarzystwo Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci ESPGHAN zaleca, aby wszystkie osoby z autoimmunologicznymi chorobami tarczycy przebadały się w jej kierunku.

Nie oznacza to jednak, że na celiakię choruje każdy, u kogo stwierdzono Hashimoto i że każdy powinien przejść na dietę bezglutenową. Wielu pacjentów po jej zastosowaniu nie zauważa żadnej poprawy, a wręcz pogorszenie stanu swojego zdrowia.

Hashimoto a gluten – czy dieta bezglutenowa może negatywnie odbić się na naszym zdrowiu?

Jeśli będzie stosowana nieprawidłowo i bez potrzeby, to niestety tak. Wyeliminowanie glutenu z diety na własną rękę niesie ze sobą ryzyko niedoborów pokarmowych. Pamiętajmy, że gluten to nie tylko pieczywo, ciasta i makarony. Składnik ten jest dodawany przez producentów żywności niemal do wszystkiego – pasztetów, parówek, konserw, przypraw, mięs, wędlin, przetworów mlecznych czy słodyczy. Osoba stosująca dietę bezglutenową zmuszona jest zrezygnować z wielu wartościowych produktów spożywczych, m.in. zawierających błonnik, witaminy z grupy B i minerały. Aby nie doszło do niedożywienia organizmu, chory musi więc zastąpić wyeliminowane produkty spożywcze innymi.

Dieta bezglutenowa często obfituje też produkty mocno przetworzone, pełne konserwantów, sztucznych barwników i spulchniaczy. W takim przypadku skomponowanie właściwej diety bez wsparcia dietetyka nie jest zadaniem łatwym i może skutkować popełnianiem wielu błędów dietetycznych, które na pewno nie będą miały pozytywnego wpływu na zdrowie.

Dieta przy Hashimoto – jak dowiedzieć się, czy muszę wyeliminować gluten?

Mimo częstego współwystępowania choroby Hashimoto i celiakii nie ma jednoznacznych dowodów, które potwierdzałyby konieczność rutynowego eliminowania glutenu u wszystkich osób z autoimmunologicznym przewlekłym zapaleniem tarczycy. Aby potwierdzić konieczność stosowania diety bezglutenowej potrzebne są dodatkowe badania. Z uwagi na genetyczne podłoże celiakii kluczowe znaczenie w diagnostyce będą miały testy DNA. Określają one, czy badana osoba ma genetyczne predyspozycje do choroby, tzn. czy posiada charakterystyczny dla celiakii układ genów. Jeśli okaże się, że tak, pacjenta kieruje się na testy serologiczne oceniające poziom pewnych specyficznych przeciwciał. One z kolei określają, czy choroba jest aktywna (celiakii nie da się zdiagnozować 1 badaniem zawsze potrzebne jest 2 uzupełniające). Ujemny wynik badania genetycznego pozwala na 100% wykluczenie choroby. W takim przypadku nie ma potrzeby stosowania diety bezglutenowej, jest ona wręcz niewskazana.

Warto dodać, że nie da się zdiagnozować celiakii wyłącznie na podstawie objawów. Szczególnie jeśli osoba badana ma dodatkowo chorobę Hashimoto. Dlaczego? Ponieważ obie choroby lubią dawać podobne objawy:

hashimoto gluten, gluten hashimoto, hashimoto dieta bezglutenowa

Masz Hashimoto? Oto co zyskujesz, diagnozując u siebie celiakię

  • Szansę na poprawę funkcjonowania tarczycy – może dojść do stopniowego zmniejszania dawki leku na skutek poprawy wchłaniania w jelicie, a nawet remisji choroby Hashimoto.
  • Szansę na ustąpienie objawów celiakii – np. problemów gastrycznych czy skórnych, wypadania włosów, a nawet łysienia plackowatego, anemii, bólu głowy, mgły móz-gowej i wielu innych.
  • Szansę na uregulowanie cyklu miesiączkowego, uniknięcia kolejnych poronień (jeśli takie problemy występują).
  • Szansę na uniknięcia powikłań wynikających z nieleczenia celiakii – takich jak nowotwory układu pokarmowego, głównie chłoniaki (nieleczona celiakia zwiększa ryzyko wystąpienia tych nowotworów aż 40-krotnie), osteoporoza itp.

Celiakia zamow banerceliakia zamow baner mob

Dopiero po przeprowadzeniu pełnej diagnostyki, obejmującej testy genetyczne i serologiczne, lekarz będzie mógł stwierdzić, czy oprócz Hashimoto masz jeszcze celiakię i musisz całkowicie zrezygnować z glutenu. Jeśli okaże się, że tak, koniecznie skorzystaj z porady dietetyka, który ułoży najodpowiedniejszy dla Ciebie, pełnowartościowy jadłospis.

Jakie badanie wykonać aby sprawdzić czy mam celiakię?

  • Oferujemy szeroki zakres usług (DQ2,2 DQ2,5 DQ8 w podjednostce α i β).
  • Kurier w cenie badania dostarczy do Ciebie zestaw do samodzielnego pobrania i odbierze go po zamówieniu na stronie.
  • Do wyniku badania na celiakię otrzymasz pisemne zalecenia lekarskie oraz dietetyczne, a przy pozytywnym rezultacie – dodatkowo przykładowe menu bezglutenowe.
  • Badanie jest bezbolesne, wykonywane z wymazu z policzka (taka próbka ma większą stabilność niż próbka krwi). Dowiedz się więcej 
  • W razie potrzeby masz możliwość zmówienia 30-minutowej konsultacji telefonicznej wyniku ze specjalistą z zakresu gastrologii czy dietetyki klinicznej.
  • Na każdym etapie możesz liczyć na pomoc naszych specjalistów, którzy dostępni są dla Ciebie 7 dni w tygodniu (pon.-pt. 7:00-22:00, weekendy i święta 9:00-21:00).
  • Badanie realizowane jest w certyfikowanym laboratorium genetycznym z 15-letnim doświadczeniem, w którym żaden wynik do tej pory nie został podważony. Dowiedz się więcej.

Badania na nietolerancję glutenu i nie tylko – dowiedz się więcej:

Wszystkie artykuły
Back to Top