Czy można zrobić darmowe badania ojcostwa?

darmowe badania ojcostwa, darmowe badania na ojcostwo, czy można zrobić darmowe badania ojcostwa

Badania DNA na ojcostwo nie wykrywają chorób, nie służą też poprawie zdrowia pacjenta. Ich zadaniem jest pewne potwierdzenie lub wykluczenie ojcostwa. Osoby, które planują je wykonać nie mogą więc oczekiwać, że Narodowy Fundusz Zdrowia pokryje koszty związane z ich realizacją. Na szczęście ceny za badania ojcostwa są coraz niższe. Dzięki temu testy, na które kiedyś mogli sobie pozwolić tylko wybrani, obecnie są już w zasięgu ręki każdego z nas.

Czy istnieją jednak sytuacje, kiedy klient może być całkowicie zwolniony z opłaty za badanie? Okazuje się, że tak.

Badania ojcostwa – klient płaci za wszystko sam, chyba że….

Wykonuje badania ojcostwa na potrzeby procedury sądowej, a jego trudna sytuacja materialna uniemożliwia mu pokrycie kosztów związanych z jego realizacją. W takim przypadku sąd może podjąć decyzję, że badanie zostanie zrealizowane ze środków Skarbu Państwa. Sąd może też zwolnić klienta z obowiązku opłacenia testu na ojcostwo, jeśli dziecko, którego dotyczy sprawa o ustalenie ojcostwa zostało umieszczone np. w placówce opiekuńczo-wychowawczej.  Jedynie w tych dwóch przypadkach istnieje możliwość zrobienia badania ojcostwa całkowicie za darmo. Jeśli natomiast klient wykonuje taki test wyłącznie dla zaspokojenia własnej ciekawości (test prywatny), to nie może już niestety liczyć na żadną refundację.

Narodowy Fundusz Zdrowia refunduje bowiem tylko te badania, które mają zastosowanie medyczne i zaliczają się do tzw. podstawowej opieki medycznej.  Ponieważ badania ojcostwa nie spełniają tych kryteriów, to żeby je opłacić klienci muszą sięgnąć po własne środki finansowe.

Badania ojcostwa – można je opłacić w ratach

Najpopularniejszym systemem płatności ratalnej za usługi medyczne, w tym badania ojcostwa, są tzw. MediRaty. Najmocniejszą stroną tego systemu jest fakt, że pożyczka, która zostaje udzielona klientowi, nie jest pożyczką konsumpcyjną, a celową. Dzięki temu klient, który ją bierze może liczyć na niskie oprocentowanie, a nawet raty 0%.

Data publikacji: 25/10/2016, Data aktualizacji: 26/09/2019